Navantia isporučuje korvete za Saudijsku Arabiju; evo zašto je ta vijest važna i za Hrvatsku |
| Objavljeno: 08.05.2026 / 18:26 |
| Autor: SEEbiz |
| Navantijino brodogradilište u San Fernandu danas je održalo svečanost polaganja kobilice za sedmu korvetu koju gradi za Kraljevske saudijske pomorske snage (RSNF). Brod, konstrukcijski broj 576, nosit će ime HMS NEOM. |
|
Ova korveta identična je onoj koja se nudi Hrvatskoj ratnoj mornarici, stoga je važno zabilježiti brzu izgradnju ovih jedinica i suradnju sa saudijskom industrijom. Događaj je okupio predstavnike programskih timova Navantije i osoblja RSNF-a, koje su predstavljali direktor PMO projekta ALSARAWAT, zapovjednik Fareed M. Alharbi, i tim Ureda za kontrolu projekta. S ovom prekretnicom, prvi blok druge korvete u ovoj seriji sada je na navozu; zajedno s prvom jedinicom, HMS Al-Madinah, oba plovila se pripremaju za porinuće u nadolazećim mjesecima. Alberto Cervantes, direktor poslovne jedinice za korvete i pomorska akcijska plovila, zahvalio je zaposlenicima Navantije i partnerskim industrijama te im čestitao na postizanju ove nove prekretnice. Isporuka posljednjeg broda u ovoj seriji od tri plovila planirana je za 2029. godinu. Navantia će isporučiti prvu jedinicu, dok će druga i treća biti dovršene u Saudijskoj Arabiji, uključujući instalaciju, integraciju i testiranje borbenog sustava, u skladu s prethodnim ugovorom. Narudžba također uključuje paket integrirane logističke podrške i obuku posade, kao i razdoblje operativne evaluacije od strane španjolske mornarice u pomorskoj bazi Rota, gdje će Navantia pružati usluge podrške. Osim toga, Navantia će obučiti oko stotinu saudijskih inženjera u okviru Sporazuma o industrijskom sudjelovanju. Sveukupno, ugovor predstavlja oko četiri milijuna sati rada u zaljevu Cádiz i očekuje se da će podržati do 2000 radnih mjesta (izravno, neizravno i inducirano zapošljavanje). |
|
|
| Tagovi: #NAVANTIA, #Hrvatska ratna mornarica, #Saudijska Arabija |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Ina s najvećim prihodima, Pliva s najvećom dobiti u 2025. |
| ZAGREB - Hrvatski poduzetnici, koji su obveznici poreza na dobit, u 2025. godini ostvarili su konsolidiranu financijsku neto dobit od 10,3 milijarde eura, što je 4,1 posto više u odnosu na 2024. godinu, pokazuju podaci Financijske agencije (Fina) objavljeni danas. |
| Hrvatska pošta ponovno omogućila slanje robe u pošiljkama u SAD |
| ZAGREB – Hrvatska pošta je u suradnji s ovlaštenim partnerom, tvrtkom ZONOS, ponovno omogućila slanje robe u pošiljkama u Sjedinjene Američke Države. |
| Rudan privodi kraju veliki turistički kompleks u Omišu |
| OMIŠ - Turistički kompleks Almissa u Omišu ulazi u novu sezonu nakon završene važne faze ulaganja vrijedne sedam milijuna eura. |
| Poslodavci imaju problema sa zapošljavanjem državljana trećih zemalja |
| BRUXELLES - Istraživanje Eurobarometra pokazuje da je zapošljavanje državljana trećih zemalja i dalje ograničeno. Jedno od sedam malih i srednjih poduzeća pokušalo je zaposliti radnike izvan EU u posljednje dvije godine, objavila je Europska komisija ovog tjedna. |
| Stručnjaci: Njemačka farmaceutska industrija pred velikim izazovima |
| BERLIN - Njemačka farmaceutska industrija suočava se s temeljnim izazovima, što pokazuje otkazivanje planiranih ulaganja divova Eli Lillyja i Boehringer Ingelheima, upozorio je stručnjak Kölnskog instituta za ekonomska istraživanja (IW). |