GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Kina degradirala diplomatske odnose s Litvom zbog pitanja Tajvana

Kina degradirala diplomatske odnose s Litvom zbog pitanja Tajvana
POTEZI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 21.11.2021 / 08:40
Autor: SEEbiz / H
PEKING - Kina je degradirala diplomatske odnose s Litvom nakon što je Vilnius omogućio Tajvanu otvaranje de facto veleposlanstva u Litvi, poručilo je priopćenjem u nedjelju kinesko ministarstvo vanjskih poslova.

“Litva je ignorirala formalni stav kineske vlade, zanemarila cjelokupnu situaciju s bilateralnim odnosima i ignorirala osnovne norme međunarodnih odnosa” dopuštanjem Tajvanu da otvori predstavnički ured u Litvi, navodi se u priopćenju objavljenom na službenoj mrežnoj stranici ministarstva vanjskih poslova.

Kina je zatražila od Litve da što prije “ispravi pogrešku”, navodi se u priopćenju.

Kina je u kolovozu zahtijevala da baltička država povuče svog veleposlanika u Pekingu te je poručila da će opozvati kineskog veleposlanika u Vilniusu, nakon što je Tajvan najavio otvaranje “Tajvanskog predstavničkog ureda” u Litvi.

Drugi tajvanski uredi u Europi i SAD-u koriste naziv po gradu Taipeiju, izbjegavajući referiranje na sam otok koji Kina smatra svojim teritorijem.

Kina u zadnje vrijeme pojačava pritisak na druge zemlje da ograniče interakciju s Tajvanom ili ju potpuno prekinu.

Samo 15 zemalja ima formalne diplomatske veze s Tajvanom.

Urednici Wikipedije bore se protiv laži, netrpeljivosti i nacista

ZAGREB - Lažni izvještaji o umiranju od covida-19, golema rodna neravnopravnost, romantiziranje nacizma - samo su neke opasnosti s kojima se bore volonteri i volonterke na Wikipediji koja broji desetke milijuna članaka.


Najveća svjetska internetska enciklopedija obično je prvi rezultat koji ‘iskoči’ kad korisnici nešto pitaju na internetu i zbog toga je vrlo utjecajan izvor besplatnih informacija, ali i odraz mana čovječanstva.

Članke na Wikipediji u teoriji može pisati svatko s internetskom vezom, na otprilike 300 jezika, a sadržaj uređuju i kontroliraju većinom anonimni volonteri i volonterke. “Nosim svoj laptop kamo god idem kako bih uređivao Wikipediju”, rekao je Ala Nadžar s Bliskog istoka koji je zamolio da se izostave pojedinosti o njegovom identitetu kako bi si zaštitio privatnost. “Moji prijatelji kažu da je to ovisnost. Ja kažem da je to moja strast”, napisao je AFP-u elektroničkom poštom.

Nadžar kaže da Wikipediji doprinosi s gotovo 500 unosa (sadržaja) tjedno. Liječnik je pa ga okupira borba protiv poplave lažnih informacija koje su se pojavile u pandemiji.

U mnoštvu dezinformacija u enciklopediji, uočio lažne izvještaje o tome da je covid-19 ubio neke poznate osobe i da su brojke zaraženih i umrlih u nekim zemljama veće nego što jesu. “Pregledao sam stotine članaka u pandemiji koronavirusa i odbacio mnoge informacije koje su netočne ili obmanjuju”, rekao je Nadžar, dobitnik wikipedijine nagrade za rad u 2021. godini.

Enciklopedija postoji 20 godina, a čak ima i članak posvećen vlastitim kontroverzama. Posljednjih godina dobiva pozitivna priznanja za sposobnost provjere činjenica. Iako se platforma širi, nije joj cilj zaraditi pa nije podložna kritikama da joj je profit važniji od sigurnosti poput Facebooka. Umjesto toga Wikipedija ima volontere koji su duboko uključeni u njezinu misiju da osigura pristup sažecima svih grana ljudskog znanja.

Uklanjanje sumnjivih članaka s platforme zna biti nezahvalan posao. “Jedan urednik me prozvao ‘vandalom’ jer sam uklanjala informacije koje nisu imale izvor”, rekla je Ksenia Coffman koja se borila protiv, kako kaže, “fan-fikcije” o Drugom svjetskom ratu na Wikipediji, uključujući način kojim su prikazani nacisti i njemački generali. Radi se o nizu zapisa kojima se zanemarivao povijesni kontekst u vezi s ratnim zločinima poput holokausta i umjesto toga romantizirale njemačke snage.

Još neke mrlje ljudske povijesti “iskaču” na Wikipediji.

Neravnopravnost
Problem je i mnogo manja zastupljenost žena nego muškaraca u pisanim radovima. Tek 15 posto biografija na engleskom jeziku 2015. godine bilo je o ženama pa se nastojao smanjiti taj rodni jaz. Šest godina kasnije, taj se postotak popeo na 19 posto biografija, rekla je volonterka Rebecca O’Neill.

Prošle godine je na Wikipediji pisala jedan članak dnevno, u omjeru 19 biografija o ženama na jednu biografiju o muškarcu. “Mogu nešto ponuditi kao pojedinka. Odvojit ću vrijeme i jednostavno to učiniti”, kazala je.

Wikipedia zahtijeva pouzdane, objavljene izvore iz novinskih kuća ili akademskih krugova kako bi podržala članak. “Wikipedia je neugodno ogledalo svijeta jer ocrtava sve naše sustavne praznine u znanju”, rekla je O’Neill.

Tagovi: NR Kina, Tajvan
PROČITAJ I OVO
Izvor iz pregovora: Nova opcija je da Penava s oporbom postane predsjednik Sabora
KOMBINACIJE
Izvor iz pregovora: Nova opcija je da Penava s oporbom postane predsjednik Sabora
ZAGREB - Od izvora bliskih pregovorima doznaje se da se paralelno s pregovorima o većini za sastavljanje vlade odvijaju i razgovori o većini koja bi konstituirala sabor, u kojima Domovinski pokret isto sudjeluje.
U novi saziv Hrvatskog sabora izabrano najviše zastupnica do sada
ŽENE
U novi saziv Hrvatskog sabora izabrano najviše zastupnica do sada

ZAGREB - U novi, 11. saziv Hrvatskog sabora u kojemu je 151 zastupničko mjesto, izabrano je 114 zastupnika i 37 zastupnica, što je najveći broj žena od osamostaljenja i sada čine četvrtinu sabornice.

Bilek: Manjine daju potporu Jandrokoviću za šefa Sabora
POTPORA
Bilek: Manjine daju potporu Jandrokoviću za šefa Sabora
ZAGREB - Predstavnik češke i slovačke nacionalne manjine Vladimir Bilek, u ime kluba nacionalnih manjina, poručio je za RTL da će dati potporu HDZ-ovu Gordanu Jandrokoviću za predsjednika Hrvatskog sabora. To bi značilo da će HDZ ako se dogovori s Domovinskim pokretom oformiti većinu.
Izvori: DP bi se mogao podijeliti
NESLUŽBENO
Izvori: DP bi se mogao podijeliti
ZAGREB - Domovinski pokret održao je prvu rundu službenih pregovora s HDZ-om. Iz DP-a su tvrdili da nema raskola i da kod njih vlada zajedništvo, no neslužbene informacije ipak govore nešto drugačije.
Plenković: Korumpirana ljevica želi porobiti institucije
JASNA PORUKA
Plenković: Korumpirana ljevica želi porobiti institucije
ZAGREB - Poručio je da će HDZ imati "dovoljno ruku" i sastaviti parlamentarnu većinu, naglasivši da razgovore vodi s ozbiljnima i odgovornima, no neće s Mostom, Možemo! i SDP-om koje je nazvao korumpiranima jer "žele porobiti neovisne institucije".
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE