Samo pet brodova prošlo kroz Hormuški tjesnac u 24 sata |
| Objavljeno: 24.04.2026 / 16:19 |
| Autor: SEEbiz |
| ZAGREB - Samo pet brodova, uključujući jedan iranski tanker za naftne derivate, prošlo je kroz Hormuški tjesnac u posljednja 24 sata, pokazali su podaci o plovidbi od petka, nakon što je Iran ovog tjedna zaplijenio dva kontejnerska broda, a SAD nastavlja s blokadom iranskih luka. |
|
Pomorski promet kroz taj ključni plovni put, tijekom nesigurnog prekida vatre između Washingtona i Teherana, tek je djelić prosječnih 140 dnevnih prolazaka prije nego što je 28. veljače počeo rat s Iranom. - Većini brodarskih tvrtki trebat će stabilno primirje i jamstva obiju strana u sukobu da je Hormuški tjesnac siguran za tranzit. U međuvremenu plovidba će biti ograničena na rute blizu Irana i Omana. Zbog svoje skučene prirode te rute ne mogu sigurno primiti uobičajeni volumen prometa kroz Hormuški tjesnac, rekao je Jakob Larsen, voditelj odjela za sigurnost i zaštitu u brodarskom udruženju BIMCO. Iranski tanker za naftne derivate Niki, koji je pod američkim sankcijama, bio je među rijetkim plovilima koja su isplovila iz tjesnaca bez navedenog odredišta, pokazala je u petak analiza Kplera i podaci za praćenje na platformi MarineTraffic. Nejasno je što bi se dogodilo ako nastavi ploviti dalje na istok prema liniji blokade koju je postavila američka mornarica. Gotovo dva mjeseca nakon što su SAD i Izrael pokrenuli napade na Iran, malo je naznaka o nastavku mirovnih pregovora. Grupa za kontejnerski prijevoz Hapag-Lloyd priopćila je u petak da je jedan od njezinih brodova prešao tjesnac, ali nije iznijela informacije o okolnostima ili vremenu prolaska. Supertanker Helga pod zastavom Komora stigao je u petak na naftni terminal u iračkoj južnoj luci Basri, kao drugo plovilo koje je stiglo do Iraka od zatvaranja tjesnaca. Iransko korištenje mnogo malih, brzih čamaca za zapljenu dvaju kontejnerskih brodova u blizini tjesnaca u srijedu pojačalo je zabrinutost među brojnim brodarskim i naftnim tvrtkama. - Posljednje zapljene jasno daju do znanja da čak i 'otvoreni' Hormuški tjesnac nije siguran za pomorce, brodove i teret, naveo je u dopisu Peter Sand, glavni analitičar platforme za analizu oceanskog i zračnog tereta Xeneta. Između 22. travnja i 23. travnja rano ujutro tjesnacem je prošlo sedam plovila, od kojih je šest bilo uključeno u trgovinu povezanu s Iranom, pokazala je analiza Lloyd's List Intelligencea.
|
|
|
| Tagovi: #Hormuški tjesnac, #nafta, #tržište nafte, #Azija |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Wall Street: Najteži dnevni pad Nasdaqa u 14 mjeseci |
| NEW YORK - Američke dionice pale su u petak zbog nasilne rasprodaje dionica čipova. Tehnološki nastrojen Nasdaq Composite izgubio je 4%, što je njegov najveći pad od carinskih previranja s početka 2025. |
| Ukradeni osobni podaci stotinu tisuća turista koji stižu u hrvatske hotele |
| ZAGREB - Nekoliko desetaka tisuća turista koji su rezervirali smještaj u hrvatskim hotelima ovih su dana dobili WhatsApp poruke u kojima ih se poziva da svojoj rezervaciji dodaju podatke o platnoj kartici ili izvrše dodatnu uplatu za smještaj. |
| Zagrebačka burza: Valamar dobitnik dana, indeksi rasli |
| ZAGREB - Kraj tjedna donio je rast indeksa Zagrebačkoj burzi uz nešto manji promet. |
| Magyar najavio reviziju ulaganja u željezničku prugu Budimpešta-Beograd |
| BUDIMPEŠTA - Mađarski premijer Peter Magyar najavio je reviziju ulaganja u željezničku prugu Budimpešta-Beograd. |
| Cijene hrane u svibnju stabilne, žitarice i šećer poskupjeli |
| ZAGREB - Svjetske cijene hrane stabilizirale su se u svibnju, nakon vala poskupljenja od početka proljeća, uz jeftinija biljna ulja i poskupljenje žitarica i šećera, izvijestila je Organizacija UN-a za hranu i poljoprivredu (FAO). |