Pleše: Za sad smo pokriveni, Hrvatska je preko Ine kupila naftu za nadolazeći period |
| Objavljeno: 25.04.2026 / 10:55 |
| Autor: SEEbiz |
| ZAGREB - Unatoč golemim energetskim problemima koje izaziva kriza na Bliskom istoku, Hrvatska ima stabilnu opskrbu i dovoljne zalihe nafte i plina. |
|
No, dugotrajnija kriza mogla bi imati ozbiljne posljedice. U takvim okolnostima, sve su važniji projekti jačanja energetske sigurnosti i ulaganja u alternativne izvore energije. Pitanje energetske sigurnosti zbog napetosti na Bliskom istoku ne jenjava. Ključna točka je Hormuški tjesnac, kroz koji prolazi velik dio svjetske nafte. - Za sada mi smo pokriveni, Hrvatska je preko Ine kupila naftu za nadolazeći period. Rafinerija radi punim kapacitetom. Za sada nema rizika. Naravno, ako tjesnac ostaje duže zatvoren i dalje, mislim što se Hrvatske i Europe tiče, nema rizika od nestašice, ali onda je cijena upitna, objasnio je Goran Pleše, direktor Rafinerija i marketinga, INA d.d. Hrvatska 15 posto nafte proizvodi sama, no većinu ipak uvozi. Dugotrajniji prekid prometa kroz Hormuški tjesnac utjecao bi na globalno tržište i rast cijena. - Sada već svaki mjesec što je tjesnac zatvoren, to će se osjetiti razlika i ono što je najvažnije, jednom kada se otvori nafta, neće promet samo tako krenuti jer je puno infrastrukture uništeno, dodao je Pleše. Ključno rješenje je diverzifikacija - manje oslanjanje na jednu rutu ili energent. - Diverzacijsko poslovanje, na obnovljive izvore energije, a to je i zadnjem istupu ministra gospodarstva Šušnjara koji je rekao da će se ići u nuklearnu energiju, male nuklearne reaktore, obnovljive izvore energije, vjetroparkove, sunčevu energiju, naveo je predsjednik Uprave Janafa Stjepan Adanić. Posebnu ulogu ima LNG terminal Krk koji već sada osigurava stabilnu opskrbu plinom. - Terminal na Krku proizvodi godišnje tri milijarde kubika prirodnog plina. Plan je da se proširi na šest milijardi kubika godišnje i time je osigurana stabilnost domaće proizvodnje, istaknula je Marijeta Majer, direktorica Sektora energetskih projekata. Hrvatska se sve više pozicionira kao energetsko čvorište regije - uz postojeću infrastrukturu poput Jadranski naftovod (JANAF) i plinske veze prema susjednim zemljama. - Hrvatska je već pokazala svoju ključnu ulogu u opskrbi i stabilnosti opskrbe. Povećanje kapaciteta LNG-a terminala na 6,1 je nešto što je ključno od projekta u kontekstu osiguranja energetske sigurnosti s plinovodima prema Mađarskoj i Sloveniji, koju se spremni za transport vodika. Ne smijemo zaboraviti postojeću infrastrukturu a to je JANAF, zaključio je Željko Krevzelj, ravnatelj Uprave za energetiku u Ministarstvu gospodarstva. Ako kriza potraje, nestašica se ne očekuje, ali građani bi je mogli osjetiti kroz više cijene energije. |
|
|
| Tagovi: #goran pleše, #ina grupa, #rafinerija rijeka, #gorivo, #lng terminal |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Potpisan Ugovor dioničara o upravljanju NIS-om između Vlade Srbije i MOL Grupe |
| BEOGRAD - Ministrica rudarstva i energetike Srbije, Dubravka Đedović Handanović, potpisala je Ugovor dioničara s MOL Grupom u vezi s budućim upravljanjem Naftnom industrijom Srbije (NIS), ali on će stupiti na snagu tek kada MOL kupi ruski udio u NIS-u, objavilo je danas Ministarstvo rudarstva i energetike. |
| Petrol i Shell: Ni povećana marža ne odražava troškove poslovanja |
| LJUBLJANA - Petrol tvrdi da je maksimalna dopuštena marža u Sloveniji i dalje među najnižima u usporedivim zemljama regije i još uvijek ne odražava cijeli rast operativnih troškova. U međuvremenu, Pokret za slobodom smatra da koalicija brine samo o svojim bogatim prijateljima. |
| Završili radovi na magistralnom plinovodu Zabok – Lučko |
| ZABOK - Završetak radova na magistralnom plinovodu Zabok - Lučko vrijednom 80 milijuna eura, svečano je obilježen u ponedjeljak u Zaboku. |
| Drastičan pad cijene plina |
| LONDON - Cijene plina u Europi osjetno su pale u ponedjeljak nakon što su Iran i SAD usuglasili tekst memoranduma o razumijevanju o okončanju rata i najavili otvaranje Hormuškog tjesnaca nakon potpisivanja dokumenta. |
| Cijene nafte potonule nakon najave potpisivanja američko-iranskog sporazuma |
| NEW YORK - Cijene nafte pale su nakon što je predsjednik Donald Trump izjavio da su SAD postigle dogovor s Iranom o ponovnom otvaranju Hormuškog tjesnaca. |