Proteklih su dana, tvrde izvori Novog lista, čelnici DP-a u tu svrhu razmijenili mišljenja s predsjednikom SDP-a Peđom Grbinom, koji je predstavljao koaliciju Rijeke pravde, te izaslanstvom Mosta i Hrvatskih suverenista. Na sastanku s potonjima su čuli prijedlog da novi predsjednik sabora bude - Penava.
Ove dvije grupacije nemaju ni blizu dovoljno glasova za to da Penava zamijeni Jandrokovića, ali ako bi se s tim složile stranke koje čine Rijeke pravde, pa Možemo, IDS, Posavčev Sjever i Fokus, prešlo bi se 76.
U Domovinskom pokretu, tvrde izvori, razmišljaju o ovoj ideji i nisu je u startu otklonili.
Sabor je konstituiran činom izbora njegovog predsjednika, za kojeg najčešće glasaju svi ili barem velika većina zastupnika. Tako je Gordan Jandroković u srpnju 2020. izabran podrškom 143 zastupnika. On je na toj dužnosti oborio već sve rekorde, još od svibnja 2017. je Jandroković predsjednik Sabora. Ali, HDZ ga i dalje želi na tom mjestu. Premijer Andrej Plenković je o tome javno govorio, a i članovima pregovaračkog tima Domovinskog pokreta, svog potencijalnog koalicijskog partnera. Međutim, s druge strane, doznajemo, nije dobio nikakav odgovor. Četvero dužnosnika DP-a, Ivan Penava, Mario Radić, Josip Dabro i Damir Barna, Plenkovićevu su želju samo primili na znanje.
Nije to neočekivano. Uobičajeno je da glavnom koalicijskom partneru većinske stranke, ako on posjeduje određenu snagu, pripadne mjesto predsjednika Sabora. Zato je 2000. za predsjednika Sabora izabran HSS-ovac Zlatko Tomčić, a 2016. Božo Petrov iz Mosta, čija je stranka tada imala 13 zastupnika, baš kao danas Domovinski pokret. Još je nešto razlog trenutačnoj ravnodušnosti DP-ovaca prema Jandrokoviću. Postoji, naime, mogućnost da se za predsjednika Sabora izabere Penava. Paralelno s pregovorima o većini za sastavljanje Vlade, odvijaju se i razgovori o većini koja bi konstituirala Sabor, u kojima Domovinski pokret isto sudjeluje. Proteklih su dana čelnici DP-a u tu svrhu razmijenili mišljenja s predsjednikom SDP-a Peđom Grbinom, koji je predstavljao koaliciju Rijeke pravde, te izaslanstvom Mosta i Hrvatskih suverenista. Na sastanku s potonjima su čuli prijedlog da novi predsjednik Sabora bude – Penava. Ove dvije grupacije nemaju niti blizu dovoljno glasova za to da Penava zamijeni Jandrokovića, ali ako bi s s tim složile stranke koje čine »Rijeke pravde«, pa Možemo!, IDS, Posavčev Sjever i Fokus, prešlo bi se 76.
Predsjednik Sabora ne obnaša nikakvu vlast i možda je zato moguć konsenzus politički raznorodnih stranaka o Penavi. Kako god, u Domovinskom pokretu razmišljaju o ovoj ideji, nisu je u startu otklonili. Uostalom, glasovanje o Penavi bio bi test i za HDZ u smislu koliko mu je stalo do suradnje s DP-om. Ako doista jest, zbog čega i HDZ-ovi zastupnici ne bi glasovali za Penavu? Naročito stoga što je HDZ poziciju predsjednika Sabora i 2016. dao stranci s 13 zastupnika koja mu je bila ključna za formiranje Vlade. Naravno, sve je ovo u začetku i puno bi se toga moralo poklopiti da se Sabor konstituira s Penavom kao predsjednikom. SDP-ova koalicija je na konstituirajućoj sjednici Sabora poslije izbora 2015. predložila za predsjednika mostovca Roberta Podolnjaka, ali on je to odbio budući da nije imao suglasnost i HDZ-a, s kojim je Most također pregovarao o koaliciji. Vodeći DP-ovci jučer su uzeli predah, koji će trajati do početka idućeg tjedna kada će se središnja tijela stranke sastati kako bi razmotrila što im je sve dosad rečeno u pregovorima, s kim bi se mogli lakše dogovoriti o Vladi i/ili Saboru.