GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Luka Trst razmatra suradnju s lukom u Haifi

Luka Trst razmatra suradnju s lukom u Haifi
SURADNJA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 16.03.2026 / 07:56
Autor: SEEbiz
TRST - Ministar vanjskih poslova Antonio Tajani 17. ožujka u Trstu će održati sastanak u vezi pozicioniranja tršćanske luke kao strateškog središta za nove veze između Europe i Bliskog istoka.

U središtu inicijative je projekt Ekonomskog koridora Indija-Bliski istok-Europa, logistička i trgovinska infrastruktura koja bi povezala Europu s indo-bliskoistočnom regijom putem integrirane mreže luka, željeznica i energetskih koridora.

Prema riječima organizatora događaja, sudjelovanje diplomatskih i političkih predstavnika iz uključenih zemalja - uključujući Sjedinjene Države i Izrael - signalizira međunarodni interes za jačanje luke Trst kao vrata prema Mediteranu i srednjoj Europi. Dizajn koridora povezao bi luku Trst s lukom Haifa, jednim od najvažnijih logističkih središta u istočnom Mediteranu.

No, inicijativa već izaziva snažne kritike. Razne političke organizacije i lokalni pokreti osuđuju rizik od postupnog uključivanja luke u mrežu strateških infrastruktura povezanih s Atlantskim savezom. Prema prosvjednicima, sve veća integracija s NATO-ovim vojnim logističkim mrežama mogla bi transformirati luku u geopolitički osjetljivu lokaciju, izlažući grad novim međunarodnim napetostima.

Kritičari također ističu povijest i pravni status područja Trsta. Nakon Drugog svjetskog rata, budućnost grada regulirali su Pariški mirovni ugovor i Rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a 16, kojom je uspostavljen Slobodni teritorij Trsta s posebnim međunarodnim režimom. Za neke lokalne pokrete, ove povijesne reference još uvijek predstavljaju simbolički i politički element u raspravi o funkciji luke i stupnju njezine internacionalizacije.

Uz geopolitička pitanja, prosvjedi također pokreću ekonomska i društvena pitanja. Pokreti koji se protive projektu tvrde da integracija u koridor IMEC ne bi jamčila konkretne koristi za lokalno gospodarstvo, koje je posljednjih desetljeća obilježila progresivna deindustrijalizacija. Naprotiv, prema tim kritičarima, grad riskira smanjenje svoje proizvodne strukture bez stvarnih razvojnih mogućnosti.

Otuda poziv na mobilizaciju. Nekoliko političkih skupina i udruga pozvalo je na demonstracije na Trgu jedinstva Italije 17. ožujka, s ciljem prosvjeda protiv posjeta ministra Tajanija i osude onoga što smatraju rastućom militarizacijom regije.

Rasprava o budućnosti luke Trst dio je međunarodnog konteksta obilježenog novom ekonomskom i strateškom konkurencijom na Mediteranu. S jedne strane, projekt IMEC podržava nekoliko zapadnih vlada kao alternativu trgovačkim putovima koje promovira kineska inicijativa "Pojas i put"; s druge strane, mirovni pokreti i neke političke snage strahuju da bi rastuća geopolitička pozicija regije mogla donijeti nove oblike militarizacije i napetosti.

Tagovi: #Luka Trst, #hAIFA, #Indija, #NATO, #Antonio Tajani
PROČITAJ I OVO
Jadranka Gojtanić u Upravi Maistre
KARIJERE
Jadranka Gojtanić u Upravi Maistre
ROVINJ - Nadzorni odbor rovinjske Maistre donio je odluku o proširenju Uprave s tri na četiri člana. Novom članicom imenovana je Jadranka Gojtanić, stručnjakinja s bogatim iskustvom u turističkom sektoru, čime kompanija dodatno osnažuje svoj vodeći tim uoči novih investicijskih ciklusa.
Putnici na letovima Croatia Airlinesa opet će dobivati Dalmatinsku marendu
DELICIJE
Putnici na letovima Croatia Airlinesa opet će dobivati Dalmatinsku marendu
SPLIT - Putnici koji se od 1. kolovoza do 30. studenog ove godine zateknu na letovima Croatia Airlinesa dobit će autentične dalmatinske delicije u sklopu projekta “Dalmatinska marenda” te tako prije dolaska okusiti lokalne specijalitete, objavljeno je na konferenciji za novinare Turističke zajednice Splitsko – dalmatinske županije.
Podravka Agri uspješno završila žetvu ječma i pšenice
ŽETVA
Podravka Agri uspješno završila žetvu ječma i pšenice
VINKOVCI - Ovogodišnja žetva ječma i pšenice na oranicama Belja, Vupika i PIK-a Vinkovci uspješno je završena, a ostvareni rezultati potvrđuju još jednu uspješnu proizvodnu godinu.
Dvije Michelinove vizije na jednom tanjuru
GASTRO
Dvije Michelinove vizije na jednom tanjuru
MALI LOŠINJ - Restoran Alfred Keller ugostit će jednog od najzanimljivijih talijanskih chefova nove generacije - Marca Galtarossu, executive chefa restorana Villa Elena iz Bergama, nositelja dvije Michelinove zvjezdice.
Lavazza: Događa se najvažniji trend u sektoru kave
KAVA
Lavazza: Događa se najvažniji trend u sektoru kave
MILANO - S porastom cijena kave, koji je obilježio protekle godine, ljubitelji popularnog toplog napitka okrenuli su se kavi u zrnu i aparatima koji ih koriste.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE