Tanker sa saudijskom naftom ipak prošao Hormuški tjesnac unatoč ratu |
| Objavljeno: 09.03.2026 / 22:40 |
| Autor: SEEbiz |
| RIJAD - Grčki tanker sa saudijskom naftom prošao je kroz Hormuški tjesnac, prema destinaciji u Indiji, pokazala je u ponedjeljak Reutersova analiza podataka o pomorskom prometu kompanija Kpler i Lloyd's List Intelligence. |
|
Tanker Shenlong Suezmax, kapaciteta od milijun barela, utovario je naftu u saudijskoj luci Ras Tanura, prema zasebnim podacima o pomorskom prometu s platforme Marine Traffic. Poziciju unutar Hormuškog tjesnaca posada grčkog broda zadnji je put označila 8. ožujka, a nakon toga naveli su da tanker plovi prema indijskoj luci Mumbai, navodi Reuters, pozivajući se na podatke o pomorskom prometu. Grčki vlasnik tankera Dynacom nije odmah odgovorio na Reutersov upit da komentira informaciju. SAD i Izrael napali su Iran 27. veljače, a Teheran je uzvratio ispaljivanjem projektila i dronova na Izrael i na američke vojne baze u zemljama uz Perzijski zaljev. Iranska vojska objavila je prošle srijede da zbog ratnog stanja preuzima kontrolu nad Hormuškim tjesnacem, zabranivši tranzit tankerima iz SAD-a, Izraela i europskih zemalja. Od početka sukoba promet kroz tjesnac značajno se smanjio, ali nije potpuno obustavljen, usprkos objavi iranske vojske, objavila je savjetodavna kompanija Poten & Partners u tjednom izvješću, prema navodima specijaliziranog portala Hellenic Shipping. Dynacom je od početka rata kroz tjesnac poslao najmanje pet tankera, navode stručnjaci iz Poten & Partnersa, pozivajući se na izvještaje Financial Timesa. Tjesnacem plove i tankeri bez europskog osiguranja s iranskom naftom s obale Perzijskog zaljeva. Svi tanker, uključujući i one koji prevoze iransku naftu, plove ipak uz rizik, napominju iz savjetodavne kompanije, istaknuvši da su napadi na brodove u Hormuškom tjesnacu i Perzijskom zaljevu katapultirali vozarine i na Bliskom istoku i u drugim regijama. |
|
|
| Tagovi: #hormuški tjesnac, #grčka, #nafta, #pomorski promet, #brodari |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Wall Street: Dow na rekordu, pad cijene nafte potiče oklade na gospodarstvo |
| NEW YORK - Dow Jones Industrial Average porastao je u utorak na rekordnu razinu jer su se investitori prebacili iz proizvođača čipova u cikličke dionice usred pada cijena nafte. |
| Zagrebačka burza: Indeksi i danas u zelenom, Adris najlikvidniji |
|
ZAGREB - Utorak je Zagrebačkoj burzi donio rast indeksa uz nešto veći promet. |
| Azijska tržišta: Nikkei 225 na novom rekordu |
| TOKYO - Japanski Nikkei 225 porastao je na rekordnu razinu unutar dana, dok je Topix pao za 0,20%. |
| Wall Street: Snažan rast indeksa |
| NEW YORK - Dionice su porasle u ponedjeljak, započinjući skraćeni tjedan trgovanja zbog blagdana, nakon što je SpaceX produžio svoj rast i nakon što je predsjednik Donald Trump objavio da je postignut sporazum o okončanju rata između SAD-a i Irana. |
| Zagrebačka burza: Adris nastavio uspon |
| ZAGREB - Početak novog tjedna donio je blagi rast indeksa uz nešto manji promet. |