GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Wall Street: Indeksi rastu, optimisti podižu tehnološke dionice

Wall Street: Indeksi rastu, optimisti podižu tehnološke dionice
AMERIČKO TRŽIŠTE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 14.04.2026 / 23:19
Autor: SEEbiz
NEW YORK - Dionice su porasle u utorak nakon snažne sesije u kojoj su trgovci zanemarili prekid mirovnih pregovora između SAD-a i Irana, ali su bili optimistični da je dogovor između dviju zemalja još uvijek moguć.

S&P 500 porastao je za 1,18% i zatvorio se na 6.967,38. Široki tržišni indeks sada je manje od 1% ispod svog 52-tjednog maksimuma. Dow Jones Industrial Average dodao je 317,74 boda, ili 0,66%, i zatvorio se na 48.535,99. Nasdaq Composite napredovao je za 1,96% i završio na 23.639,08.

Tehnološke dionice podržale su šire tržište još jedan dan. Oracle je, na primjer, porastao za 4,7%, nadovezujući se na dobitak od više od 12% koji je vidio prethodnog trgovačkog dana. Nvidia i Palantir Technologies također su zabilježili pobjedničku sesiju.

Wall Street se još jednom pokazao otpornim suočen s povećanom geopolitičkom neizvjesnošću. Glavni indeksi zabilježili su solidne dobitke na početku tjedna čak i nakon što su pregovori između SAD-a i Irana tijekom vikenda propali. Predsjednik Donald Trump također je u ponedjeljak rekao: „Pozvala nas je druga strana.“ Također je rekao: „Jako bi željeli postići dogovor.“

Dobici u ponedjeljak izbrisali su gubitke S&P 500 pretrpljene od početka rata s Iranom.

„Ne želim isključiti mogućnost ponovne eskalacije i daljnjeg pada, ali mislim da je to malo vjerojatno. Mislim da tržište već uračunava određenu razinu tjeskobe zbog Irana“, rekao je Ross Mayfield, investicijski strateg Bairda. „Čini se da smo se vratili blizu povijesnih maksimuma s puno jasnijim poticajem za pozicioniranje i pozadinom, a odmah nakon sezone objave zarada koja bi trebala potaknuti i određeni optimizam.“

Kada je riječ o Iranu, Mayfield je optimističan da sukob neće trajati u drugoj polovici godine. Dužnosnik Bijele kuće rekao je u utorak za CNBC da se raspravlja o drugom krugu pregovora između SAD-a i Irana. Istina, trenutno ništa nije službeno zakazano.

Cijene sirove nafte preokrenule su smjer u odnosu na dobitke prethodnog dana. Terminske cijene sirove nafte West Texas Intermediate pale su za 7,87% i zaključile se na 91,28 dolara po barelu, dok je Brent sirova nafta pala za 4,6% i zaključila se na 94,79 dolara.

Tagovi: #Wall Street, #Nvidia, #Palantir, #NYSE, #Dow Jones, #Nasdaq, #S&P 500
PROČITAJ I OVO
Wall Street: Dow na rekordu, pad cijene nafte potiče oklade na gospodarstvo
AMERIČKO TRŽIŠTE
Wall Street: Dow na rekordu, pad cijene nafte potiče oklade na gospodarstvo
NEW YORK - Dow Jones Industrial Average porastao je u utorak na rekordnu razinu jer su se investitori prebacili iz proizvođača čipova u cikličke dionice usred pada cijena nafte.
Zagrebačka burza: Indeksi i danas u zelenom, Adris najlikvidniji
CLOSING BELL ZSE
Zagrebačka burza: Indeksi i danas u zelenom, Adris najlikvidniji

ZAGREB - Utorak je Zagrebačkoj burzi donio rast indeksa uz nešto veći promet.
Azijska tržišta: Nikkei 225 na novom rekordu
TRŽIŠTE KAPITALA
Azijska tržišta: Nikkei 225 na novom rekordu
TOKYO - Japanski Nikkei 225 porastao je na rekordnu razinu unutar dana, dok je Topix pao za 0,20%.
Wall Street: Snažan rast indeksa
AMERIČKO TRŽIŠTE
Wall Street: Snažan rast indeksa
NEW YORK - Dionice su porasle u ponedjeljak, započinjući skraćeni tjedan trgovanja zbog blagdana, nakon što je SpaceX produžio svoj rast i nakon što je predsjednik Donald Trump objavio da je postignut sporazum o okončanju rata između SAD-a i Irana.
Zagrebačka burza: Adris nastavio uspon
CLOSING BELL ZSE
Zagrebačka burza: Adris nastavio uspon
ZAGREB - Početak novog tjedna donio je blagi rast indeksa uz nešto manji promet.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE