Zlato je imalo sjajnu godinu, bitcoin je ponovno bio iznimno profitabilan.
2024. godina ostat će zapamćena kao natprosječna godina na financijskim tržištima. Naravno, bilo je iznimaka (lani je pariški CAC40 izgubio nekoliko postotaka, europske su dionice automobila pale, a cijena nekada vodećeg proizvođača poluvodiča, američkog Intela, pala je gotovo 60 posto), no u cjelini gledano, investitori koji znaju kako se brinuti za diverzificirani portfelj, ne bi se trebali buniti. Ako su dodali nešto zlata ili bitcoina za začin - tim bolje. Sudjelovali su i obveznici, naravno u svojim “mogućnostima”.
Globalni dionički indeks MSCI World dobio je više od 20 posto na godišnjoj razini. Njujorško tržište ima sve veći udio (više od 70%), uglavnom na račun tehnoloških dionica poput Applea, Nvidije, Microsofta i Mete. Wall Street je, mjereno S&P 500, skočio 26 posto. Dobar rast zabilježen je i na ostalim kontinentima. Unatoč svim problemima njemačkog gospodarstva, frankfurtski DAX probio je granicu od 20.000 bodova, a japanski Nikkei je već u prvim mjesecima godine oborio rekord iz 1989. Oba spomenuta indeksa prošle su godine porasla oko 20 posto. Krajem ljeta čak se i Kina probudila uz najavljene domaće poticajne mjere.
Rast dioničkih indeksa rezultat je i zaokreta u monetarnoj politici središnjih banaka. Nakon više od godinu dana držanja kamatnih stopa na najvišoj razini u više od dva desetljeća (na 5,25 posto), Fed je tek u rujnu započeo ciklus smanjivanja, a zatim do kraja godine smanjio stope za jedan postotni bod. Budući smjer nije tako jasno definiran, Fed čak samo dva puta u 2025. "prijeti" smanjenjem kamata, a naravno i bitcoin koji je ove godine poskupio čak 125 posto. No, čini se da su visoki rast poslovanja kompanija koje služe umjetnoj inteligenciji i pobjeda Donalda Trumpa, koji je također zaslužan za rast bitcoina iznad 100 tisuća dolara, više od Fed-a utjecali na burzu. No, istina je da s onu stranu Atlantika nije bilo veselja nakon 5. studenog, indeks STOXX 600 tako je u prošlom tromjesečju izgubio oko tri posto, što znači najgore tromjesečje od drugog kvartala 2022. godine.
Bitcoin (porast od 125% ove godine) imao je doista izvanrednu godinu, i to ne samo zbog Trumpa, koji čak vidi bitcoin u američkim strateškim rezervama. Već početkom godine bitcoin je na veliko ušao na Wall Street, uz odobravanje američkih ETF-ova na spot cijeni bitcoina, a veliki igrači poput asset managera BlackRocka preporučuju ga svakom investitoru, naravno u malim porcijama. Važan je i četvrti “halving” u povijesti ove kriptovalute (prepolovljavanje nagrade za rudare koji rudare nove blokove), koji se dogodio u travnju. Povijesno gledano, događaj je uvijek pratio visok rast.
Nije samo bitcoin, već i dionice koje su na ovaj ili onaj način povezane s kripto industrijom bile vruće (iako je istina da su dionice rudara bitcoina osjetno ohladile posljednjih tjedana). Izdvajaju se dionice tvrtke MicroStrategy koja u bilanci gomila bitcoine (ima ih već gotovo 450.000), a skočile su čak 320 posto više. Ali oprez, treba biti oprezan jer je entuzijazam očito bio prevelik pa je posljednjih mjesec i pol dana došlo do snažne korekcije ovih dionica. Naime, tečaj se odmaknuo od rekorda za više od 45 posto, iako bitcoin još nije tako snažno zaljuljao prema dolje.