MOL odbacuje optužbe o nepropisnoj trgovini dionicama |
| Objavljeno: 25.02.2026 / 15:37 |
| Autor: SEEbiz |
| BUDIMPEŠTA - Direktori mađarske naftne i plinske grupe MOL prodali su dionice u skladu sa zakonom i transakcije su objavljene kako propisi nalažu, objavila je tvrtka, otklonivši optužbu o trgovanju na temelju povlaštenih informacija nakon oštećenja naftovoda Družba. |
|
MOL je... uvijek poštivao nadležne zakone, u svim aspektima. (Kompanija) slijedi načelo transparentnosti tržišta kapitala i na raspolaganju je mađarskoj središnjoj banci po svim pitanjima, odgovorili su u MOL-u u utorak na upit Reutersa poslan e-poštom. Mađarska središnja banka, regulator tržišta kapitala, otvorila je istragu kako bi utvrdila je li skupina prodavača dionica naftne i plinske grupe MOL u nekoliko transakcija od kraja siječnja možda trgovala na temelju povlaštenih informacija, izvijestili su u utorak mađarski mediji. Vijest o istrazi objavio je portal 24.hu, primjećujući da se istraga nadovezala na prijavu Udruge za zaštitu interesa pojedinačnih ulagača Mađarske burze (TEBÉSZ) središnjoj banci o mogućoj povredi javnog interesa u trgovini MOL-ovim dionicama. Kompanija je, prema udruzi, vjerojatno prekršila obvezu o transparentnosti budući da nije na stranici burze izvijestila o oštećenju naftovoda Družba 27. siječnja i o obustavi transporta nafte. Sumnju u trgovanje povlaštenim informacijama izazvala je prodaja MOL-ovih dionica u danima nakon 27. siječnja kada je isporuka prekinuta, navode u TEBÉSZ-u u obrazloženju prijave središnjoj banci. Poremećaj u opskrbi sirovinama važna je informacija, naglasio je za portal 24.hu predsjednik uprave TEBÉSZ-a Gábor Dióslaki, povukavši usporedbu s izvanrednom objavom MOL-a sredinom veljače o zahtjevu za otpuštanjem nafte iz strateških rezervi kako bi se osigurala opskrba gorivom. Od kraja siječnja četiri rukovoditelja MOL-a prodala su paralelno dionice kompanije za ukupno oko milijardu i pol forinti, napominje 24.hu. Naftna tvrtka izvijestila je o tim transakcijama na web stranici burze u siječnju i veljači, u skladu s propisima o transparentnosti za rukovoditelje tvrtki koje kotiraju na burzi. Mađarska središnja banka potvrdila je u utorak za Reuters da je otvorila istragu o potencijalno spornim transakcijama, ali nije navela tko je podnio prijavu, rekavši tek da ne može ulaziti u pojedinosti jer postupak još nije završen. Na temelju podnesene prijave u kojoj se navodi sumnja da se MOL-ovim dionicama možda trgovalo na temelju povlaštenih informacija središnja banka provjerava jesu li u određenim transakcijama na tržištu kapitala povezanim s izdavateljem možda prekršene odredbe o zabranjenom trgovanju povlaštenim informacijama", stoji u odgovoru banke Reutersu. Informacije na stranici Budimpeštanske burze pokazuju da su četiri MOL-ova direktora u razdoblju od 27. siječnja do 6. veljače prodala dionice ukupne vrijednosti 1,57 milijardi forinti (4,14 milijuna eura). |
|
|
| Tagovi: #mol grupa, #budimpeštanska burza, #družba, #peter ratatics |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Wall Street: Najteži dnevni pad Nasdaqa u 14 mjeseci |
| NEW YORK - Američke dionice pale su u petak zbog nasilne rasprodaje dionica čipova. Tehnološki nastrojen Nasdaq Composite izgubio je 4%, što je njegov najveći pad od carinskih previranja s početka 2025. |
| Ukradeni osobni podaci stotinu tisuća turista koji stižu u hrvatske hotele |
| ZAGREB - Nekoliko desetaka tisuća turista koji su rezervirali smještaj u hrvatskim hotelima ovih su dana dobili WhatsApp poruke u kojima ih se poziva da svojoj rezervaciji dodaju podatke o platnoj kartici ili izvrše dodatnu uplatu za smještaj. |
| Zagrebačka burza: Valamar dobitnik dana, indeksi rasli |
| ZAGREB - Kraj tjedna donio je rast indeksa Zagrebačkoj burzi uz nešto manji promet. |
| Magyar najavio reviziju ulaganja u željezničku prugu Budimpešta-Beograd |
| BUDIMPEŠTA - Mađarski premijer Peter Magyar najavio je reviziju ulaganja u željezničku prugu Budimpešta-Beograd. |
| Cijene hrane u svibnju stabilne, žitarice i šećer poskupjeli |
| ZAGREB - Svjetske cijene hrane stabilizirale su se u svibnju, nakon vala poskupljenja od početka proljeća, uz jeftinija biljna ulja i poskupljenje žitarica i šećera, izvijestila je Organizacija UN-a za hranu i poljoprivredu (FAO). |