GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Italija se udvara UNESCO-u čarobnim ritualom espressa

Italija se udvara UNESCO-u čarobnim ritualom espressa
ESPRESSO
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 23.02.2022 / 07:56
Autor: SEEbiz / H
NAPULJ - Šalica tamne, baršunaste kave više je od brze doze kofeina: talijanski espresso cijenjen je društveni i kulturološki ritual koji u Italiji smatraju nacionalnom baštinom vrijednom UNESCO-va statusa.

Talijani popiju otprilike 30 milijuna šalica espressa dnevno. Od Venecije do Sicilije, u porculanskim šalicama ili u malim čašama, s kapi mlijeka ili bez njega, svaka šalica predstavlja im gestu prijateljstva.

"Espresso je prilika da kažete prijatelju da vam je stalo" kazao je vlasnik napuljskog kafića Gambrinus Massimiliano Rosati, koji je pomogao u pripremi prijedloga za uvrštenje espressa na UN-ovu listu svjetske nematerijalne baštine.

"Espresso se pije svakodnevno u svako doba. To je trenutak zajedništva, trenutak čari", izjavio je za AFP.

Svjetlucavi stroj iza mramornog pulta šišti i zvecka dok barista u portafilter stavlja mljevenu kavu, škljocne ga na mjesto i pritisne tipku nakon čega iz aparata preko mljevene kave počinje teći gotovo kipuća voda.

Cvijeće, voće, čokolada

Po naputcima Talijanskog instituta za espresso, on mora imati "zaokružen, bogat i baršunast" okus i "lješnjak-smeđu do tamnosmeđu pjenicu s karakterističnim žućkastim odsjajem".

Mora imati dugotrajnu aromu koja ima "note cvijeća, voća, prepečenca i čokolade"; kažu iz instituta osnovanog za očuvanje espressa.

Italija je na listu nematerijalne baštine već uvrstila brojne tradicije i običaje među kojima su lov na tartufe, umijeće izrade napuljske pizze, mediteranska prehrana i tradicionalna izrada violina iz Cremone, rodnog mjesta Antonia Stradivarija.

Ispijanje espressa je "gotovo pa sveti ritual ", kazala je sedamdesetogodišnja umirovljena učiteljica Annamaria Conte pri ulasku u Gambrinus s velike napuljske Piazze del Plebiscito u blizini mora.

Neki vole uz espresso pojesti princes krafne, male pizze ili pržene okruglice tijesta, uz čavrljanje između zalogaja.

"Kad sam u inozemstvu vidim da ljudi na svoju kavu čekaju u redovima jedni iza, neki s iPhoneom u ruci, a neki u kutu čitajući knjigu. Ovdje to nije tako" kazao je vlasnik Rosati.

"U nekim dijelovima Napulja i danas je uobičajeno da se prilikom posjeta nekome ne nose kolači i cvijeće, već kava i šećer."

Uspomene

Angelo Moriondo iz Torina 1884 patentirao je prvi parni aparat za espresso, ali za daljnji razvitak i masovnu proizvodnju zaslužan je Desiderio Pavoni iz Milana koji je za to imao novca.

Ubrzo su aparati postali rasprostranjeni diljem Italije, a svaka od 20 regija imala je malo drukčiju varijantu espressa - kraći, produljeni, manje ili više intenzivan, ponekad i s mineralnom vodom sa strane.

"Imam puno uspomena dolaske u ovaj kafić i ispijanje ove jako dobre kave" kazala je dvadesetosmogodišnja turistkinja Yael Lesin-Davis dok je preuzimala svoj "Moretto" espresso s pjenicom od mlijeka i kakao prahom.

Raimondo Ricci, vlasnik kafića Sant'Eustachio u starom centru Rima, kaže da espresso pomaže smanjiti usamljenost, čak i kada ga se pije u samoći daleko od kafića.

"Ponekad kad kod kuće radimo kavu društvo nam čini aparat koji ispuni prostoriju, ispuni kuću", rekao je. Aroma, kaže, vraća "uspomene na sretna vremena".

Tagovi: Italija, UNESCO, espresso
PROČITAJ I OVO
Preminuo velikan glazbe Quincy Jones
IN MEMORIAM
Preminuo velikan glazbe Quincy Jones
NEW YORK - Quincy Jones, glazbenik i producent koji je radio s Michaelom Jacksonom, Frankom Sinatrom i mnogim drugima, preminuo je u 91. godini.
Zatvaranje posljednjeg Lenjinovog muzeja u Europi
SIMBOLI
Zatvaranje posljednjeg Lenjinovog muzeja u Europi
HELSINKI - Posljednji Lenjinov muzej u Europi, koji se nalazi u Finskoj, bit će zatvoren u nedjelju zbog renoviranja. Nakon ponovnog otvaranja zvat će se Nootti, što na finskom znači Napomena.
Gorčin Stojanović: Zvezda je bila udbaški, Hajduk poluudbaški, a samo je Dinamo bio građanski klub
ČINJENICE
Gorčin Stojanović: Zvezda je bila udbaški, Hajduk poluudbaški, a samo je Dinamo bio građanski klub
ZAGREB - Gorčin Stojanović gostovao je u podcastu Oslobođenja 'U kontru s Draganom Markovinom'. Stojanović je poznati srpski režiser rođen u Sarajevu koji trenutno obnaša dužnost ravnatelja Jugoslavenskog dramskog kazališta.
Brojni književnici u kampanji protiv suradnje s izraelskim izdavačima
KAMPANJA
Brojni književnici u kampanji protiv suradnje s izraelskim izdavačima
LONDON - Više od 1000 autora, među kojima su i dobitnici nekih od najprestižnijih književnih nagrada, poput Nobelove, Bookerove i Pulitzerove, uključilo se u kampanju za odustajanje od suradnje s izraelskim izdavačima i izraelskim kulturnim institucijama. Razlog je kršenje prava palestinskog naroda.
Koje ćemo filmske premijere gledat u studenome (VIDEO)
U KINIMA U STUDENOME
Koje ćemo filmske premijere gledat u studenome (VIDEO)
Koje ćemo filmske premijere gledat u studenome (VIDEO)
ZAGREB - Za mjesec studeni hrvatski distributeri i kino-prikazivači pripremili su šesnaest premijernih filmova.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE