GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Odlični rezultati tehnoloških divova zasjenili Fed i vjerojatnu recesiju

Odlični rezultati tehnoloških divova zasjenili Fed i vjerojatnu recesiju
VAL OPTIMIZMA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 31.07.2022 / 16:34
Autor: Andrija Jović
KOLUMNA - Čini se poprilično nelogičnim da su u tjednu kada je SAD ušao u tehničku recesiju, a Fed ponovno podigao kamatne stope, vodeći burzovni indeksi značajno porasli.

Štoviše, srpanj je bio najbolji mjesec od 2020. godine.

Izgleda da su investitori sve te događaje već predvidjeli, pa dodatne nervoze nije bilo. Američka središnja banka ponovno je podigla kamatnu stopu Feda za 0,75 posto. Fed si nije priuštio dva ovako visoka uzastopna povećanja (za 75 baznih bodova) već 28 godina. Uz tako naglo pooštravanje monetarne politike, zabrinutost oko tvrdog prizemljenja američkog gospodarstva postaje sve glasnija.

"Nije baš vjerojatno da će meko slijetanje uspjeti. Središnje banke danas se suočavaju sa snažnim "trade-offom" između rasta i inflacije. 
Očekujemo da će Fed promijeniti smjer tek sljedeće godine, kada se pokažu ekonomski učinci povećanja kamatnih stopa. su uočljiviji."

Fed je počeo podizati kamate u ožujku, a sada je stopa Fed fondova (po kojoj banke međusobno posuđuju novac preko noći) u rasponu od 2,25 do 2,50 posto, najviše od prosinca 2018.

Najveće svjetsko gospodarstvo tehnički je već u recesiji jer je i u drugom tromjesečju BDP pao, ovaj put za 0,9 posto (prema prvoj procjeni), na godišnjoj razini. Ali Amerikanci se tješe činjenicom da će biti u recesiji tek kada Nacionalni ured za ekonomska istraživanja procijeni da je tako. Riječ je o skupini od osam makroekonomista, koja u obzir uzima više faktora, a ne samo kretanje BDP-a.

Svaka recesija je priča za sebe, ali ovoga puta čini se da potrošači (zasad) nisu baš zabrinuti i ne očekuju neku tešku priču u stilu financijske krize iz 2008. Vjeruju i da će Fed vrlo brzo početi spuštati kamatne stope ponovno na prve znakove ozbiljne recesije. Slično je bilo i na prijelazu stoljeća i bumu dionica kompanija. Kada je 2001. godine nastupila recesija, Fed je smanjio kamatne stope čak 11 puta nakon provođenja stroge monetarne politike 1999. i početkom 2000. godine.

Čak je i Europska središnja banka konačno poduzela akciju na sastanku u srpnju i podigla kamatne stope (za 0,5 postotnih bodova) prvi put u više od desetljeća. Tržišta novca to su i očekivala, Euribor je najviši u posljednjih jedanaest godina. Dapače, nečuveno je da su u ECB-u toliko čekali, jer je inflacija u međuvremenu divljala. Eurozona je u srpnju imala inflaciju od 8,9 posto, Slovenija 11 posto. Podaci o srpanjskoj inflaciji u SAD-u bit će objavljeni 10. kolovoza. U lipnju je godišnja inflacija iznosila 9,1%, a rast indeksa cijena osobnih izdataka (PCE), ključne mjere inflacije u odlukama američke središnje banke, iznosio je 6,8%, što je novi neslavni rekord u posljednjih 40 godina.

Unatoč svemu (prije godinu dana nitko ne bi vjerovao da će kamata u SAD-u danas iznositi 2,25 posto), burzovni indeksi u New Yorku (a i u Europi) su u drugoj polovici tjedna značajno ojačali, tako da je tjedni rast bio kod S&P-a veći od četiri posto, a vrijednost ovog indeksa ponovno je porasla iznad 4000 bodova.

Još više, gotovo pet posto, prošli je tjedan dobio tehnološki Nasdaq. Poticaj su mu dali rezultati Amazona (121,2 milijarde dolara tromjesečnog prihoda - 7% više nego lani) i Applea (83 milijarde dolara prihoda, nešto više nego u istom razdoblju prošle godine - 19,4 milijarde dolara dobiti), a oba su tehnološka diva nadmašila očekivanja analitičara.

Tagovi: tržište kapitala, Federalne rezerve, Apple, alphabet, inflacija, NATO, rat u Ukrajini, ZEW indeks, Europska središnja banka, kamatne stope, monetarna politika, inflacija, dolar
PROČITAJ I OVO
Nova realnost: Fed bi mogao podići kamatne stope?!
LUDO TRŽIŠTE
Nova realnost: Fed bi mogao podići kamatne stope?!
KOLUMNA - Nakon pada Wall Streeta od 5% u travnju, ulagači su ponovno osjetili priliku za zaradu.
Sedam veličanstvenih u tjednu izgubilo na vrijednosti čak 950 milijardi dolara
POTONUĆE
Sedam veličanstvenih u tjednu izgubilo na vrijednosti čak 950 milijardi dolara
KOLUMNA - Geopolitičke napetosti malo su prigušile vrijednosti burzovnih indeksa, ali panike nije bilo.
Nafta zasad nije pretjerano reagirala na bliskoistočnu krizu
POST FESTUM
Nafta zasad nije pretjerano reagirala na bliskoistočnu krizu
ANALIZA - Na financijskim tržištima reakcija na nedavni iranski napad na Izrael bila je ograničena jer su se tržišta barem privremeno malo smirila jer iranski osvetnički napad na izraelsko bombardiranje iranskog veleposlanstva u Siriji nije prouzročio pretjeranu štetu.
Halving ovog puta vjerojatno neće donijeti eksploziju oduševljenja
VAŽNA PREKRETNICA
Halving ovog puta vjerojatno neće donijeti eksploziju oduševljenja
KOLUMNA - U sljedeća 24 sata kripto zajednica svjedočit će važnoj prekretnici: četvrti "halving" u povijesti bitcoina.
Fed će sniziti kamate nakon ECB-a
KAMATNE STOPE
Fed će sniziti kamate nakon ECB-a
KOLUMNA - Dow Jones jučer je prekinuo šestodnevni gubitnički niz, ali neizvjesnost ostaje na Wall Streetu.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE