Zlato se sve više približava granici od 3000 dolara, nakon što je ove godine poraslo za 10%.
Američki potrošač posustaje. Istraživanje Sveučilišta u Michiganu pokazalo je da je indeks povjerenja potrošača u veljači neočekivano skliznuo na najnižu razinu u posljednjih sedam mjeseci (na 67,8 bodova), dok su inflacijska očekivanja porasla. Amerikanci očekuju da će inflacija u sljedećih dvanaest mjeseci dosegnuti 4,3 posto. To su najviša očekivana inflacija nakon studenog 2023. U međuvremenu, nezaposlenost u SAD-u u siječnju je iznosila četiri posto, što je najniže od prošlog svibnja. Prosječna satnica na godišnjoj je razini porasla za 4,1 posto. Očekivanja su postavljena niže (3,8%).
Naravno, s jedne strane je dobrodošlo da plaće nadmašuju inflaciju, ali to potiče inflaciju, ograničavajući Fedovu sposobnost da provodi labaviju monetarnu politiku. Sve je veća mogućnost da će Fed ove godine smanjiti kamatne stope samo jednom. Ranije prognoze predviđale su dva smanjenja, počevši od lipnja. U petak su njujorški burzovni indeksi izgubili približno jedan posto vrijednosti, a tome je pridonio i Donald Trump koji je u petak najavio da sljedeći tjedan (možda već u ponedjeljak) namjerava narediti uzvratne carine za nekoliko zemalja, što bi, naravno, moglo ponovno uzdrmati cijene dionica.
Nije tajna da su spomenuta inflacijska očekivanja u SAD-u porasla upravo zbog Trumpovih prijetnji carinama. Američki predsjednik ipak je pristao na mjesec dana odgoditi carine od 25% na proizvode iz Kanade i Meksika, ublaživši napetosti koje su bile očite na Wall Streetu početkom tjedna. Ključno je pitanje kako će rat carina utjecati na inflaciju i kako će naštetiti poslovanju. U automobilskoj industriji uvjereni su da će utjecaj biti golem.
Pa ipak – paneuropski burzovni indeks STOXX 600 prošli je tjedan dobio pola posto zahvaljujući ohrabrujućim poslovnim rezultatima nekih kompanija (ArcelorMittal, Novo Nordisk, Infineon...), što je već sedmi uzastopni pozitivan tjedan. Pomalo iznenađujuće, jer posebice Njemačka i dalje ima problema. Industrijska proizvodnja u prosincu je na mjesečnoj razini pala za 2,4 posto, što je znatno više od očekivanja (-0,7 posto). Europska središnja banka ipak će morati sniziti kamatne stope. ECB je prije nekoliko dana objavio da je neutralna razina pasivne kamate, koja ne potiče niti ograničava rast, između 1,75 i 2,25 posto. Trenutačno je kamatna stopa ECB-a na depozite 2,75 posto.