GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Slovenija je visokorizična zemlja u pogledu dugoročne održivosti duga

Slovenija je visokorizična zemlja u pogledu dugoročne održivosti duga
UPOZORENJE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 30.04.2023 / 08:25
Autor: SEEbiz / RTV Slovenije
LJUBLJANA - Bruxelles predlaže jednostavnija pravila javnih financija, što neće značiti olakšanje za Sloveniju. Budući da će naglasak biti na srednjoročnom planiranju, ovo bi mogao biti dodatni poticaj za Vladu da zauzme ozbiljan fiskalni pristup zajedno s reformama za fiskalnu održivost.

Državni proračun ove će godine biti u manjku od tri milijarde eura, odnosno 4,5 posto BDP-a. Dogodine će se smanjiti na 2,8 posto. Naizgled velik fiskalni napor, ali samo zato što sljedeće godine više neće biti mjera ublažavanja. "U 2024. godini, kada se ukinu mjere za izlazak iz krize, fiskalna politika će se postupno normalizirati", objasnio je ministar financija Klemen Boštjančič.

Do 2026. proračunski bi deficit trebao pasti na 1,3 posto BDP-a, a dug na 63 posto, predviđa Vlada u programu stabilnosti. U spomenutom razdoblju očekuje se gospodarski rast od oko dva i pol posto.

Čak i malo odstupanje može značajno iskriviti sliku, ocjenjuju u fiskalnom vijeću. "Ako se stvari ne budu odvijale prema zacrtanom scenariju, javni će dug u roku od tri do četiri godine početi ubrzano rasti", najavio je predsjednik Fiskalnog vijeća Davorin Kračun.

Ministarstvo financija procjenjuje da bi u slučaju nepovoljnog scenarija javni dug u tri godine narastao sa sadašnjih 70 posto na 80 posto BDP-a. Rashodi za kamate već su ove godine 40 milijuna veći nego lani.

I zašto nova pravila neće biti posebno olakšanje, iako će biti fleksibilnija? Jer morat će se voditi računa o srednjoročnoj održivosti duga, a na to će posebno utjecati povećani rashodi zbog starenja. "Što se tiče dugoročne održivosti duga, Slovenija je visokorizična država, upravo zbog projiciranih sve većih troškova starenja", rekao je Kračun.

I stoga nova fiskalna pravila neće biti olakšanje, u najboljem slučaju poticaj državi da provede mirovinsku reformu prije nego što počnu reagirati financijska tržišta.

Tagovi: SLOVENSKI DUG, SLOVENSKA EKONOMIJA, Davorin Kračun, Europska središnja banka
PROČITAJ I OVO
Europska komisija znatno povećala prognozu rasta hrvatskog BDP-a
BOLJE PROGNOZE
Europska komisija znatno povećala prognozu rasta hrvatskog BDP-a
ZAGREB - Europska komisija je u proljetnim ekonomskim prognozama znatno povisila procjenu rasta hrvatskog gospodarstva na 3,3 posto, što je drugi najveći rast među članicama EU-a.
Proizvođačke cijene u travnju u SAD-u nadmašile očekivanja
SIGNALI
Proizvođačke cijene u travnju u SAD-u nadmašile očekivanja
WASHINGTON - Proizvođačke cijene u SAD-u u travnju su porasle više od očekivanog, potaknute snažnim rastom cijena usluga i roba, što ukazuje na to da je inflacija i dalje visoka na početku drugog tromjesečja.
EBRD ostaje pri prognozi rasta slovenskog BDP-a od 2,3 posto
PROGNOZE
EBRD ostaje pri prognozi rasta slovenskog BDP-a od 2,3 posto
LJUBLJANA - Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD) u najnovijem izvješću o gospodarskim izgledima u regiji u kojoj posluje ostaje pri prognozama rasta slovenskog gospodarstva u ovoj godini.
Inflacija u Njemačkoj stagnira, ali ekonomisti očekuju rast cijena
CIJENE
Inflacija u Njemačkoj stagnira, ali ekonomisti očekuju rast cijena
BERLIN - Život u Njemačkoj bio je jednako naporan prošli mjesec kao i ožujak. Stopa inflacije ponovno je 2,2 posto viša nego u travnju prošle godine, izračunao je Federalni zavod za statistiku.
Kako pivo utječe na njemačke porezne prihode?
POVEZNICE
Kako pivo utječe na njemačke porezne prihode?
BERLIN - Vladajuća koalicija u Njemačkoj se suočava s velikim izazovom kada je riječ o proračunu za 2025. godinu. I kao i svaki put, oslanjaju se na stručnjake koji procjenjuju koliki će biti prihodi od poreza.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE