No, ne valja paničariti. U tijeku su pregovori na relaciji SAD-Rusija-Ukrajina-Europa koji ukazuju na mogućnost postupnog popuštanja napetosti.
Tržišta su pod pritiskom od 19. veljače, s otprilike 10-postotnom korekcijom u dolarima potaknutom kombinacijom neizvjesnosti oko carina i geopolitičkih rizika. Na sentiment su dodatno utjecali i neki lošiji makroekonomski podaci. Ipak, temeljna slika gospodarstva ostaje solidna – prihodi kompanija iz S&P 500 indeksa porasli su za 5,3% u posljednjem kvartalu prošle godine, a rast dobiti dosegao je 13,4%, što ukazuje na stabilno poslovanje i fleksibilnost kompanija. Poslovne prognoze također ostaju pozitivne.
Istodobno jačaju globalna očekivanja veće fiskalne potrošnje i rasta deficita (Njemačka, Kina), dok istovremeno monetarna politika postaje sve povoljnija (Europa, SAD, Kina), jer kamatne stope padaju. Stabilan rast dobiti poduzeća, relaksirana globalna monetarna politika, ojačana fiskalna potpora, niže cijene energije i usporavanje inflacije stvarnost su unatoč carinskim ratovima i geopolitičkim napetostima.
Unatoč izazovima, mnoge se prilike i dalje otvaraju na tržištima dionica, iako možemo očekivati kontinuiranu povećanu volatilnost i povremene niže stope. U takvoj situaciji ključno je zadržati dugoročnu perspektivu. S dobro diverzificiranim portfeljima, čak i u različitim klasama ulaganja, nema smisla paničariti i ishitreno reagirati jer to može dovesti do nepotrebnih troškova i poreznih obveza.
Osim ovih racionalnih razloga, postoji i nada koja zasad nije utemeljena, ali je ipak valja napisati umjesto zaključka ove kolumne. Pod pritiskom ekonomske logike i krupnog kapitala s kojim je inače u dobrim odnosima, i Trump će se, nadajmo se što prije, smiriti. Time će nestati i najveći faktor tržišne neivjesnosti....