GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Svjetska tržišta: Ukrajinska kriza izazvala oštar pad

Svjetska tržišta: Ukrajinska kriza izazvala oštar pad
OŠTAR PAD
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 20.02.2022 / 07:42
Autor: SEEbiz / H
ZAGREB – Na Wall Streetu su burzovni indeksi pali i prošloga tjedna, drugoga zaredom, a pale su i ostale najveće svjetske burze jer ulagače zabrinjavaju ukrajinska kriza i predstojeće povećanje kamata američke središnje banke.

Na Wall Streetu je Dow Jones prošloga tjedna potonuo 1,9 posto, na 34.079 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 1,6 posto, na 4.348 bodova, a Nasdaq indeks 1,8 posto, na 13.548 bodova.

Oštar pad indeksa posljedica je jačanja napetosti između SAD-a i Rusije u vezi Ukrajine.

Bijela kuća danima poručuje da je mogućnost ruske invazije na Ukrajinu vrlo visoka, posebice nakon što su ukrajinske snage i proruski separatisti počeli optuživati jedni druge za napade uzduž linije razdvajanja, što Zapad vidi kao mogući povod Moskvi da napadne Ukrajinu.

Rusija niječe da planira invaziju, ali je poručila da bi mogla poduzeti neku vojno-tehničku akciju, ako se ne ispuni niz njezinih zahtjeva, uključujući obećanje da Ukrajina nikada neće biti primljena u NATO.

To je dodatno zabrinulo ulagače, koji su ionako već tjednima nesigurni jer se očekuje agresivno povećanje kamata američke središnje banke, s obzirom da je inflacija u SAD-u dosegnula najviše razine u 40 godina.

Prvo povećanje kamata očekuje se u ožujku, i to vjerojatno za 0,5 postotnih bodova, a do kraja godine moglo bi uslijediti povećanje kamata još u tri ili četiri navrata.

„Tržište je konfuzno, zbog Ukrajine, zbog neizvjesnosti po pitanju koliko će Fed biti agresivan u povećanju kamata... Zbog toga su snažni poslovni rezultati kompanija u drugom planu”, kaže Tim Ghriskey, strateg u tvrtki Ingalls & Snyder.

Sezona objava kvartalnih poslovnih rezultata je pri kraju. Od 417 kompanija iz sastava S&P 500 indeksa, koje su dosad objavile izvješća za četvrto tromjesečje prošle godine, njih 78 posto nadmašilo je očekivanja analitičara po pitanju zarada.

I na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 1,9 posto, na 7.513 bodova, dok je frankfurtski DAX potonuo 2,5 posto, na 15.042 boda, a pariški CAC 1,2 posto, na 6.929 bodova.

Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks pao 2,1 posto, na 27.122 boda.

Tagovi: #Svjetska tržišta,  #Dow Jones,  #Nasdaq,  #S&P 500
PROČITAJ I OVO
SBITOP na najvišoj razini od lipnja 2008.
SNAŽAN RAST
SBITOP na najvišoj razini od lipnja 2008.
LJUBLJANA - Ljubljanska burza odlično je započela godinu. Indeks SBITOP je u nizu od sedam pozitivnih dana, ove godine mu je zbog dobrog prometa vrijednost porasla 7,2 posto.
Dolar oslabio prvi put u šest tjedana
TJEDNI FOREX
Dolar oslabio prvi put u šest tjedana
LONDON - Na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta prošloga tjedna blago pala, prvi put nakon šest tjedana rasta, jer je popuštanje inflacije u SAD-u oživjelo špekulacije o smanjenju kamata američke središnje banke
Širi se poziv na bojkot trgovačkih lanaca
BOJKOT
Širi se poziv na bojkot trgovačkih lanaca
ZAGREB - Zbog porasta cijena u trgovačkim lancima, društvenim mrežama proširio se poziv na bojkot trgovačkih lanaca i kupovine na specifičan datum.
Trumpov memecoin izazvao nikad viđeni interes kripto ulagača
INTERES
Trumpov memecoin izazvao nikad viđeni interes kripto ulagača
NEW YORK - Kriptovaluta $TRUMP u roku od 24 sata postala je šesta najtrgovanija kriptovaluta na svijetu, što je dosad neviđeno dostignuće. Uspjela je privući čak i one koji dosad nikad nisu bili uključeni u svijet kriptovaluta.
Wall Street: Indeksi s najboljim trgovinskim tjednom u posljednja dva mjeseca
TRŽIŠTE KAPITALA
Wall Street: Indeksi s najboljim trgovinskim tjednom u posljednja dva mjeseca
NEW YORK - Glavni burzovni indeksi Wall Streeta u petak su nastavili rasti, zaključivši najuspješniji trgovački tjedan u posljednja dva mjeseca. Tome su, među ostalim, pridonijeli i dobri poslovni rezultati velikih banaka te podaci o prigušenoj inflaciji.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE