GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Zašto Hrvatska uvozi pšenicu?

Zašto Hrvatska uvozi pšenicu?
PŠENICA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 18.08.2021 / 21:55
Autor: SEEbiz / N1 info
ZAGREB - Od jeseni skuplji kruh, a vjerojatno voće i povrće. Cijene diktira svjetsko tržište, a Hrvatska je, naravno, ovisna o uvozu, iako mnogi poljoprivrednici tvrde da smo u nekim dijelovima samodostatni.

Kruh i brašno poskupjet će i treći put u mjesec dana. Cijena hrane raste zbog globalnih povećanja cijena pšenice, ali Hrvatska nema samo taj problem.

Pekarski obrti sve su rjeđi u Hrvatskoj. Hrvati domaći kruh slabo kupuju, prednost daju onom jeftinijem iz trgovačkih centara koji je nerijetko od smrznutog tijesta i iz uvoza. Malim pekarnicama mogla bi presuditi veća cijena brašna.

“Što se tiče kruha, još nismo počeli poskupljivati, ali je sva sirovina otišla gore. Palmino ulje sa 16 na 240 kuna, kvasac je otišao za 4 kune po kili”, kaže za N1 televiziju Miroslav Trajković, vlasnik najstarije pekare u Zagrebu.

A Trajković, u čijoj se pekari kruh peče od 1925., pita se zašto više ne može doći do slavonskog žita, odnosno zašto je Hrvatska prisiljena uvoziti pšenicu.

Odgovor stiže iz Hrvatske poljoprivredne komore gdje otvoreno priznaju da se kvalitetna domaća pšenica izvozi jer se nema gdje skladištiti.

Ukratko, hrvatski poljoprivrednici proizvedu i više pšenice no što nam treba, ali se izvozi jer se nema gdje preraditi.

“Premašili smo nakon dugo godina količinu od milijun tona pšenice i Ministarstvo planira uložiti u preradu i kapacitete kako bismo što više toga zadržali toga u Hrvatskoj”, kaže Tugomir Majdak, državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede.

A dok se ti kapaciteti ne izgrade, osuđeni smo na uvoz pšenice koja je često manje kvalitetna i više košta.

Domaći poljoprivrednici izlaz vide u preradi domaćih proizvoda s etiketom “zdravo” jer je bitka s velikima već izgubljena.

“Moramo priznati, Kina diktira tržište jer su najveći, deset puta su povećali proizvodnju mesa, a to povlači i druge ratarske kulture. Mi kao mala članica EU-a imamo zdrave proizvode, ali samo moramo bolje organizirati plasman”, kaže Antun Vrakić iz Hrvatske poljoprivredne komore.

Bolja organizacija zasada nije ni na vidiku, ali veća cijena kruha jest.

Tagovi: pšenica, kruh, brašno, cijene kruha, Antun Vrakić, Miroslav Trajković, Tugomir Majdak
PROČITAJ I OVO
Zagrebačka burza: Zvečevo nastavilo uzlet, indeksi rasli
CLOSING BELL ZSE
Zagrebačka burza: Zvečevo nastavilo uzlet, indeksi rasli
ZAGREB - Kraj tjedna donio je rast indeksa na Zagrebačkoj burzi uz solidan promet.
Žigman: Bilo bi poželjno sva buduća izdanja obveznica ostanu na domaćem tržištu
OBVEZNICE
Žigman: Bilo bi poželjno sva buduća izdanja obveznica ostanu na domaćem tržištu
OPATIJA - U sklopu dvodnevne konferencije „Financijsko tržište“ koju tradicionalno organiziraju HUB, HNB i HANFA, svoje poglede na aktualnu financijsku situaciju i izazove iznijeli su ugledni ekonomosti, među kojima je i predsjednik je Upravnog vijeća HANFA-e Ante Žigman.
Venecija: Prvog dana naplaćeno 15.700 ulaznica
KAZNE
Venecija: Prvog dana naplaćeno 15.700 ulaznica
VENECIJA - U Veneciji je u četvrtak turistima naplaćena ulaznica za prvi posjet gradu. Prema podacima gradskih vlasti, ulaznicu je platilo 15.700 posjetitelja. Gradonačelnik Venecije Luigi Brugnaro je nakon prvog dana probno uvođenje poreza ocijenio uspješnim. Neki su stanovnici ipak bili manje zadovoljni, pa su svoje nezadovoljstvo iskazali prosvjedom.
Mraz u Srbiji značajno oštetio voće, neće biti rekordna rodna godina
ŠTETE
Mraz u Srbiji značajno oštetio voće, neće biti rekordna rodna godina
BEOGRAD - Mrazevi i sneg u velikoj meri oštetili su voće u pojedinim regionima Srbije, pa se neće ostvariti prognoza o rekordno rodnoj godini, rekao je danas profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu Zoran Keserović.
BiH uvozi 250.000 litara mlijeka iz Crne Gore
MLIJEKO
BiH uvozi 250.000 litara mlijeka iz Crne Gore
PODGORICA - Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Crne Gore saopštilo je da će Bosna i Hercegovina otkupiti višak od 250.000 litara mlijeka crnogorskih proizvođača i prerađivača mlijeka.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE