GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Prodaja slovenskih narodnih obveznica u prva dva dana premašila očekivanja

Prodaja slovenskih narodnih obveznica u prva dva dana premašila očekivanja
OBVEZNICE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 05.02.2024 / 08:28
Autor: SEEbiz / RTV Slovenije
LJUBLJANA - Nakon prva dva dana prodaje prvih javnih obveznica u Sloveniji, distributeri ocjenjuju da upisi državnih obveznica s kamatom od 3,4 posto idu u skladu s očekivanjima ili čak nešto bolje.

Do sada su većinu javnih obveznica kupovali mali, neobrazovani ulagači koji još nemaju otvoren račun za trgovanje i prvi put izlaze na tržište kapitala. Da bi emisija bila uspješna, investitori moraju kupiti ukupno 250 milijuna eura obveznica, a svaki pojedinac mora kupiti najmanje tisuću, a najviše 100 tisuća eura.

Distributeri, a to su NLB, NKBM, BKS banka, SKB banka i burza Ilirika, uključujući i poslovnice Pošte Slovenije, javljaju da su se ulagači u prva dva dana registracije javnih dionica sve češće raspitivali o načinu kupnje i konkretnim troškovima vezanim uz to. obveznice.

Mnogi investitori već su se odlučili na kupnju. tijekom prva dva dana registracije uglavnom su se odlučivali oni koji još nisu imali račun za trgovanje, kaže Gal Perhaj, voditelj brokerske grupe u NLB-u: "Taj omjer je 30 prema 70. 30 posto za one koji imaju račun za trgovanje." otvorenog računa za trgovanje i 70 posto koje još nemaju. Tako su novi klijenti vidjeli priliku u samom ulaganju, odnosno da po prvi put upoznaju financijsko tržište."

Sličan trend zabilježen je i na burzi Ilirika. Predsjednik Uprave Igor Štemberger ocjenjuje ovo ohrabrujućom informacijom: "To je dobra vijest, što znači da je proizvod privukao i one koji još nisu bili uključeni u tržište kapitala."

Svrha izdavanja javnih obveznica s rokom dospijeća od tri godine je upravo popularizacija slovenskog tržišta kapitala s obveznicom koja je i po sigurnosti i po prinosu usporediva s bankovnim depozitima.

S obzirom na to da su lani u studenom, prema podacima Banke Slovenije, slovenska kućanstva imala 26,2 milijarde eura depozita u bankama, prema procjenama stručnjaka, načelno neće biti teško prikupiti 250 milijuna eura.

- Teško je unaprijed vidjeti, ali nakon prva dva dana mislim da ne bi trebalo biti brige - kaže Štemberger.

Kupnja javnih obveznica trajat će do sredine veljače, svaki pojedinac može upisati jednu do 100 obveznica, odnosno od 1.000 do 100.000 eura, prosječan iznos upisa u NLB-u u prva dva dana bio je oko 30.000 eura, što je također granica na kojoj neće biti potrebno plaćati porez na kamate.

Tagovi: narodne obveznice, obveznice, slovenija, ilirika, pošta slovenije, nlb, nkbm
PROČITAJ I OVO
Azijska tržišta nastavila pozitivni niz
RAST
Azijska tržišta nastavila pozitivni niz
ŠANGAJ - Hong Kong je prednjačio među azijsko-pacifičkim dionicama u petak dok su tržišta pratila rast Wall Streeta, uz obnovljene nade u smanjenje stopa od strane američke središnje banke koja je ojačala tržišno raspoloženje.
Wall Street: Dow Jones produžio niz i sedmi dan
OPTIMIZAM
Wall Street: Dow Jones produžio niz i sedmi dan
NEW YORK - Američki indeksi porasli su u četvrtak, budući da su novi podaci ponovno potaknuli nadu za smanjenje stope Federalnih rezervi kasnije ove godine.
Bank of England nije srezala kamate, ali će to učiniti uskoro
KAMATNE STOPE
Bank of England nije srezala kamate, ali će to učiniti uskoro
LONDON - Očekivano, britanska središnja banka Bank of England ni na ovom sastanku nije odlučila promijeniti središnju kamatnu stopu, koja tako ostaje na 16-godišnjem vrhu od 5,25 posto.
Zagrebačka burza: HT u fokusu, indeksi porasli
CLOSING BELL ZSE
Zagrebačka burza: HT u fokusu, indeksi porasli
ZAGREB - Zagrebačka je burza u četvrtak iznjedrila rast indeksa, ali i nešto slabiji promet.
Globalna potrošnja vina najniža u posljednja tri desetljeća
VINO
Globalna potrošnja vina najniža u posljednja tri desetljeća
PARIZ - Globalna potrošnja vina prošle je godine pala na najnižu razinu od 1996. jer je inflacija gurnula cijene na rekordne razine i odbila potrošače koji se već bore s nižom kupovnom moći, objavila je Međunarodna organizacija za vino (OIV) sa sjedištem u Parizu.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE