Norveški mirovinski fond u 2025. ostvario sjajan prinos |
| Objavljeno: 28.02.2026 / 08:34 |
| Autor: SEEbiz |
| OSLO - Norveški naftni fond od 2 bilijuna dolara, najveći te vrste, prošle je godine ostvario godišnju dobit od oko 248 milijardi dolara, uz snažne dobitke globalnih dionica koji su doveli do povrata od 15,1%. |
|
Norges Bank Investment Management (NBIM) upravlja fondom, koji je osnovan 1990-ih za ulaganje prihoda od norveške naftne i plinske industrije u ime norveškog stanovništva. Investitor je u više od 7200 tvrtki u 60 zemalja i ima udjele u oko 1,5% svjetskih javno kotiranih dionica. Vrijednost fonda na kraju 2025. iznosila je oko 2,2 bilijuna dolara, u odnosu na oko 2,08 bilijuna dolara godinu ranije. Fond je prošle godine ostvario dobit od 2,36 bilijuna norveških kruna, odnosno 248 milijardi dolara, odnosno 15,1%. To je 0,28 postotnih bodova, odnosno 50 milijardi kruna, niže od učinka njegovog referentnog indeksa. U izjavi, izvršni direktor NBIM-a Nicolai Tangen istaknuo je „snažan rast“ globalnih dionica, s najvećim doprinosom američke tehnologije, uz financijske sektore, budući da je portfelj prebrodio povećanje američkih tarifa. Također je istaknuo „pozitivan razvoj događaja“ u ulaganjima u infrastrukturu obnovljivih izvora energije. Priznajući da je 2025. bila godina „stalnih previranja i iznenađenja“, Tangen je rekao da su solidne korporativne zarade, optimizam oko umjetne inteligencije i smanjenje kamatnih stopa središnje banke pomogli povećati njegova ulaganja u dionice. „Američke tehnološke dionice najviše su pridonijele pozitivnom povratu, a uglavnom su ih potaknule najveće tehnološke tvrtke“, rekao je u izvješću. Općenito, gotovo 40% ulaganja NBIM-a odnosi se na američke dionice, a najvrjednija ulaganja uključuju 1,3% udjela u Nvidiji, 1,2% udjela u Appleu i 1,3% udjela u Microsoftu. NBIM također ulaže u infrastrukturu s fiksnim prihodom, nekretninama i obnovljivim izvorima energije. Njegova ulaganja u dionice, koja imaju tržišnu vrijednost od oko 1,6 bilijuna dolara i čine više od 71% fonda, prošle su godine ostvarila prinos od 19,3%. Slijedila je ulaganja u nelistirani portfelj obnovljive energije, koji je ostvario dobit od 18,1%. Prošle godine fond je uložio nekoliko sredstava u obnovljive izvore energije, uključujući i najveću njemačku električnu mrežu. Imovina s fiksnim prihodom, koja čini više od 26% imovine fonda s 594 milijarde dolara, porasla je za 5,4%, dok su ulaganja u nelistirane nekretnine porasla za 4,4%. U četvrtak je NBIM izjavio da sada koristi umjetnu inteligenciju za provjeru ulaganja zbog etičkih problema, proces koji je započeo krajem 2024. kada je u svoj ESG proces uveo Anthropicov Claudeov model. |
|
|
| Tagovi: #Norveški mirovinski fond, #Norges Bank Investment Management, #Nvidia, #Apple, #Microsoft |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Analitičari Citigroupa povisili prognozu za indeks S&P 500 |
| NEW YORK - Američka investicijska banka Citigroup danas je povisila prognozu za američki dionički indeks S&P 500 sa 7.700 bodova na 8.100 bodova do kraja 2026. godine, prvenstveno zbog velike korporativne zarade i očekivanja daljnjeg rasta vezanog uz umjetnu inteligenciju. |
| Za jedno radno mjesto u prodaji i logistici javlja se i do 70 ljudi |
| ZAGREB - Za jedno radno mjesto u prodaji i logistici na domaćem tržištu rada bori se od 60 do 70 kandidata, a ponuda zaposlenja u sektoru proizvodnje prevladava tek u Međimurskoj i Koprivničko-križevačkoj županiji, pokazala je analiza hrvatske softverske platforme Employa |
| Marktlink na SEE Private Equity Forumu, fokus na kapital, rast i M&A |
| BEOGRAD - Marktlink je kao jedan od ključnih panelista sudjelovao na SEE Private Equity Forumu u Beogradu i time potvrdio njegovu aktivnu ulogu u oblikovanju investicijskog i M&A okruženja u jugoistočnoj Europi. |
| Raste tržište organske hrane u Sloveniji |
| LJUBLJANA - Tržište organske hrane u Sloveniji raste, prema istraživanju koje je za Ministarstvo poljoprivrede provela tvrtka Aragon. Udio mjesečnih kupaca organske hrane porastao je s nešto manje od 69 posto u 2021. na gotovo 70 posto u svibnju ove godine. Većina ispitanika želi veći izbor organske hrane. |
| Azijska tržišta: Nastavljena rasprodaja u tehnološkom sektoru |
| TOKYO - Azijske tehnološke dionice nastavile su rasprodaju u ponedjeljak, jer su investitori razočarani globalnim dionicama povezanim s umjetnom inteligencijom, a američki tehnološki gigant Nasdaq pao je prošli tjedan za više od 4,5%. |