GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Strani radnici u Hrvatskoj nisu integrirani, to je vrlo opasno

Strani radnici u Hrvatskoj nisu integrirani, to je vrlo opasno
OPASNOST
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 13.01.2024 / 20:22
Autor: SEEbiz / Novi list
ZAGREB - Strani radnici trenutno čine devet posto ukupno zaposlenih u Hrvatskoj, a ako je suditi prema broju zahtjeva za izdavanjem radnih dozvola bit će ih sve više i procjenjuje se da će u ovoj godini svaki deseti radnik u Hrvatskoj biti stranac.

U prvih 11 mjeseci prošle godine, prema podacima HZZ-a, izdano je 147.593 dozvole za rad strancima, a taj je broj mogao biti još veći s obzirom na to da je pristiglo više od 177 tisuća zahtjeva za izdavanjem radnih dozvola.

Iako strani radnici u Hrvatskoj popunjavaju radna mjesta upražnjena zbog velikog iseljavanja Hrvata u zapadne članice Europske unije, Nezavisni hrvatski sindikati upozoravaju da stranci zauzimaju poslove koje Hrvati ne da neće nego ne mogu raditi za tako male plaće. Tako su poslodavci dobili jeftinu radnu snagu (prosječno zarađuju 603 eura mjesečno), odnosno nemaju potrebu povećavati cijenu rada, pa strani radnik poslodavcu postaje konkurentniji, odnosno jeftiniji od domaćeg radnika. S druge strane, nije baš da nam dolaze inženjeri i doktori znanosti, nego uglavnom NKV radnici ili oni sa srednjom stručnom spremom koji i ciljaju upravo takve poslove, a nismo učinili ništa da privučemo radnike za visokosofisticirana radna mjesta.

Tako strani radnici sve više postaju konkurencija domaćoj radnoj snazi, a u nekim zanimanjima gotovo pa više i ne možete susresti domaćeg čovjeka, poput dostavljača, iako su najtraženija zanimanja kod stranih državljana radnici u visokogradnji, konobari, pomoćni kuhari, zidari, radnici u niskogradnji (cestogradnja), čistači i tesari, pri čemu je najviše stranaca zaposleno u graditeljstvu, njih više od 23.700. Poslodavci, osim isplate plaće, nemaju nikakvu drugu obvezu prema stranim radnicima i sve pada na teret hrvatskog društva, odnosno poreznih obveznika, poput tečajeva hrvatskog jezika za strance, a inspekcija rada često utvrdi da rade posao za koji se uopće nisu prijavili.

Uvoz radne snage tako nam je previše liberalan i bez strategije što bi nam se u bliskoj budućnosti moglo obiti o glavu jer ćemo imati gomilu stranih radnika koji uopće nisu integrirani u hrvatsko društvo, isključivo našim nedjelovanjem.

Tagovi: #strani radnici, #stranci, #nepalci, #tržiđte eada
PROČITAJ I OVO
Vodeći američki ekonomski indeks lagano pao u svibnju
SIGNALI
Vodeći američki ekonomski indeks lagano pao u svibnju
WASHINGTON - Vodeći ekonomski indeks SAD-a pao je u svibnju za 0,1 bod s travnja na 99, izvijestio je danas njujorški Conference Board.
Prosječna neto plaća u travnju 1.439 eura
ZARADE
Prosječna neto plaća u travnju 1.439 eura
ZAGREB - Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za travanj 2025. iznosila je 1 439 eura, što je nominalno niže za 0,6%, a realno za 1,2% u odnosu na ožujak 2025., objavili su na stranicama Državnog zavoda za statistiku.
Hrvatske cijene hrane na razini Belgije
USPOREDBE
Hrvatske cijene hrane na razini Belgije
ZAGREB - Cijene hrane u Hrvatskoj za četiri su postotna boda više od prosjeka EU, troškovi komuniciranja i interneta viši su čak 11 posto, bijela tehnika i elektronika skuplji su deset posto, a kućanske potrepštine za dva boda, pokazala je najnovija usporedba cijena dvije tisuće proizvoda i usluga provedena prošle godine u 36 europskih država.
HNB očekuje ubrzanje rasta u drugom kvartalu
OČEKIVANJA
HNB očekuje ubrzanje rasta u drugom kvartalu
ZAGREB - U drugom tromjesečju, sudeći po viosokofrekventnim pokazateljima, gospodarski rast u Hrvatskoj mogao bi ubrzati na 3,1 posto na godišnjoj razini, nakon što je u prvom tromjesečju usporio na 2,9 posto, objavila je Hrvatska narodna banka (HNB) u najnovijem broju Makroekonomskih kretanja i prognoza.
Proizvođačke cijene industrije u svibnju porasle najviše u dvije godine
CIJENE
Proizvođačke cijene industrije u svibnju porasle najviše u dvije godine
ANALIZA - Nakon pada u travnju (za 0,4% godišnje), prema posljednjim podacima DZS-a, proizvođačke cijene na domaćem tržištu bile su u svibnju za 2,0% više u odnosu na svibanj 2024. Najviša je to stopa rasta od rujna 2023.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE