GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Cijene usluga vrše najveći pritisak na rast inflacije

Cijene usluga vrše najveći pritisak na rast inflacije
INFLACIJA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 05.04.2024 / 08:34
Autor: RBA analize
ANALIZA - Državni zavod za statistiku danas je objavio prvu procjenu indeksa potrošačkih cijena ožujak. Na temelju 80%-90% obrađenih podataka, uz rast za 0,9% u odnosu na veljaču, godišnja stopa rasta potrošačkih cijena iznosila je 4,1%, kao i u siječnju i u veljači.

Posljedično, u razdoblju od siječnja do ožujka potrošačke cijene bile su u prosjeku više za 4,1% u odnosu na isto razdoblje 2023.

U ožujku, na mjesečnoj razini, rast cijena zabilježen je kod svih posebnih agregata, odnosno kod Energije (+0,2%), Hrane, pića i duhana (+0,3%), Usluga (+0,4%) te Industrijskih neprehrambenih proizvoda bez energije (+2,4%). Prvi je to rast svih navedenih sastavnica indeksa od veljače 2023. Mjesečni rast u ožujku uobičajeno je nešto viši i kao posljedica rasta cijena odjeće i obuće radi novih kolekcija. Međutim, bez obzira na navedeno, rast za 0,9% u odnosu na veljaču signalizira na još uvijek neuobičajeno visoku tekuću inflaciju u pojedinim kategorijama, vjerojatno dobrim dijelom povezanih i s cijenama usluga. Više informacija bit će dostupno 16. travnja kada će DZS objaviti konačne i detaljne podatke o rastu cijena dobara i usluga za osobnu potrošnju.

Godišnji rast cijena nastavljaju predvoditi cijene hrane i usluga, dok su i cijene Energije uz mjesečni rast zabilježile pozitivnu godišnju promjenu drugi mjesec zaredom (+1,4%). Prosječni godišnji rast cijena Hrane, pića i duhana usporio je u ožujku na 4,7% (u odnosu na 5,5% u veljači). Cijene usluga ubrzale su u ožujku drugi mjesec zaredom, s 5,9% u siječnju odnosno s 6,4% u veljači na 6,6% u ožujku. Pozitivan doprinos ukupnoj inflaciji generiran je i od strane cijena Industrijskih neprehrambenih proizvoda (+2,5%).

Očekujemo da će se u nastavku godine inflacija vratiti na silaznu putanju kao posljedica učinka baznog razdoblja, odnosno iščezavanja prošlogodišnjih neuobičajeno visokih mjesečnih stopa rasta u izračunu godišnje stope inflacije. Rizici da inflacija bude viša od očekivane uključuju mogućnost ustrajnosti tekućih pritisaka u cijenama Usluga, što je povezano i sa solidnom potražnjom u gospodarstvu u skladu s trendovima na tržištu rada i s kretanjima nominalnih plaća, koje nastavljaju bilježiti snažan dvoznamenkast godišnji rast. Ne treba zanemariti ni cijene energije, čiji rast se može ponovno intenzivirati potencijalnim geopolitičkim nestabilnostima, poput eskalacije sukoba na Bliskom istoku. S druge strane, uz izostanak vremenskih neprilika, očekujemo da će se rast cijena hrane nastaviti normalizirati, što bi moglo približiti godišnji rast kretanju opće inflacije.

Prema harmoniziranom indeksu potrošačkih cijena (HIPC), tijekom ožujka su cijene u Hrvatskoj u prosjeku bile više za 4,9% na godišnjoj razini (+0,9% u odnosu na veljaču). Istovremeno je temeljna inflacija za ožujak procijenjena na 5,4%, dok je na mjesečnoj razini zabilježen rast za 1,4%.

Na razini europodručja harmonizirani indeks potrošačkih cijena u ožujku je pokazao na rast za 2,4% na godišnjoj razini (u odnosu na 2,6% u veljači), dok je temeljna inflacija usporila s 3,1% na 2,9%. Stoga je dezinflacija na razini europodručja bilježena tijekom cijelog prvog ovogodišnjeg tromjesečja. Hrvatska se u usporedbi s ostalim zemljama članica EU nastavlja zadržavati na samom vrhu ljestvice, među državama s najintenzivnijim godišnjim rastom opće razine cijena.

Tagovi: inflacija, rast cijena, usluge, turizam, cijene, hrana, cijene hrane, plin, električna energija
PROČITAJ I OVO
Inflacija u Njemačkoj nepromijenjena u travnju
CIJENE
Inflacija u Njemačkoj nepromijenjena u travnju
BERLIN - Godišnja stopa inflacije u Njemačkoj u travnju je iznosila 2,2 posto, što je jednako kao i u ožujku, prenosi francuska novinska agencija AFP, objavio je danas Savezni zavod za statistiku.
Ekonomska klima u travnju u Hrvatskoj naglo se pogoršala
SIGNALI
Ekonomska klima u travnju u Hrvatskoj naglo se pogoršala
ZAGREB - Očekivanja u hrvatskom gospodarstvu zamjetno su pogoršana u travnju, odražavajući lošije procjene industrijske proizvodnje i potražnje za uslugama, pokazalo je u ponedjeljak mjesečno istraživanje Europske komisije.
Predsjednik WEF-a: Ovakva razina duga nije viđena od Napoleonovih ratova
DUG
Predsjednik WEF-a: Ovakva razina duga nije viđena od Napoleonovih ratova
OSLO - Borge Brende, predsjednik Svjetskog ekonomskog foruma, dao je oštru prognozu globalnog gospodarstva rekavši da se svijet suočava s desetljećem niskog rasta ako se ne primijene prave ekonomske mjere.
Slovenija: Prosječni dohodak po stanovniku najveći u općini Kranjska Gora
STATISTIKA
Slovenija: Prosječni dohodak po stanovniku najveći u općini Kranjska Gora
LJUBLJANA - U Sloveniji je prosječni godišnji bruto dohodak po stanovniku 2022. godine iznosio 15.990 eura, a neto dohodak 12.343 eura.
ILO: Svake godine u svijetu zbog vrućine na radnom mjestu umre 19.000 ljudi
VRUĆINA
ILO: Svake godine u svijetu zbog vrućine na radnom mjestu umre 19.000 ljudi
PARIZ - Klimatske promjene stvaraju niz opasnosti koje bi mogle utjecati na 70 posto svjetske radne snage, zaključuje Međunarodna organizacija rada (ILO) u svom najnovijem izvješću. Prema procjeni organizacije, 19.000 ljudi u svijetu svake godine umre zbog izloženosti pretjeranoj vrućini na radnom mjestu.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE