GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Cijena nafte na najnižoj razini u više mjeseci

Cijena nafte na najnižoj razini u više mjeseci
NAFTNO TRŽIŠTE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 08.08.2022 / 16:49
Autor: SEEbiz / H
LONDON - Cijene nafte u ponedjeljak su se kretale oko najnižih razina u više mjeseci, budući da je dugotrajna zabrinutost oko slabljenja potražnje zbog loših gospodarskih izgleda nadišla pozitivne gospodarske podatke iz Kine i SAD-a.

Cijena barela na londonskom tržištu pala je 55 centi, na 94,37 dolara u odnosu na prethodni dan trgovanja. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 76 centi nižoj cijeni, od 88,25 dolara.

Cijene na londonskom i američkom tržištu prošlog su tjedna pale na najnižu razinu od veljače. Na londonskom su bilježile najveći tjedni pad od travnja 2020., za 13,7 posto. Na američkom tržištu cijene su pale za 9,7 posto budući da je briga oko recesije koja utječe na potražnju za naftom smanjila cijene.

Cijene na oba tržišta nadoknadile su neke gubitke u petak nakon što je rast broja zaposlenih u SAD-u, najvećem svjetskom potrošaču nafte, neočekivano ubrzao u srpnju.

Kina je u nedjelju također iznenadila tržište rastom izvoza koji je bio brži od očekivanog.

Vodeća svjetska uvoznica sirove nafte - Kina, dopremala je 8,79 milijuna barela sirove nafte dnevno (bpd) u srpnju, što je porast u odnosu na lipanj kada je uvezla najmanju količinu u četiri godine. Ipak, uvoz je još uvijek 9,5 posto manji nego godinu ranije, pokazuju carinski podaci.

U Europi je izvoz ruske sirove nafte i naftnih proizvoda nastavio teći uoči nadolazećeg embarga Europske unije koji će stupiti na snagu 5. prosinca.

Prošlog je tjedna središnja banka Engleske (BoE) upozorila na dugotrajnu recesiju u Velikoj Britaniji.

Potražnja za benzinom u SAD-u nastavlja slabiti unatoč padu cijena na benzinskim postajama, dok zalihe rastu.

Po pitanju proizvodnje u SAD-u, energetske tvrtke prošlog su tjedna smanjile broj naftnih platformi najviše od rujna, što je prvi pad u zadnjih 10 tjedana.

U odvojenom je izvješću OPEC danas objavio da je barel košarice nafte njezinih članica u petak stajao 100,01 dolara, što znači da je oslabio 1,18 dolara u odnosu na prethodni dan trgovanja.

Tagovi: nafta, cijene nafte, Brent nafta, WTI nafta
PROČITAJ I OVO
HERA poništila postupak odabira opskrbljivača javne usluge opskrbe plinom
PLIN
HERA poništila postupak odabira opskrbljivača javne usluge opskrbe plinom
ZAGREB - Hrvatska energetska regulatorna agencija u petak je objavila da je poništila postupak odabira opskrbljivača javne usluge opskrbe plinom, jer je analiza ponuda "ukazala na rizik od mogućeg značajnog povećanja tržišne koncentracije u segmentu javne usluge opskrbe plinom, kao i mogućih povezanih problema u sigurnosti opskrbe plinom".
Gen-I izdao zelene obveznice u vrijednosti od 50 milijuna eura
OBVEZNICE
Gen-I izdao zelene obveznice u vrijednosti od 50 milijuna eura
LJUBLJANA - Kompanija Gen-I izdala je danas obveznice vrijedne 50 milijuna eura. Riječ je o petogodišnjim zelenim obveznicama s oznakom GE03 i godišnjom kamatom od 5,20 posto.
Cijene nafte porasle prema 90 dolara, američka ministrica umirila ulagače
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte porasle prema 90 dolara, američka ministrica umirila ulagače
LONDON - Cijene nafte porasle su u petak na međunarodnim tržištima prema 90 dolara budući da su ulagače ohrabrile optimistične poruke američke ministrice financija o gospodarskom rastu i inflaciji.
Niže cijene prirodnog plina smanjile kvartalnu dobit Exxonmobila
PAD
Niže cijene prirodnog plina smanjile kvartalnu dobit Exxonmobila
NEW YORK - Američki naftni div Exxonmobil u prvom je ovogodišnjem kvartalu zabilježio dobit od 8,2 milijarde dolara, što je 28 posto manje nego u istom razdoblju lani.
TotalEnergies blago povećao kvartalnu dobit
BLAGI RAST
TotalEnergies blago povećao kvartalnu dobit
PARIZ - Francuski energetski div TotalEnergies u prvom je ovogodišnjem tromjesečju ostvario neto dobit od 5,7 milijardi dolara (5,3 milijarde eura), što je tri posto više nego godinu ranije.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE