Ako je famozni indeks S&P 500 prošlog tjedna malo ojačao (uglavnom na krilima dionica iz energetskog i financijskog sektora), prekinuvši niz od četiri uzastopna pada na tjednoj bazi, a pritom izašao iz zone korekcije (prošlog tjedna bio je već više od deset posto daleko od rekorda), najstariji burzovni indeks u SAD-u je Dow Jones Transportation Average (izračunava se od 1884. i trenutno uključuje 2 0 tvrtke poput Ubera, FedExa i Delta Air Linesa) ponovno su poskliznule. Od rekorda iz studenog udaljen je već 18 posto.
Dionice American Airlinesa samo su ove godine pale za 33 posto, a dionice FedExa u petak su pale za više od 10 posto u odnosu na dan ranije nakon što je ta tvrtka za dostavu paketa razočarala analitičare prognozom poslovanja za cijelu godinu za koju se očekuje da će biti slična ili čak malo lošija nego lani. Također je smanjio prognozu zarade po dionici. FedEx (i cijeli transportni sektor općenito) smatra se važnim barometrom zdravlja američkog gospodarstva i odrazom raspoloženja potrošača u cijelom svijetu, pa pad u sektoru dodaje dodatnu nelagodu.
Posljednjih tjedana sve se glasnije govori o recesiji koju Trump navodno uzrokuje svojim carinama. Glavni ekonomist JPMorgan Chasea Bruce Kasmun procjenjuje da je vjerojatnost recesije 40 posto, nakon što je početkom godine iznosila 30 posto. U Moody'su vjerojatnost recesije procjenjuju na 35 posto (prije 15 posto), a Larry Summers, ministar financija u administraciji Billa Clintona, smatra da su šanse za recesiju gotovo 50 posto. Ali - strahuju li financijska tržišta doista od najgoreg scenarija?
U Bank of America kažu da zapravo nitko ne vjeruje ni u recesiju ni u medvjeđi trend, a najbolji dokaz tome je da su u tjednu do 19. ožujka fondovi koji kupuju američke dionice privukli više od 34 milijarde dolara svježeg novca, što je najveći tjedni priljev (nakon neto odljeva od 2,5 milijardi dolara tjedan prije). BofA je u petak rekla klijentima da to ne ukazuje na zabrinutost među malim ulagačima, ističući da oni "nisu ni blizu shortinga američkih ili globalnih dionica", odnosno buying shorta, strategije koja profitira od pada cijena.
No, u redovnoj mjesečnoj anketi Bank of America među upraviteljima imovinom (anketu provode od 1999., ožujsko istraživanje provedeno je između 7. i 13. ožujka) otkrili su da se pesimistične prognoze pojačavaju, jer već 83 posto ispitanika (ranije samo 28 posto) predviđa niži rast američkog gospodarstva, uglavnom zbog carina. Kao rezultat toga, profesionalni ulagači su smanjili svoju izloženost američkim dionicama po rekordnoj stopi u posljednjih nekoliko tjedana, a sada ima čak i više onih koji preporučuju potpore američkih dionica.