GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Mihajlović: U Srbiji 40 odsto energije nestaje jer se ne koristi racionalno

Mihajlović: U Srbiji 40 odsto energije nestaje jer se ne koristi racionalno
UPOZORENJE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 02.05.2021 / 22:01
Autor: SEEbiz / Tanjug
BEOGRAD - Ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović izjavila je da je povećanje energetske efikasnosti važan projekat za državu, koja će to podržati značajnim ulaganjima, ali i za građane, jer će zahvaljujući uštedama energije imati niže račune.

Ona je, je gostujući na TV Prva, rekla da se zbog loše izolacije, u Srbiji troši čak četiri do pet puta više električne i toplotne energije nego u Evropskoj uniji, odnosno da se oko 40 odsto energije se „baci“ jer se ne koristi racionalno.

„To nije tako zato što je neko želeo, bila je takva gradnja i nije se voliko računa o energetskoj efikasnosti. Sad smo usvojili Zakon o energetskoj efikasnosti i racionalnoj upotrebi energije, a za mesec dana biće formirana i Uprava za energetsku efikasnost u sastavu ministarstva, što su građani prepoznali“, rekla je Mihajlović.

Prema njenim rečima, svi će moći da se prijave za subvencije, i porodične kuće, i stambene zajednice, kao i oni koji za grejanje koriste individualna ložišta i žele da pređu na efikasnije kotlove, na gas i biomasu, koji manje i zagađuju nego druga goriva.

Ona je rekla da će se na povećanju energetske efikasnosti ove godine raditi kroz pilot projekat koji treba da pokaže interesovanje građana, koliko je novca raspoloživo i prve rezultate, a da se „bum“ u zameni prozora i vrata očekuje sledeće godine.

„Očekujemo da će minimum 150 miliona evra godišnje država trošiti na povećanje energetske efikasnosti, što je važna stvar i za našu energetiku, ali i za svako domaćinstvo, jer će svi videti efekte kroz niže račune“, rekla je Mihajlović.

Ona je rekla da će novi zakon omogućiti da bude više solarnih panela na krovima porodičnih kuća, stambenih zgrada, kao i proizvodnih hala, a da će procedura za njihovu ugradnju biti kraća i jednostavnija.

Takođe je navela da je ranije je bilo potrebno oko dve godine da se uradi projekat, pribavi građevinska dozvola i da se prikupi veliki broj papira, da bi se postavio solarni panel na porodičnu kuću.

„Radi se i na tome da ti ugovori budu što jednostavniji, i da od trenutka donošenja odluke o postavljanju solarnih panela, do potpisivanja ugovora ne bi trebalo da prođe više od dva do tri meseca. Takođe, razgovaraćemo i sa projektantskim kućama o cenama ovih usluga“, navela je Mihajlović.

Tagovi: Zorana Mihajlović, solarni paneli, solarna energija, srpska energetika, energetska efikasnost
PROČITAJ I OVO
Siemens Energy osigurao veliki ugovor za elektroenergetsku mrežu u Italiji
POSLOVI
Siemens Energy osigurao veliki ugovor za elektroenergetsku mrežu u Italiji
ESSEN - Siemens Energy osigurao je veliki ugovor za izgradnju četiri pretvarača za prijenos električne energije između talijanskog kopna i otoka Sicilije i Sardinije, objavila je u utorak tvrtka sa sjedištem u Münchenu.
Blagi rast cijena nafte, trgovina mirnija
NAFTNO TRŽIŠTE
Blagi rast cijena nafte, trgovina mirnija
LONDON - Utorak je donio smirivanje na svjetskim naftnim tržištima.
Plenković i Golob: LNG na Krku dobiva veliku ulogu
SLOVENIJA-HRVATSKA
Plenković i Golob: LNG na Krku dobiva veliku ulogu
LJUBLJANA - Predsjednik Vlade Andrej Plenković u utorak je na radnom sastanku sa slovenskim premijerom Robertom Golobom među ostalim razgovarao o proširenju LNG-ja na Krku.
Stern: Ugovori obavezuju OMV na kupnju ruskog plina
PLIN
Stern: Ugovori obavezuju OMV na kupnju ruskog plina
BEČ - OMV kupuje ruski plin zato što se ugovorom obavezao na kupnju, naglasio je izvršni direktor austrijskog energetskog diva Alfred Stern, napomenuvši i da zapadne sankcije Rusiji ne 'pokrivaju' taj energent.
Novak: Isporuke nafte iz Rusije u Indiju porasle su 22 puta
UZLET
Novak: Isporuke nafte iz Rusije u Indiju porasle su 22 puta
MOSKVA - Isporuke nafte iz Rusije u Indiju prošle su se godine povećale 22 puta, izjavio je danas zamjenik ruskog premijera Alexander Novak.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE