Wall Street: Indeksi pali zbog skuplje nafte |
| Objavljeno: 24.03.2026 / 21:02 |
| Autor: SEEbiz |
|
NEW YORK - S&P 500 je u utorak oslabio, anuliravši neke od oštrih dobitaka viđenih u prethodnoj sesiji, jer su cijene sirove nafte ponovno porasle dok je rat s Iranom ušao dublje u svoj četvrti tjedan. |
|
Široki tržišni indeks trgovao je niže za oko 0,4%, dok je Dow Jones Industrial Average izgubio 95 bodova, odnosno 0,2%. Nasdaq Composite pao je za 0,9%. Predsjednik Donald Trump u utorak je rekao da "trenutno pregovaramo" u vezi sukoba s Iranom, dodajući da "druga strana, mogu vam reći, želi postići dogovor". To dolazi nakon što je Trump u ponedjeljak u objavi na Truth Social rekao da su SAD i Iran vodili "vrlo dobre i produktivne razgovore u vezi s potpunim i totalnim rješavanjem naših neprijateljstava na Bliskom istoku". Ta je objava podigla glavne indekse za više od 1% prethodnog dana. Iranski državni mediji izvijestili su da, međutim, nije bilo izravnih razgovora između dviju zemalja. Među investitorima na Wall Streetu porasla je zbunjenost oko toga koliko su učinkoviti bili pregovori o okončanju rata, s obzirom na to da su Izrael i Iran od tada nastavili razmjenjivati udare nakon predsjednikovih komentara u ponedjeljak, prema izraelskim vlastima. Pentagon također navodno planira rasporediti oko 3000 vojnika na Bliski istok, iako SAD još nije donio odluku o slanju vojnika na teren u Iranu. Cijene nafte nastavile su rasti u utorak nakon što su pale u prethodnoj sesiji. Globalne referentne cijene sirove nafte Brent porasle su za više od 4% i trgovale se iznad 104 dolara po barelu. Cijena sirove nafte West Texas Intermediate skočila je za 4% i dosegla iznad 92 dolara po barelu. Energetika je također bila jedan od sektora S&P 500 s najboljim rezultatima tijekom sesije, porastao je za 2%. To znači da su njezini mjesečni dobici veći od 9%. To je jedini sektor S&P 500 u pozitivnom teritoriju u tom vremenskom okviru. „Trenutno vidimo veliku neizvjesnost u Iranu i kao rezultat toga mislim da tržište ide postrance, s popriličnim padom performansi, dok se ta vidljivost ne poboljša“, rekao je Terry Sandven, glavni strateg za dionice u U.S. Bank Asset Managementu. Ulagačima su u utorak ponuđeni i drugi ohrabrujući znakovi, svakako, jer je Pakistan ponudio olakšati razgovore između dviju zemalja. Trump je tijekom vikenda zaprijetio napadom na iranske elektrane ako se Hormuški tjesnac ne ponovno otvori. Iran je, pak, rekao da će ciljati američku infrastrukturu kao taktiku odmazde. |
|
|
| Tagovi: #Wall Street, #Nasdaq, #Dow Jones, #Salesforce |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Wall Street: Dow na rekordu, pad cijene nafte potiče oklade na gospodarstvo |
| NEW YORK - Dow Jones Industrial Average porastao je u utorak na rekordnu razinu jer su se investitori prebacili iz proizvođača čipova u cikličke dionice usred pada cijena nafte. |
| Zagrebačka burza: Indeksi i danas u zelenom, Adris najlikvidniji |
|
ZAGREB - Utorak je Zagrebačkoj burzi donio rast indeksa uz nešto veći promet. |
| Azijska tržišta: Nikkei 225 na novom rekordu |
| TOKYO - Japanski Nikkei 225 porastao je na rekordnu razinu unutar dana, dok je Topix pao za 0,20%. |
| Wall Street: Snažan rast indeksa |
| NEW YORK - Dionice su porasle u ponedjeljak, započinjući skraćeni tjedan trgovanja zbog blagdana, nakon što je SpaceX produžio svoj rast i nakon što je predsjednik Donald Trump objavio da je postignut sporazum o okončanju rata između SAD-a i Irana. |
| Zagrebačka burza: Adris nastavio uspon |
| ZAGREB - Početak novog tjedna donio je blagi rast indeksa uz nešto manji promet. |