GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

ECB zadržao važeće kamatne stope jer inflacija slabi

ECB zadržao važeće kamatne stope jer inflacija slabi
KAMATNE STOPE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 26.10.2023 / 17:08
Autor: SEEbiz
FRANKFURT - Europska središnja banka (ECB) zadržala je u četvrtak kamatne stope u eurozoni na važećoj razini, prvi puta u nešto više od godinu dana, zaključivši da je restriktivnom monetarnom politikom zakočila potražnju i osigurala uvjete za slabljenje inflacije.

Potvrdili su tako kamatnu stopu za refinanciranje banaka od 4,5 posto i kamatnu stopu na prekonoćne depozite banaka od 4,0 posto.

Za prekonoćne pozajmice komercijalne banke plaćat će i ubuduće kamatu od 4,75 posto.

Banka je u srpnju prošle godine pokrenula ciklus zaoštravanja monetarne politike kako bi obuzdala inflaciju, podigavši kamatne stope do rujna ove godine za 4,5 postotnih bodova.

Na rujanskoj sjednici signalizirali su da se ciklus možda bliži kraju, s obzirom na zakočenu potražnju i posustajanje gospodarskog rasta u eurozoni.

U četvrtak objavili su da novi podaci "načelno" potvrđuju njihovu rujansku procjenu prema kojoj bi se inflacija u 2025. godini trebala spustiti na 2,1 posto i posve se približiti ciljanoj razini od dva posto. U ovoj godini trebala bi po njima iznositi 5,6 posto, a u idućoj 3,2 posto.

"I dalje se očekuje da će se inflacija predugo zadržati na previsokoj razini i domaći su cjenovni pritisci i dalje snažni. No, inflacija je u rujnu značajno oslabila", naglašavaju, zbog visoke poredbene osnovice u prošloj godini.

I većina pokazatelja temeljne inflacije, koja isključuje cijene hrane i energije, pokazuje kontinuirano usporavanje rasta cijena, dodaju.

ECB je podizanjem kamatnih stopa "snažno utjecao na uvjete financiranja", što pojačano koči potražnju, a time i rast cijena, konstatiraju.

Prigušena potražnja očituje se u prognoziranom slabašnom rastu gospodarstva eurozone u ovoj godini, za samo 0,7 posto, prema ECB-ovim rujanskim prognozama. U idućoj godini rast bi po njima trebao tek blago ubrzati, na 1,0 posto.

U rujnu kreditiranje kompanija u eurozoni gotovo je stagniralo, a ponuda novca snažno je pala, drugi mjesec zaredom, pokazalo je ovotjedno bančino izvješće.

Upravno vijeće smatra da bi važeće kamatne stope trebale odigrati "značajnu" ulogu u spuštanju inflacije na ciljanu razinu, ako ih banka dovoljno dugo zadrži na toj razini.

Ponovili su i da će u budućim odlukama voditi računa da kamatne stope budu "dovoljno restriktivne", i to "sve dok bude potrebno".

Tagovi: Europska središnja banka, kamatne stope
PROČITAJ I OVO
Wall Street: Dow skočio na rekord nakon snažnog podatka s tržišta rada
AMERIČKO TRŽIŠTE
Wall Street: Dow skočio na rekord nakon snažnog podatka s tržišta rada
NEW YORK - Dionice su porasle u petak nakon što je izvješće o zapošljavanju koje je prkosilo očekivanjima dalo ulagačima povjerenje u zdravlje gospodarstva.
Zagrebačka burza: Različiti smjerovi indeksa, promet slab
CLOSING BELL ZSE
Zagrebačka burza: Različiti smjerovi indeksa, promet slab
ZAGREB - Kraj tjedna donio je Zagrebačkoj burzi različite smjerove indeksa i umanjen promet.
Cijene hrane u rujnu porasle najsnažnije od prošlog proljeća
HRANA
Cijene hrane u rujnu porasle najsnažnije od prošlog proljeća
RIM - Cijene hrane porasle su u rujnu najsnažnije u godinu i pol dana, odražavajući poskupljenje svih prehrambenih proizvoda, izvijestila je u petak agencija Ujedinjenih naroda za hranu i poljoprivredu FAO, izdvojivši dvoznamenkasti skok cijena šećera.
Dabro: Radimo na povećanju proizvodnje mlijeka, mesa, voća i povrća
TVRDNJE
Dabro: Radimo na povećanju proizvodnje mlijeka, mesa, voća i povrća
OSIJEK - Više od 300 sudionika okupilo se u petak u u Osijeku na konferenciji o novim tehnologijama u poljoprivredi Agrorocks, na kojoj je potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede Josip Dabro istaknuo kako se radi na planovima za povećanje proizvodnje mlijeka, mesa, voća i povrća.
Globalna potražnja za hranom: Ovo su izvori budućeg rasta
HRANA
Globalna potražnja za hranom: Ovo su izvori budućeg rasta
ANALIZA - Koji će faktori promijeniti globalnu potražnju za hranom u narednim godinama? Četiri su ključna: stanovništvo, makroekonomija, cijene i "meki pokretači".
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE