GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Inflacija u rujnu pala na 6,7 posto

Inflacija u rujnu pala na 6,7 posto
USPOREDBE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 16.10.2023 / 13:01
Autor: SEEbiz
ANALIZA - Potrošačke cijene u Hrvatskoj bile su u rujnu 6,7 posto više u odnosu na isti lanjski mjesec, objavio je u ponedjeljak Državni zavod za statistiku (DZS), što je najniža stopa inflacije od veljače prošle godine.

Državni zavod za statistiku (DZS) objavio je drugu procjenu indeksa potrošačkih cijena, prema kojem je u rujnu stopa inflacije iznosila 6,7 posto u odnosu na rujan 2022. godine, dok je u odnosu na prethodni mjesec iznosila 0,5 posto.

Time je DZS korigirao prvu procjenu, objavljenu 29. rujna, po kojoj je inflacija na godišnjoj razini iznosila 6,6 posto, a na mjesečnoj 0,4 posto.

No, unatoč blagoj korekciji, inflacija je u devetom mjesecu znatno usporila na godišnjoj razini, s obzirom da je u kolovozu inflacija iznosila 7,8 posto.

Stopa od 6,7 posto najniža je stopa inflacije od veljače prošle godine, kada je iznosila 6,3 posto.

Promatrano prema glavnim skupinama klasifikacije ECOICOP, na godišnjoj razini porasle su sve kategorije, a najveći porast potrošačkih cijena u prosjeku je ostvaren u kategoriji restorana i hotela, 12,5 posto. Slijede hrana i bezalkoholna pića s 10,4 posto, te kategorija pokućstva, opreme za kuću i redovito održavanje kućanstva sa sedam posto.

Nadalje, cijene u kategorijama rekreacije i kulture te zdravlja skočile su za po 6,7 posto, raznih dobara i usluga za 6,3 posto, u kategorijama alkoholnih pića i duhana te prijevoza za po 5,5 posto, u obrazovanju za 4,9 posto, a u kategoriji stanovanja, vode, električne energije, plina i ostalih goriva za 3,6 posto

Najblaži rast je zabilježen u komunikacijama, 2,9 posto, te kod odjeće i obuće, za 2,6 posto.

Prema glavnim komponentama indeksa (posebnim agregatima), u komponenti hrana, piće i duhan porast cijena na godišnjoj razini iznosio je 9,6 posto. Cijene usluga porasle su za 6,9 posto, industrijskih neprehrambenih proizvoda bez energije za pet posto, a energije za četiri posto, priopćili su iz DZS-a.

Na mjesečnoj razini, pokazala je statistika DZS-a, najviše su u prosjeku porasle cijene odjeće i obuće, za 13,1 posto te obrazovanja, za 2,7 posto. Slijedi prijevoz s rastom od 1,4 posto, zdravlje s 0,5 posto, kategorija stanovanja, vode, električne energije, plina i ostalih goriva s 0,4 posto itd.

S druge strane, najveći pad cijena je zabilježen kod restorana i hotela, za 3,5 posto, slijedi rekreacija i kultura s 1,5 posto, hrana i bezalkoholna pića s 0,7 posto te razna dobra i usluge s 0,4 posto.

Prema glavnim komponentama indeksa, na mjesečnoj razini, porast cijena ostvaren je u komponentama industrijski neprehrambeni proizvodi bez energije, za 2,8 posto, te energiji, za 1,6 posto, dok je pad cijena zabilježen u komponentama usluga, za jedan posto, te hrane, pića i duhana, za 0,6 posto, podaci su DZS-a.

DZS u priopćenju o indeksu potrošačkih cijena iznosi i podatke o inflaciji mjereno harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena (HIPC), koji je usporediva mjera inflacije sa zemljama Europske unije.

Po tim podacima, cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju u rujnu su u odnosu na kolovoz u prosjeku bile niže za 0,7 posto, dok su u odnosu na rujan 2022. godine porasle za 7,4 posto.

Tagovi: inflacija, hrana, energija, cijene
PROČITAJ I OVO
Inflacija u Njemačkoj nepromijenjena u travnju
CIJENE
Inflacija u Njemačkoj nepromijenjena u travnju
BERLIN - Godišnja stopa inflacije u Njemačkoj u travnju je iznosila 2,2 posto, što je jednako kao i u ožujku, prenosi francuska novinska agencija AFP, objavio je danas Savezni zavod za statistiku.
Ekonomska klima u travnju u Hrvatskoj naglo se pogoršala
SIGNALI
Ekonomska klima u travnju u Hrvatskoj naglo se pogoršala
ZAGREB - Očekivanja u hrvatskom gospodarstvu zamjetno su pogoršana u travnju, odražavajući lošije procjene industrijske proizvodnje i potražnje za uslugama, pokazalo je u ponedjeljak mjesečno istraživanje Europske komisije.
Predsjednik WEF-a: Ovakva razina duga nije viđena od Napoleonovih ratova
DUG
Predsjednik WEF-a: Ovakva razina duga nije viđena od Napoleonovih ratova
OSLO - Borge Brende, predsjednik Svjetskog ekonomskog foruma, dao je oštru prognozu globalnog gospodarstva rekavši da se svijet suočava s desetljećem niskog rasta ako se ne primijene prave ekonomske mjere.
Slovenija: Prosječni dohodak po stanovniku najveći u općini Kranjska Gora
STATISTIKA
Slovenija: Prosječni dohodak po stanovniku najveći u općini Kranjska Gora
LJUBLJANA - U Sloveniji je prosječni godišnji bruto dohodak po stanovniku 2022. godine iznosio 15.990 eura, a neto dohodak 12.343 eura.
ILO: Svake godine u svijetu zbog vrućine na radnom mjestu umre 19.000 ljudi
VRUĆINA
ILO: Svake godine u svijetu zbog vrućine na radnom mjestu umre 19.000 ljudi
PARIZ - Klimatske promjene stvaraju niz opasnosti koje bi mogle utjecati na 70 posto svjetske radne snage, zaključuje Međunarodna organizacija rada (ILO) u svom najnovijem izvješću. Prema procjeni organizacije, 19.000 ljudi u svijetu svake godine umre zbog izloženosti pretjeranoj vrućini na radnom mjestu.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE