GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Njemačka želi jačati svoje luke, upitno tko će to platiti

Njemačka želi jačati svoje luke, upitno tko će to platiti
LUKE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 26.03.2024 / 07:38
Autor: SEEbiz / Deutsche Welle
BERLIN - Hamburg i ostale njemačke pomorske luke trebaju biti ojačane i pripremljene za budućnost preko Nacionalne strategije luka. Međutim, luke kritiziraju što savezna država do sada nije obećala dodatna sredstva.

Njemačka vlada želi ojačati njemačke luke kao jedan od ključnih faktora gospodarstva. S tim ciljem je ovih dana (20.3.) usvojena Nacionalna strategija luka. U tom dokumentu se navodi kako treba osigurati da njemačke morske i unutarnje luke i dalje igraju važnu ulogu u globalnim transportnim lancima. Naglašava se da izvozna nacija poput Njemačke treba jake, funkcionalne luke kako bi opstala u međunarodnoj konkurenciji.

Popisano je gotovo 140 mjera savezne države i pokrajina potrebnih za razvoj i održavanje luka. Primjerice, one bi trebale postati sigurnije, kako bi se zaštitile od cyber-napada, trebalo bi proširiti sutpanj njihove međuspobne suradnje, te poboljšati ceste i željeznice koje vode iz unutrašnjosti zemlje do luka. "Potrebne su nam naše morske luke, one su važne za izvoznu lokaciju Njemačke", rekao je ministar prometa Volker Wissing. Otvoreno je, međutim još uvijek pitanje tko će to sve platiti.

U strategiji se također spominje da će njemačka vlada ubuduće strože nadgledati ulazak stranih investitora u njemačke luke budući da su one sada proglašene "dijelom kritične infrastrukture". Stoga pri ulaganjima i iz trećih zemalja treba gledati ne samo na interese te države već i na lokalne interese, kaže se u strategiji, pri čemu se Kina u tom kontekstu ne spominje izrijekom, ali je očigledno da se na nju misli.

U Njemačkoj su se dugo vodile burne rasprave o angažmanu kineske državne brodarske tvrtke Cosco u firmu koja upravlja jednim od četiri kontejnerska terminala u luci Hamburg. Tek u svibnju 2023. je njemačka vlada odobrila tu investiciju, ograničavajući pritom kineski udio na manje od 25 posto.

Novom nacionalnom strategijom se predviđa i "bolje europsko koordiniranje s ciljem osiguranja europske lučke infrastrukture." No, ta suradnja neće biti jednostavna, jer su europske luke istovremeno i žestoka konkurencija, posebno one u Rotterdamu ili Antwerpenu.

U strategiji se također ističe da konkurentnost ovisi o modernoj lučkoj infrastrukturi, povezanosti s unutrašnjim dijelom zemlje, ali i troškovima manipulacije teretom te visini državnih propisa i naknada.

Njemačka vlada ističe i veliku važnost pomorskih luka u procesu ekološke tranzicije gospodarstva.

"Za energiju vjetra na moru i perspektivno uvođenje zelenog vodika preko terminala za tekući plin potrebna nam je dobra lučka infrastruktura", rekao je premijer Donje Saske Stephan Weil. "Novac koji se ulaže u luke je pametno uložen", smatra on i dodaje da su te investicije "u nacionalnom interesu".

No kada se o novcu radi, tu je nacionalna strategija još nejasna. Njemačke savezne pokrajine koje se nalaze uz morsku obalu inzistiraju na jačem financijskom angažmanu savezne države za morske luke.

Prema izjavi nadležnih ministara iz Hamburga, Bremena, Donje Saske, Schleswig-Holsteina i Mecklenburg-Vorpommerna, nacionalno financiranje i povećanje nadoknade za posebne financijske izazove s kojima se suočavaju morske luke moraju biti sljedeći koraci nakon predstavljanja ovog dokumenta "kako bi se krenulo u djelovanje". Traži se 400 milijuna eura godišnje za održavanje i operativno poslovanje luka, dok savezna država trenutno plaća 38 milijuna eura za sve luke.

Ministar prometa Wissing u tom je kontekstu ipak naglasio da je savezna vlada posljednjih deset godina ulagala godišnje po pola milijarde eura u poboljšanje prometne povezanost luka s unutrašnjošću.

Tagovi: #njemačka, #luke, #hamburg, #logistika, #cosco
PROČITAJ I OVO
I Telemach Hrvatska diže cijene zbog inflacije
POSKUPLJENJA
I Telemach Hrvatska diže cijene zbog inflacije
ZAGREB - Telemach Hrvatska u četvrtak je počeo obavještavati korisnike da će od 1. svibnja uskladiti cijene s prosječnom godišnjom stopom inflacije za 2024., koja je po podacima Državnog zavoda za statistiku (DZS) iznosila 3 posto te će za toliko povećati mjesečne naknade za svoje tarifne pakete, doznaje se iz tog telekoma.
Tupperware bi ipak mogao biti spašen
SPAŠAVANJE
Tupperware bi ipak mogao biti spašen
PARIZ - Francuski poduzetnik Cédric Meston najavio je da će preuzeti brend kuhinjskih proizvoda Tupperware s ciljem ostvarivanja prihoda od 100 milijuna eura. Plan mu je modernizirati prodajne kanale i inovirati proizvode.
Maximiliano Frenza je novi generalni direktor LOréala za Adria-Balkan regiju
KARIJERE
Maximiliano Frenza je novi generalni direktor LOréala za Adria-Balkan regiju
ZAGREB - Maximiliano Frenza imenovan je novim generalnim direktorom tvrtke L'Oréal u Adria-Balkan regiji. Na ovoj poziciji naslijedio je Vanyu Panayotovu, koja je vodila kompaniju od 2020. godine.
H&M loše započeo poslovnu godinu
LOŠ START
H&M loše započeo poslovnu godinu
STOCKHOLM - Švedski tekstilni div Hennes & Mauritz (H&M) ostvario je 55 milijardi kruna (5,1 milijardu eura) prihoda u tri mjeseca do kraja veljače, tri posto više nego u istom razdoblju godinu ranije.
Deutsche Bahn prošle godine pretrpio gubitak od gotovo dvije milijarde eura
GUBITAK
Deutsche Bahn prošle godine pretrpio gubitak od gotovo dvije milijarde eura
BERLIN - Njemački željeznički operater Deutsche Bahn lani je ostvario neto gubitak od 1,8 milijardi eura. Iako je to milijardu eura manje nego godinu prije, tvrtka je, prema riječima uprave, u najvećoj krizi u posljednjih 30 godina.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE