GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Oporavak indijskog izvoza riže potkraj 2024.

Oporavak indijskog izvoza riže potkraj 2024.
RIŽA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 22.01.2025 / 16:35
Autor: SEEbiz
NEW DELHI - Indijski izvoz riže oporavio se u zadnja tri mjeseca 2024. godine, nakon ukidanja vladinih ograničenja, uz rekordne isporuke sorte basmati u cijeloj godini, rekli su vladini dužnosnici i čelnici tvrtki.

Indijski proizvođači izvezli su lani 17,8 milijuna tona riže, tek neznatno manje nego u 2023. godini, rekao je vladin dužnosnik koji je želio ostati anoniman jer nije ovlašten razgovarati s medijima.

U 2022. izvoz je dosegnuo rekordnih 22,27 milijuna tona, što je odgovaralo više od 40 posto svjetskog izvoza.

"U tromjesečnom razdoblju zaključno s prosincem izvoz se oporavio nakon što su ukinuta ograničenja isporuka i nadoknađen je zaostatak iz prve polovine godine", dodao je vladin dužnosnik.

Vlada je u rujnu i listopadu prošle godine ukinula gotovo sva ograničenja izvoza određenih sorti riže koja je bila uvela u srpnju i kolovozu 2023. godine.

Izvoz sorte basmati poskočio je lani, po riječima neimenovanog vladinog dužnosnika, za 16,3 posto, na rekordnih 5,7 milijuna tona, budući da su Saudijska Arabija, Irak i Ujedinjeni Arapski Emirati pojačali nabavu unatoč znatno višim cijenama.

Izvoz ostalih sorti porastao je pak za 6,9 posto, slabije nego u 2023. godini, zato što su Bangladeš, Kamerun, Džibuti i Gambiju zbog rekordno visokih cijena bili prisiljeni smanjiti narudžbe.

Indija je najveći svjetski izvoznik riže i isporučuje je više od Tajlanda, Vijetnama, Pakistana i SAD-a zajedno koji zauzimaju drugo, treće i četvrto mjesto svjetske ljestvice, napominje Reuters.

"Očekivali smo pad izvoza u 2024. godini za više od 20 posto, ali iznenadila nas je snažna potražnja u tromjesečju zaključno s prosincem. Izvoz je bio više-manje stabilan, a u 2025. godini ponovo će porasti", rekao je izvoznik sa sjedištem u Kalkuti.

Tagovi: #indija, #riža, #hrana, #basmati
PROČITAJ I OVO
Standard Chartered ne mijenja prognozu: Bitcoin će vrijediti 500.000 dolara
ANALITIČARI
Standard Chartered ne mijenja prognozu: Bitcoin će vrijediti 500.000 dolara
NEW YORK - Geoffrey Kendrick iz Standard Chartereda stoji iza svojeg predviđanja cijene bitcoina od 500.000 dolara prije Trumpovog odlaska s dužnosti, čak i dok se BTC trguje iznad 64.000 dolara, što je otprilike 49% ispod rekordne vrijednosti od 126.198 dolara postavljene u listopadu 2025.
Povijesni skok cijena kave i kakaa
ROBNA TRŽIŠTA
Povijesni skok cijena kave i kakaa
LONDON - Cijene kave i kakaa naglo su skočile jer su se investitori zabrinuli da bi klimatski poremećaji uzrokovani El Niñom mogli ugroziti prinose dviju globalno traženih usjeva diljem Brazila i zapadne Afrike.
HUP: Zaštitne mjere EU su prijetnja našoj proizvodnji transformatora
ANALITIČARI
HUP: Zaštitne mjere EU su prijetnja našoj proizvodnji transformatora
ZAGREB - Proizvodnja elektromotora, generatora i transformatora strateški je važan dio gospodarstva EU u kontekstu dugoročne elektrifikacije europske industrije.
Wall Street: S&P 500 porastao na kraju tjedna
AMERIČKO TRŽIŠTE
Wall Street: S&P 500 porastao na kraju tjedna
NEW YORK - S&P 500 porastao je u petak, potaknut od strane nekoliko velikih tehnoloških imena, a indeks je na putu tjednog rasta.
Kina zaustavila izvoz helija
POTEZI
Kina zaustavila izvoz helija
PEKING - Kina je danas donijela odluku koja bi mogla imati dalekosežne posljedice za globalnu tehnološku industriju - privremeno je obustavila izvoz helija, jednog od najvažnijih plinova za proizvodnju poluvodiča, ali i za brojne medicinske i znanstvene primjene.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE