GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Ekonomisti UniCredita prognoziraju stabilan rast u Srednjoj i Istočnoj Europi

Ekonomisti UniCredita prognoziraju stabilan rast u Srednjoj i Istočnoj Europi
PROGNOZE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 10.04.2024 / 13:00
Autor: SEEbiz
ZAGREB - Ekonomisti UniCredita očekuju gospodarski rast zemalja Srednje i Istočne Europe od oko 2,6 posto u 2024. i 3 posto u 2025., uz nešto brži rast zemalja Zapadnog Balkana.

Ta se očekivanja odnose na države SIE regije koje su članice Europske unije - Hrvatskau, Bugarsku, Češku, Mađarsku, Poljsku, Rumunjsku, Slovačku i Sloveniju.

Dan Bucsa, glavni ekonomist Grupe UniCredit za SIE, ističe kako će komponenta osobne potrošnje predvoditi rast, potpomognuta bržim rastom realnih plaća, rastućim zaduživanjem i državnim transferima.

- Hrvatsko gospodarstvo pod utjecajem je istih pokretača rasta koji omogućuju da hrvatski BDP potencijalno poraste i više od očekivanih 2,5 posto u 2024., dok se u 2025. očekuje ubrzanje rasta, prema prognoziranih 3,5 posto, jer bi sve komponente BDP-a trebale djelovati u istom smjeru - dodaje Hrvoje Dolenec, glavni ekonomist Zagrebačke banke.

U CEE Quarterly izvješću za drugi kvartal 2024. godine, ekonomisti UniCredita također ističu kako će javne investicije biti drugi najvažniji pokretač rasta, dok će neto izvoz ove godine usporititi dinamiku BDP-a. Ekonomisti očekuju proračunske deficite manje od 3 posto BDP-a za 2024. i 2025. u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Bugarskoj, Češkoj i Srbiji te deficite veće od 5 posto u Mađarskoj, Slovačkoj, Poljskoj i Rumunjskoj (zemljama pod rizikom prekomjernog deficita), kao i u Turskoj.

Prema izvješću, očekuje se da proeuropske stranke osvoje više od dvije trećine mjesta zemalja SIE u Europskom parlamentu, nakon čega će tražiti važnija mjesta u europskim institucijama i NATO-u. Zamah proširenja u EU se ubrzava, a zemlje Zapadnog Balkana profitirat će u slučaju provođenja reformi. Proces pristupanja EU bi za ovu skupinu zemalja također mogao poslužiti kao nagovještaj povećanja rejtinga.

Stabilni tokovi kapitala pokrit će deficite u tekućim računima bilance plaćanja s inozemstvom u svim zemljama Srednje i Istočne Europe, osim Bosne i Hercegovine, Rumunjske i Turske, gdje će dodatna sredstva stići od međunarodnih financijskih institucija, vanjskog zaduživanja države te privatnog zaduživanja u inozemstvu.

Tagovi: #unicredit,  #balkan,  #ekonomija,  #hrvatska,  #srbija
PROČITAJ I OVO
U Hrvatskoj 23,4 tisuće manje nezaposlenih nego lani
TRŽIŠTE RADA
U Hrvatskoj 23,4 tisuće manje nezaposlenih nego lani
ZAGREB - Krajem studenog ove godine u evidenciji Hrvatskoga zavoda za zapošljavanje (HZZ) bilo je registrirano 89.897 nezaposlenih, što je 20,6 posto ili 23.353 osobe manje nego u studenom prošle godine, izvijestili su iz HZZ-a.
Inflacija u Njemačkoj ponovno je iznad dva posto
CIJENE
Inflacija u Njemačkoj ponovno je iznad dva posto
BERLIN - Rastuće cijene usluga i hrane vratile su inflaciju u Njemačku iznad dva posto prvi put od srpnja. Potrošačke cijene u studenom su u odnosu na isti mjesec prošle godine bile više za 2,2 posto, potvrdio je Federalni zavod za statistiku.
Kinesko vodstvo optimistično u pogledu rasta unatoč usporavanju izvoza
OPTIMIZAM
Kinesko vodstvo optimistično u pogledu rasta unatoč usporavanju izvoza
PEKING - Rast vrijednosti kineskog izvoza usporio je u studenom u odnosu na listopad za šest postotnih bodova na 6,7 posto.
Srbiji potvrđen novi aranžman s MMF-om
ARANŽMAN
Srbiji potvrđen novi aranžman s MMF-om
BEOGRAD - Upravni odbor Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) potvrdio je danas u Washingtonu novi nefinancijski aranžman za iduće tri godine za Srbiju, u obliku Instrumenta za koordinaciju politika (PCI), objavilo je Ministarstvo financija.
Češki premijer obećava njemačke plaće. Je li to realno?
OBEĆANJA
Češki premijer obećava njemačke plaće. Je li to realno?
PRAG - U 35 godina od pada komunizma Česi su ekonomski jedva uhvatili korak s najsiromašnijim zemljama zapadne Europe. Ali sada odjednom premijer Petr Fiala obećava plaće poput onih u Njemačkoj.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE