GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Evo zašto su Facebook i YouTube blokirali Davida Ickea

Evo zašto su Facebook i YouTube blokirali Davida Ickea
BLOKADA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 04.05.2020 / 10:24
Autor: SEEbiz
ZAGREB - Veliku pozornost izazvala je jučer objavljena informacija kako je YouTube suspendirao kanal Davida Ickea.

Iako je SEEbiz sinoć objavio tu informaciju, ostalo je detaljnije objasniti zašto su i Facebook i YouTube blokirali jednog od najpoznatijih teoretičara zavjere.

Na Facebooku i Youtubeu učestalo se dijeli intervju koji je David Icke, poznati teoretičar zavjere, dao TV stanici London Live 6. travnja. Icke je iznio niz netočnih tvrdnji kojima je pandemiju COVID-19 doveo u vezu s 5G mrežom. 

Intervju, koji je emitiran uživo na Facebooku i Youtubeu, na domaćem govornom području je prvi put objavljen 6. travnja ove godine u formi članka na portalu Transformacija Svijesti. Na istom portalu članak se ponovo našao i 9. travnja.

U članku se navodi tek nekoliko pitanja prije priloženog video snimka.

Govoreći o 5G mreži, Icke je svoje izlaganje započeo tvrdnjom o navodnom prvom kineskom gradu koji je imao 5G mrežu.

Kineski grad Wuhan jest bio među prvim gradovima u Kini u kojima je postavljena 5G mreža i to u kolovozu 2019. godine, što je i objavljeno na službenoj web stranici provincije Hubei u kojoj se nalazi grad Wuhan. Istovremeno, 5G je uveden i u drugim gradovima u Kini, te se ne može precizno utvrditi koji od njih je prvi, prema dostupnim izvještajima. Do istog zaključka došao je i fact checking portal iz Full Fact u analizi objavljenoj 29. siječnja, piše portal Raskrinkavanje.ba.

Južna Koreja je pustila u upotrebu 5G 4. travnja 2019. godine, kako je izvijestio Glas Amerike (Voice of America, VOA) a prvi slučaj virusa SARS-COV-2 zabilježen je u siječnju 2020. godine, navodi SZO.

London, u Velikoj Britaniji dobio je komercijalnu 5G mrežu u svibnju 2019, prema pisanju magazina Techradar dok je testna faza 5G mreže u ovoj zemlji pokrenuta u 2018. godini.

Prvi potvrđen slučaj zaraze virusom SARS-CoV-2 zabilježen je 12. veljače u ovom gradu, kako su izvjestili lokalni mediji.

Iz navedenih primjera vidljivo je kako dovođenje u vezu lokacija na kojima je postavljena 5G mreža i “epidemije”, kako Icke netočno naziva pandemiju COVID-19, nema uporište.

Činjenica je da proces postavljanja antena i opreme nije nikakva tajna - o procesima postavljanja takve opreme mediji aktivno izvještavaju otkako su oni počeli, što je, kako smo vidjeli, bilo davno prije pandemije.

U izvještaju koji je objavljen 20. ožujka na sajtu Ken’s Tech Tips koji je pokrenut 2005. godine kao vodič kroz mobilnu telefoniju u UK, dostupni su podaci istraživanja o pokrivenosti 5G mrežom u ovoj zemlji.

Podaci su prikupljeni i objedinjeni na osnovu izvještaja četiri najveća telekomunikaciona operatera u zemlji: EE, O2, Three i Vodafone.

Izvještaj se zasniva na podacima četiri najveća operatera u zemlji i pokazuje da su veći gradovi bili pokriveni 5G mrežom u 2019. godini. Tako su London i Birmingham prvi signal 5G mreže dobili u svibnju, a Glasgow i Liverpool u srpnju 2019. godine.

Operater Three je u gradovima kao što su Birmingham, Glasgow, Liverpool, Bristol i Manchester svoju opremu postavio tijekom veljače ove godine. Podaci o tome dostupni su na službenoj stranici operatera Three.

Budući da su podaci o tome kad je koja kompanija postavila opremu za 5G javni, Ickeove tvrdnje da se 5G mreža postavlja “dok su ljudi zaključani” u smislu “tajnosti”, nisu točne.

Nakon teorija o 5G, Icke je zaključio kako to “sve vodi do cjepiva”, za koje tvrdi da će u njoj biti “čipovi nano-tehnologije”.

Američki PolitFact je 3. travnja ove godine provjeravao točnost navoda da Sjedinjene Američke Države razvijaju “cjepivo sa čipom”. U svojoj analizi, PolitFact navodi da se potkožni mikročipovi koriste kao dio radiofrekventne identifikacije (Radio-frequency identification technology, RFID) koja se, u različitim formama koristi još od 1970.

Čipovi se u cjepivima ne koriste, piše PolitFact.

Icke koristi termin “čipovi nano-tehnologije” te ih naziva i “pametnom prašinom”.

Pametna prašina (eng. smart dust) je pojam koji je, 1997. godine osmislio istraživač Chris Pister kako bi opisao milimetarske uređaje koji bi kroz mrežu mikroelektromehaničkih sistema mogli služiti kao senzori, te da prikupljaju različite podatke, naveo je CNN 2010.godine.

O pametnoj prašini je pisao magazin The New Economy, 3. lipnja 2019. godine, navodeći da bi komercijalna upotreba ovakvih sistema, odnosno pametne prašine, mogla da počne tek za nekoliko desetljeća. Isti magazin je naveo da smo od pametne prašine “udaljeni koliko i od letećeg automobila sa samoupravljanjem”, ponajviše zbog financijskih ulaganja koje ova tehnologija iziskuje:

Zbog ovih (financijskih) zastoja pametna prašina bi još uvijek mogla biti desetljećima daleko od revolucionarnog mijenjanja IoT-a na komercijalnoj razini. Prema Gartnerovom Hype Cycle, potrebno je više od deset godina da pametna prašina postigne redovitu upotrebu. Na krivulji grafikona, ona se nalazi na samom početku svog životnog ciklusa, malo ispred letećih autonomnih vozila.

Iz navedenog je jasno da je pametna prašina tehnologija u povoju i da će proći još mnogo godina, čak desetljeća, prije nego ona zaživi.

U takvim okolnostima, Ickeove tvrdnje da postoje cjepiva koje koriste nano čipove, bazirane na sistemu pametne prašine su netočne. Niti postoji cjepivo za COVID-19 niti se dosegnuća pametne prašine trenutno mogu koristiti za to.

Tagovi: Facebook, YouTube, David Icke, pametna prašina, čipovi u cjepivu, teorije zavjere, 5G tehnologija, 5G mreža, Wuhan, London
PROČITAJ I OVO
Snap signalizira da novi model oglasa pronalazi publiku; dionice skočile
SIGNALI
Snap signalizira da novi model oglasa pronalazi publiku; dionice skočile
NEW YORK - Snap Inc. ponudio je pozitivne znakove da njegovi napori da obnovi svoj posao digitalnog oglašavanja dobivaju na popularnosti među marketinškim stručnjacima - povećavajući prihode i stvarajući jaču konkurenciju s moćnim tvrtkama Google i Meta Platforms Inc. Dionice su porasle više od 20% u produženom trgovanju.
Microsoft objavio rezultate bolje od očekivanja
BOLJE OD OČEKIVANJA
Microsoft objavio rezultate bolje od očekivanja
REDMOND - Microsoft (MSFT) objavio je u četvrtak svoju zaradu u trećem fiskalnom tromjesečju, nadmašivši procjene analitičara na vrhu i dnu na osnovu snage svog poslovanja računalstva u oblaku.
SAD će Micronu dati 6,1 milijardu dolara za američke tvornice čipova
BESPOVRATNO
SAD će Micronu dati 6,1 milijardu dolara za američke tvornice čipova
WASHINGTON - Američki proizvođač čipova Micron dobit će do 6,1 milijardu dolara bespovratnih sredstava od američke vlade za izgradnju tvornica računalnih čipova u državama New York i Idaho, objavila je danas Bijela kuća.
Meta u jednom danu izgubila 200 milijardi dolara tržišne vrijednosti
KATASTROFA
Meta u jednom danu izgubila 200 milijardi dolara tržišne vrijednosti
NEW YORK - Do pada je došlo unatoč tome što je Meta izvijestila o dobiti i prihodu boljem od očekivanog za prvo tromjesečje.
Talijanski regulator kaznio Amazon
KAZNA
Talijanski regulator kaznio Amazon
RIM - Talijanski regulator za zaštitu tržišnog natjecanja izvijestio je u četvrtak da je američkom internetskom maloprodajnom divu Amazonu izrekao novčanu kaznu od 1,13 milijardi eura zbog zloupotrebe dominantne tržišne pozicije.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE