GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Snažniji rast slovenske ekonomije u drugom kvartalu

Snažniji rast slovenske ekonomije u drugom kvartalu
RAST
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 16.08.2023 / 16:56
Autor: SEEbiz / STA
LJUBLJANA - Slovenski bruto domaći proizvod (BDP) u drugom je tromjesečju realno porastao za 1,4 posto u odnosu na isto razdoblje lani, nakon što je u prva tri mjeseca zabilježio rast od 0,8 posto.

Prema sezonski prilagođenim podacima, međugodišnji rast dosegnuo je 1,6 posto, a na tromjesečnoj razini BDP je porastao za 1,4 posto, objavio je statistički ured.

Iako su i uvoz i izvoz u drugom tromjesečju smanjeni na međugodišnjoj razini, uvoz se znatno više smanjio, pa je bilanca robne razmjene s inozemstvom, uz vrlo visok vanjskotrgovinski suficit, pridonijela rastu sa 6,7 postotnih bodova.

U razdoblju od travnja do lipnja uvoz je smanjen za 8,3 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine, pri čemu je pad bio izraženiji kod roba (za 9,3 posto) nego kod usluga (za 2,3 posto). Izvoz je, pak, na godišnjoj razini manji za samo 0,7 posto, od čega je izvoz roba manji za 0,3 posto, a izvoz usluga za 2,6 posto.

Različita dinamika uvoza i izvoza odrazila se na vrlo visok vanjskotrgovinski suficit koji je dosegao gotovo 1,7 milijardi eura.

U međuvremenu, prema statistici, domaća potrošnja smanjena je za 5,4 posto. Finalna potrošnja je inače ostala nepromijenjena, pri čemu je potrošnja kućanstava pala prvi put u dvije godine za 1,1 posto, dok je potrošnja države porasla za 2,5 posto.

Pritom su bruto investicije manje za 20,1 posto. Njihovom padu najviše je pridonijelo drugo uzastopno značajnije smanjenje zaliha, koje su na godišnjoj razini smanjene za 7,3 posto. S druge strane, bruto investicije u dugotrajnu imovinu nastavljaju snažan rast, ovoga su puta porasle za 9,3 posto, a najveći utjecaj i dalje imaju investicije u građevinske objekte.

Ukupna dodana vrijednost u gospodarstvu u drugom je tromjesečju porasla za 2,4 posto, što je najviše od trećeg tromjesečja prošle godine. Po rastu dodane vrijednosti zaostaje građevinarstvo s rastom od 22 posto, no i u prerađivačkoj industriji, odakle dolaze upozorenja o negativnom učinku visokih cijena energenata i rasta ostalih troškova, ona je ojačala za 2,9 posto. postotak.

Ukupna zaposlenost dosegnula je 1.093.200 osoba u drugom kvartalu. Na godišnjoj je razini porastao za 1,2 posto. Najviše novih poslova bilo je u građevinarstvu.

Domaće i strane institucije Sloveniji za cijelu godinu predviđaju rast između 1,2 i 2,0 posto, a nakon posljednje katastrofalne poplave postavlja se pitanje kakav će to učinak imati na gospodarsku aktivnost.

Tagovi: slovenska ekonomija, slovenija
PROČITAJ I OVO
Inflacija u Njemačkoj nepromijenjena u travnju
CIJENE
Inflacija u Njemačkoj nepromijenjena u travnju
BERLIN - Godišnja stopa inflacije u Njemačkoj u travnju je iznosila 2,2 posto, što je jednako kao i u ožujku, prenosi francuska novinska agencija AFP, objavio je danas Savezni zavod za statistiku.
Ekonomska klima u travnju u Hrvatskoj naglo se pogoršala
SIGNALI
Ekonomska klima u travnju u Hrvatskoj naglo se pogoršala
ZAGREB - Očekivanja u hrvatskom gospodarstvu zamjetno su pogoršana u travnju, odražavajući lošije procjene industrijske proizvodnje i potražnje za uslugama, pokazalo je u ponedjeljak mjesečno istraživanje Europske komisije.
Predsjednik WEF-a: Ovakva razina duga nije viđena od Napoleonovih ratova
DUG
Predsjednik WEF-a: Ovakva razina duga nije viđena od Napoleonovih ratova
OSLO - Borge Brende, predsjednik Svjetskog ekonomskog foruma, dao je oštru prognozu globalnog gospodarstva rekavši da se svijet suočava s desetljećem niskog rasta ako se ne primijene prave ekonomske mjere.
Slovenija: Prosječni dohodak po stanovniku najveći u općini Kranjska Gora
STATISTIKA
Slovenija: Prosječni dohodak po stanovniku najveći u općini Kranjska Gora
LJUBLJANA - U Sloveniji je prosječni godišnji bruto dohodak po stanovniku 2022. godine iznosio 15.990 eura, a neto dohodak 12.343 eura.
ILO: Svake godine u svijetu zbog vrućine na radnom mjestu umre 19.000 ljudi
VRUĆINA
ILO: Svake godine u svijetu zbog vrućine na radnom mjestu umre 19.000 ljudi
PARIZ - Klimatske promjene stvaraju niz opasnosti koje bi mogle utjecati na 70 posto svjetske radne snage, zaključuje Međunarodna organizacija rada (ILO) u svom najnovijem izvješću. Prema procjeni organizacije, 19.000 ljudi u svijetu svake godine umre zbog izloženosti pretjeranoj vrućini na radnom mjestu.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE