Svjetska tržišta: Indeksi padaju, cijene nafte rastu |
| Objavljeno: 22.03.2026 / 08:23 |
| Autor: SEEbiz |
| LONDON - Indeksi su na svjetskim tržištima pali treći uzastopni tjedan jer se investitori plaše da će snažan rast cijena nafte potaknuti inflaciju, što bi natjeralo središnje banke na povećanje kamatnih stopa. |
|
Na Wall Streetu je Dow Jones indeks prošloga tjedna pao 2,1 posto, na 45.577 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 1,9 posto, na 6.506 bodova, a Nasdaq 2,1 posto, na 21.647 bodova. Nakon tri tjedna oštrog pada, S&P 500 zaronio je u petak na najnižu razinu od rujna prošle godine, a ništa bolje nisu prošli ni ostali burzovni indeksi. Kriza na Bliskom istoku ne jenjava, a rat SAD-a i Izraela protiv Irana ušao je u četvrti tjedan. Premda je predsjednik SAD-a Donald Trump već nekoliko puta proglasio pobjedu, Iran se ne predaje, pa raketira susjedne zemlje i tamošnje američke vojne baze. Rast cijena nafte potiče inflaciju Ulagači se najviše plaše da će snažan rast cijena nafte izazvati rast inflacije. Na to središnje banke već upozoravaju. Na sjednici prošloga tjedna američki Fed odlučio je ostaviti kamate nepromijenjene u rasponu od 3,5 do 3,75 posto. Pritom je predsjednik Feda Jerome Powell upozorio da je potpuno neizvjesno kako će sukob na Bliskom istoku utjecati na gospodarstvo i da zbog rasta cijena energenata posljednjih tjedana rastu inflacijska očekivanja. Zbog toga su splasnule nade ulagača da će Fed u ovoj godini smanjiti kamatne stope, a nada u smanjenje cijene novca bila je glavna poluga rasta Wall Streeta. Slijedi li povećanje kamata? Zbog svega toga, ulagači se plaše da će, ako rat na Bliskom istoku potraje, cijene nafte dodatno porasti, što bi ojačalo inflaciju. To bi, pak, primoralo središnje banke na povećanje kamatnih stopa, što bi negativno utjecalo na rast gospodarstava i tržišta kapitala. |
|
|
| Tagovi: #Svjetska tržišta, #Wall Street, #DAX, #FTSE100, #CAC 40 |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Wall Street: Dow na rekordu, pad cijene nafte potiče oklade na gospodarstvo |
| NEW YORK - Dow Jones Industrial Average porastao je u utorak na rekordnu razinu jer su se investitori prebacili iz proizvođača čipova u cikličke dionice usred pada cijena nafte. |
| Zagrebačka burza: Indeksi i danas u zelenom, Adris najlikvidniji |
|
ZAGREB - Utorak je Zagrebačkoj burzi donio rast indeksa uz nešto veći promet. |
| Azijska tržišta: Nikkei 225 na novom rekordu |
| TOKYO - Japanski Nikkei 225 porastao je na rekordnu razinu unutar dana, dok je Topix pao za 0,20%. |
| Wall Street: Snažan rast indeksa |
| NEW YORK - Dionice su porasle u ponedjeljak, započinjući skraćeni tjedan trgovanja zbog blagdana, nakon što je SpaceX produžio svoj rast i nakon što je predsjednik Donald Trump objavio da je postignut sporazum o okončanju rata između SAD-a i Irana. |
| Zagrebačka burza: Adris nastavio uspon |
| ZAGREB - Početak novog tjedna donio je blagi rast indeksa uz nešto manji promet. |