"Što se tiče spremnosti Ukrajine na prekid vatre, reći ću vam svoju procjenu. Prvo, hvala predsjedniku SAD-a na sudjelovanju u rješavanju sukoba. Drugo, slažemo se s prijedlozima za prekid vatre, ali naš je stav vezan uz to da je primirje treba voditi prema dugoročnom miru i ukloniti uzroke sukoba. Čini se kao da je Ukrajina donijela odluku pod američkim pritiskom. Uvjeren sam da je Ukrajina pristala jer su ih Amerikanci uvjerili u to s obzirom na situaciju na terenu", rekao je Putin.
"Bio sam u Kursku, situacija je potpuno pod našom kontrolom. Grupa koja je ušla na to područje je opkoljena. Zapovjedništvo ukrajinske vojske je pogubljeno, izgubili su tamo. Pokušavali su otići u malim grupama, sve je pod našom kontrolom. Ostavili su opremu. Blokirat ćemo regiju u sljedećih par dana, nitko neće moći otići. Bit će samo dva načina za odlazak - smrću ili predajom. Bilo bi dobro za ukrajinsku stranu da imaju 30 dana primirja, i mi smo za. Ali što to znači za Kursk? Da bi Ukrajinci mogli slobodno otići, ti ljudi koji su činili zločine? Što će biti na prvoj liniji? Rusija je sada u ofenzivi na svim pravcima. Kako će koristiti tih 30 dana? Da nastave prisilnu mobilizaciju u Ukrajini, da dostavljaju oružje i treniraju jedinice? Kako ćemo provoditi kontrolu, kako nam može biti zajamčeno da se to neće događati? Tko će izdavati naredbe za prekid vatre? Riječ je o 2000 kilometara, tko će odlučiti tko je i gdje prekršio primirje?" zapitao se Putin.
"Sve su to pitanja koja moraju biti dobro proučena na obje strane. Ideja kao takva je dobra, ali se mora raspraviti. Moramo to raspraviti s američkim partnerima, možda obaviti poziv s predsjednikom Trumpom. Ali razrješenje sukoba mirnim putem podržavamo", naglasio je ruski predsjednik.
"Znamo naše interese i naše ciljeve, razgovarali smo s Trumpom. Vidjeli smo da je Zelenski bio ponižen u Bijeloj kući i svugdje drugdje. Sad mora razmišljati o miru. Nije bilo ni govora o sporazumu o mineralima, sad pristaju na to", rekao je.
"Ako se Rusija i SAD slože da surađuju na pitanju energetike, onda cijevi prema Europi mogu biti puštene u uporabu, dobit će jeftin plin", izjavio je.
"Razgovarali smo o sukobu u Ukrajini. Obećanja su prazne riječi, moramo se držati činjenica. Vidimo neke pozitivne pomake u geopolitičkoj situaciji, ali sankcije i pritisak su još tu. Pritisak im se obio o glavu. Uvjereni smo da ćemo prevladati te pritiske s vremenom", rekao je Lukašenko.