GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

U kolovozu 1,63 milijuna zaposlenih, 1,3 posto više nego lani

U kolovozu 1,63 milijuna zaposlenih, 1,3 posto više nego lani
TRŽIŠTE RADA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 22.09.2022 / 11:38
Autor: SEEbiz / H
ZAGREB - U Hrvatskoj je u kolovozu bilo 1,63 milijuna zaposlenih, što je za 1,3 posto više nego u istom mjesecu prošle godine i 0,2 posto manje nego u srpnju, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku.

Po podacima DZS-a, aktivnih stanovnika u Hrvatskoj je u kolovozu bilo nešto više od 1,74 milijuna ili 0,1 posto manje nego u srpnju te 0,3 posto više nego u kolovozu lani.

Nezaposlenih je, pak, bilo 110,4 tisuće, što je na mjesečnoj razini rast od 0,8 posto, dok je u odnosu na kolovoz 2021. njihov broj smanjen za 12 posto.

Stopa registrirane nezaposlenosti iznosila je u kolovozu 6,3 posto, isto kao i u srpnju.

Većina zaposlenih, odnosno njih 1,39 milijuna, bila je u kolovozu zaposlena u pravnim osobama, što je 0,1 posto manje nego u prethodnom mjesecu i 1,2 posto više nego u kolovozu prošle godine.

Zaposlenih u obrtu i slobodnim profesijama u kolovozu je bilo nešto više od 214 tisuća, što je 0,7 posto manje nego u srpnju te 1,8 posto više nego u istom lanjskom mjesecu.

Zaposlenih osiguranika u poljoprivredi bilo je 18.653, što je na razini mjeseca ranije i 0,1 posto više u odnosu na lani.

Prema podacima DZS-a o broju zaposlenih u pravnim osobama, od 19 djelatnosti u kolovozu ove godine u 11 je broj zaposlenih u odnosu na srpanj porastao.

Po broju zaposlenih i dalje je na prvom mjestu prerađivačka industrija s njih 230 tisuća, što je na mjesečnoj razini rast od 0,2 posto, dok je na godišnjoj za 0,6 posto manje.

U trgovini je u kolovozu radilo 212,3 tisuća ljudi, što je 0,2 posto više nego u srpnju i 0,7 posto više nego u istom lanjskom mjesecu.

Na trećem po broju zaposlenih je sektor obrazovanja s njih 115 tisuća, što je 6,3 posto manje nego u mjesecu prije i 1,6 posto više nego godinu dana ranije.

Najveći skok zaposlenosti na mjesečnoj i godišnjoj razini ostvaren je u djelatnosti smještaja i hrane. Tako je u kolovozu broj zaposlenih u toj djelatnosti dosegnuo 100,2 tisuće, što je 3,7 posto više nego u srpnju i 11,2 posto više nego u kolovozu godinu ranije.

Tagovi: zaposlenost u Hrvatskoj, tržište rada, hrvatsko tržište rada
PROČITAJ I OVO
Snažan rast prosječne plaće, ali...
ZARADE
Snažan rast prosječne plaće, ali...
ZAGREB - Prosječna neto plaća u pravnim osobama u Hrvatskoj za ožujak iznosila je 1.326 eura, što je u odnosu na ožujak 2023. godine nominalno više za 17,3 posto, a realno za 12,7 posto, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS) objavljeni u utorak, koji pokazuju i da većina zaposlenih ima ispodprosječne plaće.
Vlada obećava veće plaće, kreditni rejting A i smanjenje javnog duga
PROGRAM
Vlada obećava veće plaće, kreditni rejting A i smanjenje javnog duga
ZAGREB - Danas je u ministarstvima izvršena primopredaja dužnosti te je vođenje ministarstva gospodarstva preuzeo novi ministar Ante Šušnjar iz Domovinskog pokreta.
Usluge i dalje glavni generator inflacije u Hrvatskoj
INFLACIJA
Usluge i dalje glavni generator inflacije u Hrvatskoj
ANALIZA - Državni zavod za statistiku u petak je objavio konačne podatke indeksa potrošačkih cijena za travanj. Uz rast za 0,7% u odnosu na ožujak, godišnja stopa rasta potrošačkih cijena iznosila je 3,7%. Najskromniji je to porast na godišnjoj razini od rujna 2021.
Produktivnost njemačkih radnika ne izgleda dobro
TRŽIŠTE RADA
Produktivnost njemačkih radnika ne izgleda dobro
BERLIN - Nijemci su dugo bili na glasu kao marljivi, odgovorni, pouzdani i produktivni. Kako stvari s radnim moralom izgledaju danas? Jesu li Nijemci ljeniji nego ranije i to unatoč nedostatku stručne radne snage?
Dug opće države narastao na gotovo 47 milijardi eura
ZADUŽENOST
Dug opće države narastao na gotovo 47 milijardi eura

ANALIZA - Krajem siječnja 2024. godine javni dug Republike Hrvatske iznosio je u apsolutnim iznosima 46,9 milijardi eura što je 0,1 mlrd. ili 0,3% više u odnosu na siječanj 2023.

@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE