Qatar Energy otkazao još nekoliko pošiljki plina za Italiju |
| Objavljeno: 26.05.2026 / 12:46 |
| Autor: SEEbiz |
| RIM - Plinski div QatarEnergy otkazao je Italiji još nekoliko pošiljki ukapljenog prirodnog plina (LNG), produljivši "višu silu" do sredine kolovoza, objavilo je u ponedjeljak talijansko komunalno poduzeće Edison. |
|
QatarEnergy trebao bi prema dugoročnom ugovoru s Edisonom isporučivati Italiji 6,4 milijarde kubičnih metara LNG-a godišnje, ali u ožujku objavili su "višu silu", signalizirajući da u dogledno vrijeme neće moći isporučivati ukapljeni plin po ugovorenim uvjetima. Sredinom ožujka Iran je na izraelski napad na plinsko polje Južni Pars uzvratio napadom na plinska postrojenja u katarskom Ras Laffanu, uništivši 17 posto katarskih izvoznih kapaciteta. Popravak će potrajati od tri do pet godina i kompanija u tom razdoblju neće moći isporučivati 12,8 milijuna tona plina godišnje, rekao je tom prilikom direktor Saad al-Kaabi, dodajući da će možda biti prisiljeni objaviti 'višu silu' na tri do pet godina u dugoročnim ugovorima o isporuci LNG‑a s kupcima u Italiji, Belgiji, Južnoj Koreji i Kini. Ako se u obzir uzme obavijest od ponedjeljka, "viša sila" obuhvatila je do sada ukupno 17 pošiljki LNG-a koje su trebale biti dopremljene na terminal Adriatic u sjevernoj Italiji, objavio je Edison. To znači da Edisonu do tog datuma nisu isporučene oko 2,2 milijarde kubičnih metara plina, dodali su. Talijanska kompanija navela je u travnju da je krenula u potragu za alternativnim izvorima nabave, dodavši da će ih uglavnom zamijeniti ukapljenim plinom iz SAD-a. Do 25. ožujka Edison je našao zamjenu za devet od 17 isporuka koje je QatarEnergy otkazao i osigurao je 'zamjensku' otprilike milijardu kubičnih metara plina. Situacija ne bi trebala ni na koji način utjecati na krajnje korisnike, naglasili su u ponedjeljak. Od lipnja Italiji će vjerojatno početi stizati LNG iz postrojenja Golden Pass u Sjedinjenim Američkim Državama, zajedničkog projekta QatarEnergyja i Exxon Mobila, rekla su za Reuters u travnju dva upućena izvora. |
|
|
| Tagovi: #Qatar Energy, #plin, #Edison |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Đedović Handanović: Mi smo završili svoj posao, sada je sve u rukama ruske i mađarske strane |
| BEOGRAD - Ministrica rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je danas da su Srbija i mađarski MOL zatvorili sva otvorena pitanja i postigli kompromis kada je u pitanju dioničarski sporazum u vezi s mađarskom kupnjom većinskog udjela u Naftnoj industriji Srbije (NIS), koja je pod američkim sankcijama, naglasivši da je sada sve u rukama ruske i mađarske strane. |
| MOL: Uspješno završeni pregovori s Vladom Srbije u vezi transakcije za NIS |
| BUDIMPEŠTA - Mađarska tvrtka MOL danas je objavila da je uspješno završila pregovore s Vladom Srbije u vezi sklapanja dioničarskog ugovora vezanog uz stjecanje većinskog udjela u Naftnoj industriji Srbije (NIS). |
| Srbija i MOL postigli sporazum, država dobiva veći utjecaj u NIS-u |
| BEOGRAD - Srbija i mađarska naftna kompanija MOL postigle su kompromis o budućim vlasničkim odnosima u Naftnoj industriji Srbije (NIS), a prema dogovoru država bi mogla povećati svoj vlasnički udio i dobiti veće ovlasti u upravljanju kompanijom ako dođe do prodaje ruskog udjela. |
| Skok cijena nafte, američki napadi izazivaju zabrinutost |
| NEW YORK - Cijene nafte skočile su u četvrtak nakon što su SAD pokrenule novu rundu vojnih napada na Iran, što je potaknulo zabrinutost da bi se iranski rat mogao odugovlačiti i poremetiti opskrbu energijom na dulje vrijeme. |
| Gujaničić: Nije dobro što Srbija uvjetuje MOL radom rafinerije |
| BEOGRAD - Vlada u Srbiji ne bi trebala uvjetovati mađarsku tvrtku MOL obvezom rada rafinerije NIS-a, kao ni bilo kojim drugim poslovnim potezom, rekao je danas glavni broker Momentuma Nenad Gujaničić. |