a kukuruz vlažnosti 25 posto poljoprivrednici dobivaju oko 110 eura, lani su dobili 230. Za suhi kukuruz, odnosno vlažnost 14 posto, dobivaju od 155 do 160 eura po toni, lani su cijene bile niže. bile su 300 odnosno 305 eura.
Ovogodišnje elementarne nepogode prouzročile su podbacivanje mnogih kultura, no kukuruzu je malo više odgovaralo vlažno vrijeme - s izuzetkom nevremena s tučom, burolomima i na izrazito teškim tlima, pojasnio je Boštjan Ferenčak, specijalist poljoprivrede Poljoprivredno šumarskog instituta Murska Sobota.
Na srednje teškim i lakšim tlima urod je bio dobar, rekao je Ferenčak za STA. Poljoprivrednici su ove godine u prosjeku proizveli od osam do 15 tona suhog kukuruza po hektaru, no količina ovisi o vrsti tla i vremenskim prilikama.
Otkupne cijene su ove godine jako niske, pogotovo u odnosu na prošlu godinu kada su bile izuzetno visoke, rekao je Ferenčak. Razlog niskim cijenama vidi u nestabilnim uvjetima koji su posljedica rata u Ukrajini, a posljedično i prevelikoj ponudi kukuruza na europskom tržištu s tih područja "kojima slovenski uzgajivači ne mogu cijenom konkurirati zbog specifičnosti proizvodnja".
Prepolovljen je i urod bundeve. Nakon što su u normalnim godinama poljoprivrednici proizvodili od 700 kilograma do jedne tone suhih sjemenki bundeve po hektaru, ove su godine proizveli tek 250 do 400 kilograma. Na tržištu su malo porasle prodajne cijene suhih sjemenki bundeve, "ali još uvijek ne pokrivaju gubitak zbog manjeg uroda".
Uljare su već proljetos reagirale na negativne prognoze i otkupile dovoljno suhih sjemenki bundeve, pa se nestašica ovoga puta ne osjeća, objasnio je Ferenčak.
Nakon nepovoljnih vremenskih uvjeta u prvoj polovici godine i ljeta, jesenski su uvjeti bili naklonjeni poljoprivrednicima. Ratari su uspjeli na vrijeme pobrati kukuruz s polja i posijati ozime žitarice koje su ponegdje već iznikle.
“Za sada imamo dobre polazne osnove za iduću godinu. Nadam se da će se tako i nastaviti, pa da iduće godine možemo govoriti barem o prosječnoj berbi“, rekao je Ferenčak.