Telekom Slovenije u prvom tromjesečju s rastom prihoda i dobiti |
| Objavljeno: 14.05.2026 / 13:47 |
| Autor: SEEbiz |
| LJUBLJANA - Grupa Telekom Slovenije ostvarila je u prvom tromjesečju 178,7 milijuna eura prihoda, što je četiri posto više nego u istom razdoblju prošle godine. Rast se pripisuje većem broju korisnika i boljoj prodaji roba i usluga. |
|
Neto dobit porasla je za 12 posto na 16 milijuna eura. Krajem ožujka grupa je imala nešto više od dva milijuna mobilnih maloprodajnih korisnika, što predstavlja rast od dva posto u odnosu na prethodnu godinu. Broj fiksnih maloprodajnih širokopojasnih i televizijskih priključaka također se povećao za isti iznos, dosegnuvši nešto više od 322.000, objavila je danas grupa putem web stranice Ljubljanske burze. Operativna dobit prije kamata, amortizacije i poreza (EBITDA) dosegnula je 66 milijuna eura, odnosno sedam posto više nego u prvom tromjesečju prošle godine. EBITDA marža predstavljala je 36,9 posto udjela u prihodima od prodaje. Kako je navedeno u nerevidiranom izvješću o poslovanju, o kojem je u srijedu raspravljao nadzorni odbor Telekoma, operativna dobit (EBIT) porasla je za 13 posto u odnosu na prethodnu godinu na 21,6 milijuna eura. Matinska tvrtka Telekom Slovenije ostvarila je u prvom tromjesečju 154,5 milijuna eura prihoda, odnosno tri posto više nego u istom razdoblju prošle godine. Neto dobit povećala je za 19 posto na 10,3 milijuna eura. Cijela grupa je u prva tri mjeseca za ulaganja izdvojila 58,6 milijuna eura, odnosno 52 posto više nego u istom razdoblju prošle godine. Telekom ostaje optimističan u pogledu utjecaja geopolitičkih uvjeta na poslovanje. Kako su napisali, za sada uspješno upravljaju takvim rizicima, stoga nema potrebe za promjenom poslovnih ciljeva. Situacija će se i dalje pratiti i, ako bude potrebno, prilagodit će se mjere upravljanja rizicima. Za ovu godinu grupa planira ostvariti 737,3 milijuna eura prihoda od prodaje, 255,5 milijuna eura EBITDA-e i 59,9 milijuna eura neto dobiti. Krajem ožujka grupa je zapošljavala 3197 ljudi, što je jedan posto manje nego godinu prije. Također su još jednom naglasili da je Telekom Slovenije jedini operater u Sloveniji kojeg regulira Agencija za komunikacijske mreže i usluge Republike Slovenije u segmentu fiksnog širokopojasnog pristupa internetu, iako više nije vodeći operater u tom segmentu i ostvaruje tržišni udio od nešto manje od 29 posto. Čak i u usporedbi s drugim europskim postojećim operaterima, Telekom Slovenije ima znatno manji tržišni udio. „Telekom Slovenije posluje u okruženju u kojem pretjerana i nesrazmjerna regulacija koči njegov razvojni potencijal. Tvrtka nastavlja s naporima za uravnoteženu regulaciju, koja će se temeljiti na stvarnim tržišnim uvjetima“, dodali su. |
|
|
| Tagovi: #Telekom Slovenije, #dividenda |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Objavljeno prvo izvješće o izlijetanju zrakoplova s piste u splitskoj zračnoj luci |
| ZAGREB - Završeno je prvo izvješće ozbiljne nezgode zrakoplova Croatia Airlines, koja se dogodila prije mjesec dana u splitskoj zračnoj luci. |
| Fero-Term investira u širenje prodajne mreže u Hrvatskoj i Sloveniji |
| ZAGREB - Fero-Term otvara novu fazu širenja prodajne mreže. Kompanija najavljuje projekte u Zaboku, Koprivnici, Ljubljani i Mariboru, a aktualni investicijski ciklus vrijedan je više od 28 milijuna eura. |
| Radenska ostala bez licence za Pepsi |
| LJUBLJANA - Od sljedeće godine Radenska više neće puniti pića robne marke Pepsi. Kako je tvrtka najavila, promjena u partnerskom portfelju dodatno jača strateški fokus na razvoj vlastitih robnih marki i temeljnih poslovnih aktivnosti. |
| Šibenik dobio Pametno uzgajalište školjaka |
| ŠIBENIK - Centar izvrsnosti MARBLE svečano je otvorio istraživačku pilot lokaciju Pametno uzgajalište školjaka "Šibenka" u šibenskoj uvali Martinska. |
| Završio upis novih dionica BOSQAR-a: Upisane dionice u iznosu od 177,99 milijuna eura |
| ZAGREB - Hrvatska investicijska grupacija BOSQAR INVEST u ponedjeljak je obavijestila javnost da je upis novih dionica u sekundarnoj javnoj ponudi, koji je započeo 1. lipnja 2026. godine, završio istekom oba kruga upisa. |