GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Cijene nafte gotovo nepromijenjene

Cijene nafte gotovo nepromijenjene
NAFTNO TRŽIŠTE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 27.11.2023 / 07:22
Autor: SEEbiz / H
ZAGREB - Ma svjetskim su tržištima cijene nafte prošloga tjedna ostale gotovo nepromijenjene na tjednoj razini, no tijekom tjedna znatno su oscilirale, ovisno o vijestima koje bi mogle utjecati na ponudu i potražnju.

Na londonskom je tržištu cijena barela na kraju prošloga tjedna iznosila 80.58 dolara, gotovo isto kao tjedan dana prije, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0.5 posto, na 75.55 dolara.

Na tržištu vlada nesigurnost uoči sastanka Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) i njezinih saveznika o proizvodnoj politici, koji će se održati 30. studenog. Taj je sastanak trebao biti održan 26. studenoga, no odgođen je za četiri dana, što je pokrenulo val nagađanja o sporu oko smanjivanja proizvodnje u idućoj godini.

Proizvođači još raspravljaju o opskrbi, rekli su izvori iz OPEC+, sugerirajući da su izvor nesuglasica tri afričke zemlje. Analitičari tvrde da Angola, Kongo i Nigerija traže više proizvodne kvote u 2024. godini nego što je dogovoreno na lipanjskom sastanku grupe.

Smanjenje proizvodnje bit će glavna tema sastanka, s obzirom na pad cijena u proteklim danima zbog zabrinutosti za potražnju u SAD-u i Kini, ali i zbog rekordne proizvodnje u SAD-u.

U petak su tri izvora iz OPEC-ja rekla da su blizu kompromisa s afričkim proizvođačima o proizvodnji u 2024. „Čini se da je najvjerojatniji ishod produljenje važećeg dogovora o smanjivanju proizvodnje”, kaže Tony Sycamore iz IG-a.

To je zapravo i jedini način za održavanje cijena nafte na sadašnjim razinama jer se zbog visokih kamatnih stopa usporava rast zapadnih gospodarstava, što će oslabiti potražnju za naftom i pritisnuti cijene. Na londonskom je tržištu cijena barela u minusu u odnosu na početak godine oko 6, a na američkom tržištu oko 5.5 posto.

Tagovi: #nafta, #cijene nafte, #Brent nafta, #WTI nafta
PROČITAJ I OVO
Luksuzni sektor odahnuo: Kineski kupci pomalo se vraćaju
PREOKRET
Luksuzni sektor odahnuo: Kineski kupci pomalo se vraćaju
NEW YORK - Kineski kupci vraćaju se luksuzu. Vodeći rukovoditelji tvrtki Prada, Coach, EssilorLuxottica i Value Retail rekli su za CNBC da vide stabilizaciju potražnje u Kini nakon mjeseci slabosti, čak i dok širi sektor luksuza i dalje bilježi slabiju potrošnju među kineskim potrošačima kod kuće i u inozemstvu.
Počinju svinjokolje: Nema slanja čvaraka i kobasica obitelji
OPREZNO
Počinju svinjokolje: Nema slanja čvaraka i kobasica obitelji
OSIJEK - Jedna od ključnih obaveza je obvezni pregled svinje unutar 24 sata prije klanja, koji mora provesti veterinar.
Siemens Energy ponovno u zelenom
RAST
Siemens Energy ponovno u zelenom
FRANKFURT - Paneuropski indeks STOXX 600 više je nego nadoknadio sve gubitke iz prethodnog tjedna s porastom od 1,8 posto.
Dolar oslabio prema košarici valuta drugi tjedan zaredom
TJEDNI FOREX
Dolar oslabio prema košarici valuta drugi tjedan zaredom
LONDON - Vrijednost dolara prema košarici valuta pala je i prošloga tjedna, drugoga zaredom, pri čemu je američka valuta ojačala prema japanskoj, a pala prema europskoj valuti.
Češka središnja banka kupuje Bitcoine
KRIPTO SCENA
Češka središnja banka kupuje Bitcoine
ZAGREB - Na kripto tržištu se sleglo mnogo neizvjesnosti (posebno nakon tog "strašnog" 9. listopada i rekordnog broja likvidacija).
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE