GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Wall Street: Skok indeksa, tehnološki sektor u fokusu

Wall Street: Skok indeksa, tehnološki sektor u fokusu
AMERIČKO TRŽIŠTE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 13.04.2026 / 22:27
Autor: SEEbiz
NEW YORK - S&P 500 porastao je u ponedjeljak jer se investitori nadaju da će se na kraju postići dogovor između SAD-a i Irana.

Široki tržišni indeks skočio je za 1,02% i završio na 6.886,24, što je najviša vrijednost zatvaranja od početka rata. Nasdaq Composite porastao je za 1,23% na 23.183,74. Dow Jones Industrial Average dodao je 301,68 bodova, ili 0,63%, i zaustavio se na 48.218,25. Indeks 30 dionica oporavio se od pada od više od 400 bodova, ili oko 0,9%, ranije tijekom sesije. S&P 500 pao je za 0,4% na svom najnižem nivou u sesiji, dok je Nasdaq pao za 0,5%.

Tehnološka imena ponudila su poticaj širem tržištu, a softverske dionice poput Oraclea i Palantir Technologiesa porasle su za gotovo 13%, odnosno više od 3%. Ti su napredci pomogli S&P 500 indeksu da izbriše pad od rata s Iranom.

Dionice su porasle nakon što je predsjednik Donald Trump rekao: „Nazvala nas je druga strana.“ Dodao je: „Jako bi željeli postići dogovor.“

To se događa nakon što je Trump najavio blokadu Hormuškog tjesnaca, a mirovni pregovori između SAD-a i Irana tijekom vikenda završili su bez dogovora. Blokada sveg pomorskog prometa u i iz iranskih luka stupila je na snagu u ponedjeljak. Američko središnje zapovjedništvo priopćilo je da SAD neće blokirati brodove koji koriste tjesnac kako bi došli do neiranskih luka.

Prekid pregovora u Islamabadu ponovno je potaknuo zabrinutost da će iranski rat trajati dulje nego što se strahovalo, što će dovesti do viših cijena nafte koje će nastaviti opteretiti gospodarstva diljem svijeta. Cijena sirove nafte West Texas Intermediate porasla je za 2,6% i dosegla 99,08 dolara po barelu. Međunarodna Brent nafta porasla je za 4,37% i dosegla 99,36 dolara po barelu.

Potpredsjednik J.D. Vance napustio je Islamabad bez dogovora sa svojim iranskim kolegama, navodeći njihovu nespremnost da zaustave napore za nuklearnim oružjem. No, čini se da su obje strane udaljenije od samog tog pitanja, a Iran zahtijeva kontrolu nad Hormuškim tjesnacem, ratne reparacije i oslobađanje zamrznute imovine.

Posrednici iz Pakistana, Egipta i Turske nastavit će razgovore s dvjema zemljama u nadolazećim danima, izvijestio je Axios, pozivajući se na regionalni izvor i američkog dužnosnika.

Trump, koji je najavio pomorsku blokadu nakon što su pregovori propali, razmatra nastavak vojnih udara, izvijestio je Wall Street Journal, pozivajući se na dužnosnike upoznate sa situacijom.

Tagovi: #Wall Street, #NYSE, #Dow Jones, #Nasdaq, #S&P 500
PROČITAJ I OVO
Azijska tržišta: Pad indeksa zbog obnovljenih sukoba SAD-a i Irana
TRŽIŠTE KAPITALA
Azijska tržišta: Pad indeksa zbog obnovljenih sukoba SAD-a i Irana
TOKYO - Azijsko-pacifička tržišta trgovala su u petak niže, jer je rasla zabrinutost zbog obnovljenih neprijateljstava između Irana i SAD-a usred krhkog primirja.
Wall Street: S&P 500 pao s rekordnih vrijednosti, investitori prate cijene nafte i krizu u Iranu
AMERIČKO TRŽIŠTE
Wall Street: S&P 500 pao s rekordnih vrijednosti, investitori prate cijene nafte i krizu u Iranu
NEW YORK - S&P 500 pao je u četvrtak nakon što je dosegao novi rekordni dnevni maksimum, dok su se cijene nafte oporavile od znatnih gubitaka, a trgovci očekuju daljnji razvoj događaja između SAD-a i Irana.
UniCredit podržao uspješan povratak Srbije na međunarodno tržište kapitala
OBVEZNICE
UniCredit podržao uspješan povratak Srbije na međunarodno tržište kapitala
BEOGRAD - UniCredit Bank u Srbiji i UniCredit gmbh München, kao jedan od vodećih bookrunnera (organizatora izdavanja obveznica), sudjelovali su u uspješnom povratku Republike Srbije na međunarodno tržište obveznica, nakon gotovo dvije godine pauze - u sklopu šire inicijative UniCredit Bank za gospodarstvo Srbije, s ciljem poticanja rasta, investicija i održivog razvoja domaćeg gospodarstva.
Plenković: Mirovinskim fondovima smo otvorili veći manevarski prostor
PREMIJER
Plenković: Mirovinskim fondovima smo otvorili veći manevarski prostor
ZAGREB - Mirovinski fondovi mogli bi još snažnije ulagati u hrvatsko gospodarstvo, no ulaganja moraju biti investicijski opravdana, a projekti profesionalno pripremljeni, rečeno je u četvrtak na poslovnom forumu Udruge Prsten.
Zagrebačka burza: Indeksi nastavili niz, Mon Perin dobitnik dana
CLOSING BELL ZSE
Zagrebačka burza: Indeksi nastavili niz, Mon Perin dobitnik dana
ZAGREB - Indeksi Zagrebačke burze i u četvrtak su nastavili pozitivni niz.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE