BioNTech otpušta 1.860 radnika i zatvara tvornice |
| Objavljeno: 05.05.2026 / 18:57 |
| Autor: SEEbiz |
| MAINZ - BioNTech iz Mainza zaradio je milijarde tijekom pandemije zahvaljujući svojim cjepivima. Sada istražuje lijekove protiv raka i drugih bolesti. To puno košta i ima posljedice. BioNTech planira zatvoriti nekoliko tvornica o otpustiti 1.860 radnika. |
|
Tvrtka je rezove objasnila rekavši da ima više proizvodnih kapaciteta nego što joj je potrebno, da se kapaciteti ne koriste dovoljno i mjerama štednje. Planovi utječu na proizvodne pogone u Idar-Obersteinu, Marburgu i Singapuru, kao i na tvornice koje je BioNTech kupio od konkurenta CureVaca. Uprava je objavila da bi ukupno moglo biti ugroženo do 1860 radnih mjesta. Planirano je zatvaranje tvornica u Idar-Obersteinu, Marburgu i Tübingenu do kraja sljedeće godine. Poslovanje u Singapuru trebalo bi prestati vjerojatno u prvom tromjesečju 2027. Razmatra se djelomična ili potpuna prodaja. BioNTech očekuje da će nakon pune provedbe mjera 2029. godine ostvariti godišnje uštede do pola milijarde eura. Taj novac trebao bi biti uložen u istraživanje, razvoj i marketing lijekova protiv raka. U prvom tromjesečju BioNTech je zabilježio pad prihoda. Iznosili su 118,1 milijun eura, nakon 182,8 milijuna eura u prva tri mjeseca prošle godine. Pad se prvenstveno pripisuje nižoj prodaji cjepiva protiv koronavirusa. Neto gubitak porastao je na 531,9 milijuna eura. U prvom tromjesečju 2025. iznosio je 415,8 milijuna eura. Kao razlog za ovaj razvoj događaja, tvrtka navodi veće troškove razvoja imuno-onkoloških programa. S obzirom na visoke troškove razvoja, BioNTech je prošlu godinu već završio s milijardama gubitaka. Za ovu godinu očekuje niže prihode od poslovanja s cjepivima protiv koronavirusa i na europskom i na američkom tržištu. Za sezonu cijepljenja 2026./27. priprema se razvoj cjepiva protiv koronavirusa prilagođenog novim varijantama. Za 2026. godinu tvrtka, čiji će osnivači Ugur Sahin i Özlem Türeci napustiti svoje pozicije najkasnije do kraja ove godine, očekuje prihode između dvije i 2,3 milijarde eura. BioNTech, koji je tijekom pandemije zaradio milijarde, razvija lijekove temeljene na mRNA tehnologiji protiv raka i drugih bolesti. Nedavno je kupio biotehnološku tvrtku Kjurvak iz Tübingena. |
|
|
| Tagovi: #BioNTech, #otpuštanja, #lijekovi |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Ina s najvećim prihodima, Pliva s najvećom dobiti u 2025. |
| ZAGREB - Hrvatski poduzetnici, koji su obveznici poreza na dobit, u 2025. godini ostvarili su konsolidiranu financijsku neto dobit od 10,3 milijarde eura, što je 4,1 posto više u odnosu na 2024. godinu, pokazuju podaci Financijske agencije (Fina) objavljeni danas. |
| Hrvatska pošta ponovno omogućila slanje robe u pošiljkama u SAD |
| ZAGREB – Hrvatska pošta je u suradnji s ovlaštenim partnerom, tvrtkom ZONOS, ponovno omogućila slanje robe u pošiljkama u Sjedinjene Američke Države. |
| Rudan privodi kraju veliki turistički kompleks u Omišu |
| OMIŠ - Turistički kompleks Almissa u Omišu ulazi u novu sezonu nakon završene važne faze ulaganja vrijedne sedam milijuna eura. |
| Poslodavci imaju problema sa zapošljavanjem državljana trećih zemalja |
| BRUXELLES - Istraživanje Eurobarometra pokazuje da je zapošljavanje državljana trećih zemalja i dalje ograničeno. Jedno od sedam malih i srednjih poduzeća pokušalo je zaposliti radnike izvan EU u posljednje dvije godine, objavila je Europska komisija ovog tjedna. |
| Stručnjaci: Njemačka farmaceutska industrija pred velikim izazovima |
| BERLIN - Njemačka farmaceutska industrija suočava se s temeljnim izazovima, što pokazuje otkazivanje planiranih ulaganja divova Eli Lillyja i Boehringer Ingelheima, upozorio je stručnjak Kölnskog instituta za ekonomska istraživanja (IW). |