GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Cijene nafte ispod 84 dolara

Cijene nafte ispod 84 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 02.05.2024 / 17:15
Autor: SEEbiz
LONDON - Cijene nafte stabilizirale su se u četvrtak na međunarodnim tržištima ispod razine od 84 dolara pod utjecajem signala vodećih proizvođača da bi mogli smanjivati opskrbu i u drugoj polovini godine i nagađanja o punjenju strateških rezervi u SAD-u.

Na londonskom je tržištu nakon podneva cijena barela s rokom isporuke u srpnju bila viša za 40 centi nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine i iznosila je 83,84 dolara. Jučer je zaključila trgovinu u minusu 2,89 dolara.

Na američkom se tržištu barelom s rokom isporuke u lipnju danas trgovalo po 27 centi višoj cijeni, od 79,27 dolara. Jučer je zaključio trgovinu u minusu 2,93 dolara.

Trgovce je u srijedu uznemirio neočekivano veliki rast zaliha nafte u SAD-u u prošlom tjednu, za čak 7,3 milijuna barela, prema podacima ministarstva energetike. Analitičari su očekivali daleko skromniji rast, za 1,1 milijun barela.

"Zalihe nafte stvarno su jako porasle, a u ovo doba godine trebale bi padati budući da više barela odlazi u preradu", tumači Bob Yawger iz japanske banke Mizuho.

Sumorno raspoloženje potvrdile su i naznake američke središnje banke da vjerojatno neće sniziti kamatne stope prije jeseni zbog tvrdokorno visoke inflacije. Viši troškovi zaduživanja kroz dulji vremenski rok koče gospodarsku aktivnost i potražnju za naftom.

Silazni trend zakočili su u četvrtak signali iz Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i njihovih saveznika da bi mogli ograničavati opskrbu i u drugoj polovini godine.

OPEC+ još nije službeno razgovarao o ograničavanju opskrbe i nakon 1. srpnja, ali mogao bi donijeti takvu odluku ako potražnja ne ojača, rekla su za Reuters tri izvora u skupini.

Potporu cijenama pružila su danas i nagađanja da bi Washington mogao iskoristiti povoljni trenutak i početi kupovati naftu za strateške rezerve, kao što je bio i najavio.

"Tržište nafte poduprla su nagađanja da će, ako cijena barela na američkom tržištu padne ispod 79 dolara, SAD krenuti s punjenjem strateških rezervi", rekao je Hiroyuki Kikukawa iz NS Tradinga.

Washington je objavio da planira obnoviti rezerve, nakon povijesne prodaje u 2022. godini, odredivši cjenovni limit od 79 dolara.

OPEC je odvojeno objavio da je barel košarice nafte njegovih članica u srijedu pojeftinio 66 centi, na 87,17 dolara.

Tagovi: nafta, cijene nafte, Brent nafta, WTI nafta
PROČITAJ I OVO
Od utorka jeftinije gorivo
CIJENE GORIVA
Od utorka jeftinije gorivo
ZAGREB - Od idućeg tjedna ponovno bismo se trebali voziti jeftinije.
Chevron planira odustati od vađenja nafte u Sjevernom moru
PLANOVI
Chevron planira odustati od vađenja nafte u Sjevernom moru
NEW YORK - Američki naftni div Chevron planira prestati crpiti naftu u Sjevernom moru. U tom svjetlu, među ostalim, najavljuje prodaju svog vlasničkog udjela u najvećem naftnom polju u britanskom dijelu mora koje se nalazi u blizini Shetlandskog otočja.
Slovenija je jedna od pet članica EU-a koje od kolovoza 2022. nisu smanjile potrošnju plina za 15 posto
PLIN
Slovenija je jedna od pet članica EU-a koje od kolovoza 2022. nisu smanjile potrošnju plina za 15 posto
LJUBLJANA - Slovenija se i dalje oslanja na ruski plin koji se uvozi preko Austrije. Osim toga, jedna je od samo pet članica koje od kolovoza 2022. nisu smanjile potrošnju plina za 15 posto, kako je dogovoreno na razini EU.
Vodeći američki ekonomski pokazatelji ponovno pali u travnju
LOŠ TREND
Vodeći američki ekonomski pokazatelji ponovno pali u travnju
WASHINGTON - Indeks vodećih gospodarskih pokazatelja Sjedinjenih Država pao je u travnju za 0,6 posto na 101,8 bodova, nakon što je već pao za 0,3 posto u ožujku, objavila je njujorška organizacija Conference Board.
Cijene nafte oslabile na kraju tjedna
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte oslabile na kraju tjedna
LONDON - Cijene nafte oslabile su se u petak na međunarodnim tržištima, no na tjednoj razini bilježe rast po prvi put nakon tri tjedna pada, jer tržišni sudionici očekuju rast potražnje najvećih svjetskih gospodarstava.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE