GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Dug opće države 344,3 mlrd. kuna

Dug opće države 344,3 mlrd. kuna
ZADUŽENOST
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 20.12.2022 / 09:52
Autor: RBA analize
ANALIZA - Prema posljednjim podacima HNB-a, ukupno stanje duga svih podsektora opće države (domaća i inozemna komponenta duga središnje države, fondovi socijalne sigurnosti i lokalna država) na kraju kolovoza iznosilo je 344,3 mlrd. kuna.

Navedeno stanje predstavlja tzv. mastrihtški dug odnosno dug koji isključuje međusobna potraživanja institucionalnih jedinica unutar istog podsektora i između podsektora.

Na godišnjoj razini dug opće države bio je niži za 1,4 mlrd. kuna ili 0,4%. Pri tome je doprinos smanjenju duga opće države u kolovozu u odnosu na kolovoz godinu ranije rezultat smanjenja vanjske komponente javnog duga koja je bila niža za 5,7 milijardi kuna (ili 4,9%) te je u najvećoj mjeri rezultat smanjenja duga središnje države. S druge strane, unutarnja komponenta javnog duga povećana je za gotovo 4,5 milijarde kuna (ili 2%) uslijed godišnjeg povećanja duga središnje države dugoročnih dužničkih vrijednosnih papira i dugoročnih kredita.

Na mjesečnoj razini, dug opće države ostao je gotovo nepromijenjen u odnosu na srpanj, odnosno ostvaren je rast od 0,01% ili 38,4 mil. kuna. Rezultat je to blažeg smanjenja inozemne komponente od rasta domaće. Inozemna komponenta duga tako je na kraju kolovoza iznosila 111,05 mlrd. kuna, dok je unutarnja komponenta bila na razini od 236,3 mlrd. kuna. U odnosu na kraj 2021., dug opće države pao je za 0,3% ili 1 mlrd. kuna.

Očekujemo da će se na razini cijele 2022. godine dug opće države približiti razini od 70% BDP-a u odnosu na 78,4% BDP-a na kraju 2021. Također, očekujemo poboljšanje salda konsolidirane opće države na oko 2% BDP-a čemu će svakako pridonijeti snažan (nominalni) rast gospodarske aktivnosti. Unutar Maastrichtskog kriterija fiskalni pokazatelji zadržat će se i u godini pred nama. U 2023. očekujemo pad omjera duga opće države i BDP-a ispod 70% uz blago pogoršanje proračunskog manjka koji će se ipak zadržati ispod razine od 3% BDP-a. I dok su ovogodišnje aktivnosti na tržištima kapitala završene, godina pred nama, bit će, zasigurno izazovnija. Početkom ožujka dospijeva 1,5 milijardi dolara euroobveznice pa novo izdanje možemo očekivati već u prvom tromjesečju 2023. Bit će to prvo hrvatsko izdanje u sklopu euro područja, ali u okruženju rastućih kamatnih stopa. Uz neizbježno usporavanje gospodarske aktivnosti nužnost razborite fiskalne politike trebala bi biti jedina opcija jer će pritisci različitih proračunskih korisnika biti sve veći zbog pojačane inflacije i činjenice da će se približavati izborna 2024. godina.

Tagovi: dug opće države, javni dug, hrvatski javni dug
PROČITAJ I OVO
Slovenski poslodavci najavljuju povećanje broja zaposlenih
TRŽIŠTE RADA
Slovenski poslodavci najavljuju povećanje broja zaposlenih
LJUBLJANA - Slovenski poslodavci za drugu polovicu godine predviđaju povećanje broja zaposlenih od 2,3 posto.
Analitičari: Nova Vlada bi morala ubrzati privatizaciju, a toga nema u programu
PROGRAM
Analitičari: Nova Vlada bi morala ubrzati privatizaciju, a toga nema u programu
ZAGREB - U četverogodišnjem programu nove Vlade postavljeni su i novi ciljevi među kojima je i onaj da bi do 2027. prosječna plaća trebala porasti na 1600 eura. U planu je i nastavak rasta gospodarstva iznad prosjeka Europske unije, a najveći interes novog resornog ministra je rast udjela industrije u bruto domaćem proizvodu. Evo što o Vladinim planovima misle poslodavci, sindikati, analitičari.
Ministri G7 planiraju mjere zbog prekomjerne proizvodnje robe u Kini
DOGOVOR
Ministri G7 planiraju mjere zbog prekomjerne proizvodnje robe u Kini
STRESA - Ministri financija G7 najavili su na današnjem sastanku u Stresi u Italiji da planiraju poduzeti mjere protiv prekomjerne proizvodnje robe u Kini, zbog koje su zapadna tržišta preplavljena subvencioniranim jeftinim proizvodima – prema nacrt završnog priopćenja, u koje je agencija France Press imala uvid.
Raspoloženje američkih potrošača značajno pogoršano u svibnju
SIGNALI
Raspoloženje američkih potrošača značajno pogoršano u svibnju
WASHINGTON - Vrijednost indeksa raspoloženja potrošača o gospodarskim prilikama pala je u svibnju sa 77,2 u travnju na 69,1 bod.
Citi: Investitori se vraćaju u Tursku
ANALITIČARI
Citi: Investitori se vraćaju u Tursku
NEW YORK - Ulagači koji su masovno bježali iz Turske tijekom posljednjih nekoliko godina možda bi se željeli početi vraćati, kaže najnovije izvješće Citija.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE