MK Grupa najavila novi investicijski ciklus u OIE, poljoprivredi i turizmu vrijedan do dvije milijarde eura |
| Objavljeno: 03.03.2026 / 20:56 |
| Autor: SEEbiz / BETA |
|
KOPAONIK - Izvršni direktor MK Grupe Mihailo Janković potvrdio je na 33. Kopaonik Business Forumu da tvrtka ulazi u novi investicijski ciklus i da će samo u obnovljive izvore energije i poljoprivredu, a dodatno i u turizam, uložiti više od 1,2 milijarde eura, te da planira zadržati svoju poziciju lidera u gospodarstvu Adria regije. |
|
„Ulaganja su dio našeg DNK-a i mi u MK Grupi usmjereni smo na stalan rast i razvoj. U proteklih deset godina uložili smo više od milijardu eura, a od 2026. do 2030. planiramo nova ulaganja vrijedna između jedne i dvije milijarde eura. Svjedočimo globalnim neizvjesnostima i smanjenju stranih ulaganja, stoga je izuzetno važno da domaće tvrtke ulažu u Srbiju“, rekao je Janković na panelu „Srpsko gospodarstvo iz perspektive međunarodnih investitora“, gdje je s predstavnicima međunarodnih financijskih investitorskih institucija i vodećih tvrtki raspravljao o investicijskoj klimi, ulozi domaćeg kapitala i izgledima za gospodarski rast u Srbiji, objavila je MK Grupa. Kako je istaknuo, od planiranih ulaganja, milijarda eura bit će usmjerena u projekte obnovljivih izvora energije, više od 200 milijuna eura u poljoprivredu, dok će se dodatna sredstva uložiti u poboljšanje hotelskog portfelja i razvoj premium turizma u regiji. Janković je govorio i o kretanju izravnih stranih ulaganja i globalnim ekonomskim trendovima. „Od 2022. do 2024. godine prosječni neto priljev izravnih stranih ulaganja u Srbiju kretao se oko 4,5 milijardi eura, prije nego što je pao na 1,94 milijarde eura u prvih 11 mjeseci 2025. godine. Stručnjaci Bečkog instituta procjenjuju da će se strana ulaganja u cijelom svijetu 2025. godine smanjiti na oko jedan posto svjetskog BDP-a, dok su prije globalne financijske krize 2007. godine iznosila čak pet posto. To jasno pokazuje da smo u drugačijem globalnom investicijskom ciklusu“, rekao je Janković. Podsjetio je i na važnost izvoza za stabilan rast domaćeg gospodarstva. „Od 2010. do 2024. godine vrijednost srbijanskog robnog izvoza porasla je za 293 posto, dok je nominalni BDP porastao za 153,6 posto. Drugim riječima, izvoz je rastao gotovo dvostruko brže i značajno je doprinio ukupnom gospodarskom rastu. Zato su nam potrebne snažne, izvozno orijentirane tvrtke koje generiraju novu vrijednost i smanjuju ovisnost o domaćoj potražnji“, rekao je izvršni direktor MK Grupe. Govoreći o mjerama koje mogu potaknuti nova domaća privatna ulaganja, Janković je naglasio da je potrebno ubrzati administrativne postupke i dodatno smanjiti opterećenje poslom, kako bi se stvorilo predvidljivo i konkurentno poslovno okruženje. Istaknuto je i da je MK Grupa sudjelovanjem na Kopaonik Business Forumu, koji se tradicionalno održava u hotelu „Grand Kopaonik“, još jednom potvrdila svoju poziciju jednog od najvećih domaćih investitora i dugoročnog partnera u razvoju srbijanskog i regionalnog gospodarstva. |
|
|
| Tagovi: #MK Grupa, #Mihailo Janković, #poljoprivreda, #energetika, #turizam |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Objavljeno prvo izvješće o izlijetanju zrakoplova s piste u splitskoj zračnoj luci |
| ZAGREB - Završeno je prvo izvješće ozbiljne nezgode zrakoplova Croatia Airlines, koja se dogodila prije mjesec dana u splitskoj zračnoj luci. |
| Fero-Term investira u širenje prodajne mreže u Hrvatskoj i Sloveniji |
| ZAGREB - Fero-Term otvara novu fazu širenja prodajne mreže. Kompanija najavljuje projekte u Zaboku, Koprivnici, Ljubljani i Mariboru, a aktualni investicijski ciklus vrijedan je više od 28 milijuna eura. |
| Radenska ostala bez licence za Pepsi |
| LJUBLJANA - Od sljedeće godine Radenska više neće puniti pića robne marke Pepsi. Kako je tvrtka najavila, promjena u partnerskom portfelju dodatno jača strateški fokus na razvoj vlastitih robnih marki i temeljnih poslovnih aktivnosti. |
| Šibenik dobio Pametno uzgajalište školjaka |
| ŠIBENIK - Centar izvrsnosti MARBLE svečano je otvorio istraživačku pilot lokaciju Pametno uzgajalište školjaka "Šibenka" u šibenskoj uvali Martinska. |
| Završio upis novih dionica BOSQAR-a: Upisane dionice u iznosu od 177,99 milijuna eura |
| ZAGREB - Hrvatska investicijska grupacija BOSQAR INVEST u ponedjeljak je obavijestila javnost da je upis novih dionica u sekundarnoj javnoj ponudi, koji je započeo 1. lipnja 2026. godine, završio istekom oba kruga upisa. |