GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Korporativne zarade donijele olakšanje investitorima

Korporativne zarade donijele olakšanje investitorima
OLAKŠANJE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 08.02.2025 / 07:37
Autor: Siniša Malus
KOLUMNA - Unatoč neizvjesnostima koje proizlaze iz trgovinskih tarifa i geopolitičkih rizika, snažan rast korporativnih zarada nudi određeno olakšanje za ulagače.

Više od 60% S&P 500 kompanija nadmašilo je predviđanja prihoda, a oko 75% nadmašilo je očekivanja dobiti. Rast zarade ostaje između 7-9% u odnosu na prethodnu godinu, što ukazuje na solidno stanje američkog korporativnog sektora. Istodobno, američko gospodarstvo ostaje stabilno – potrošnja kućanstava i dalje je jaka, BDP je porastao za 2,3% u zadnjem kvartalu 2024., što znači cjelogodišnji rast od 2,8%. Očekuje se da će rast ostati na oko 2% u 2025., što implicira prigušenu, ali stabilnu gospodarsku sliku.

Osim toga, kapitalna ulaganja u umjetnu inteligenciju nastavljaju snažno rasti. Velike tehnološke tvrtke planiraju povećati svoju kapitalnu potrošnju za 25%, što će značiti ukupnu investiciju od 280 milijardi dolara u 2025. Alphabet je najavio ulaganje od 75 milijardi dolara, ističući sve veću važnost razvoja naprednih modela umjetne inteligencije. Kako se tehnologija sve brže širi u raznim sektorima, očekuje se daljnji rast ulaganja u ovo područje.

Istodobno, SAD je sve više opterećen rastućim kamatama na državni dug. Godišnji trošak kamata premašio je 1 trilijun dolara, što predstavlja 20% svih prikupljenih federalnih poreza. S trenutnim proračunskim deficitom, to znači da je inflacijskim politikama potrebna protuteža, jer bi inače kamate i trošak kapitala mogli postati teški, ne manje važno, prema Reutersu, u SAD-u ove godine dospijeva oko 9 trilijuna državnog duga SAD-a, što znači da će vlada morati refinancirati velik dio svojih obveza po vjerojatno višim kamatama.

Ukupni državni dug SAD-a dosegnuo je 36,17 bilijuna dolara, što je 2,16 bilijuna dolara više nego prije godinu dana i gotovo 13 bilijuna više nego prije pet godina. Dug u prosjeku raste za 5,93 milijarde dolara dnevno. Ako se ovaj trend nastavi, do svibnja 2025. dosegnut će se 37 trilijuna USD. Oko 50,49% duga je u obliku 2-10-godišnjih obveznica, 21,45% u obliku kratkoročnih trezorskih zapisa, 16,66% u dugoročnim obveznicama, a ostatak u drugim instrumentima.

Jedna od ključnih protuteža u borbi protiv inflacije i skupljeg kapitala – uz drastično smanjenje državne potrošnje za kojim teži resor DOGE – ostaje povećanje vađenja nafte u SAD-u, Saudijskoj Arabiji i drugdje. Time bi se mogli barem djelomično ublažiti inflatorni pritisci i sniziti cijena kapitala. U protivnom se povećava rizik od veće inflacije i skupljeg zaduživanja.

Geopolitički rizici ipak ostaju jer američka politika ponovno pojačava pritisak na Iran, što bi moglo utjecati na cijene nafte. Istodobno se kinesko-američki trgovinski odnosi razvijaju uz povremene napetosti, ali bez dramatičnih eskalacija.

Tržišta su trenutačno nestabilna zbog kombinacije trgovinske politike i brzog razvoja umjetne inteligencije. Carine bi mogle imati globalne gospodarske posljedice, dok kineska konkurencija u umjetnoj inteligenciji predstavlja novu prijetnju američkim tehnološkim tvrtkama. Ali konkurencija je dugoročno neophodna za širenje tehnologije i povećanje produktivnosti.

Tagovi: #poslovni rezultati, #wall street, #trgovinski rat, #carine
PROČITAJ I OVO
Investitori se okrenuli europskim i kineskim dionicama
ZAOKRET
Investitori se okrenuli europskim i kineskim dionicama
KOLUMNA - Investitori koji su se kladili na američki tehnološki sektor prije 15 godina ostvarili su prosječni godišnji povrat od 15% u to vrijeme. Za kineske tehnološke tvrtke taj je povrat iznosio samo četiri posto. No, priča se u posljednje vrijeme okreće u korist Kine.
Analitičari pesimistični, investitori suzdržani, ne kupuje se ni po sniženim cijenama
PESIMIZAM
Analitičari pesimistični, investitori suzdržani, ne kupuje se ni po sniženim cijenama
KOLUMNA - Ako je tržište prije mjesec dana bilo puno optimizma i rekordno, u četvrtak je bilo 10 posto niže i sve pesimističnije da se s Trumpovim carinama uopće približava recesija.
Panici ulaz zabranjen
PRILAGODBA
Panici ulaz zabranjen
KOLUMNA - Američko dioničko tržište prošlo je kroz korekciju posljednjih tjedana, što je sasvim normalno za dionička ulaganja, uglavnom zbog neizvjesnosti oko novih carina i geopolitičkih rizika.
Tesla tone, ali je i dalje precijenjena
POTONUĆE
Tesla tone, ali je i dalje precijenjena
KOLUMNA - Na Wall Streetu i dalje prevladava strah od recesije. Ponedjeljak je donio rasprodaju, posebno tehnoloških dionica.
Bauk stagflacije: Prijeti li nam scenarij iz 70-ih godina?
ZAOKRET
Bauk stagflacije: Prijeti li nam scenarij iz 70-ih godina?
KOLUMNA - Burzovni indeksi doživjeli su najveći ovogodišnji tjedni pad zbog američkih carina, nafta je pala na polugodišnji minimum, a euro je značajno porastao. No, fokus je bio više na europskim obveznicama koje su doživjele padove neviđene u ovom stoljeću.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE