GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Komercijalni smještaj u 2020. se brojem noćenja vratio 20 godina unazad

Komercijalni smještaj u 2020. se brojem noćenja vratio 20 godina unazad
KATASTROFA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 08.03.2021 / 10:11
Autor: SEEbiz / H
ZAGREB - U komercijalnom smještaju u Hrvatskoj je 2020. boravilo sedam milijuna turista ili 64,2 posto manje nego 2019., dok je 41 milijun noćenja smanjenje za 55,3 posto, ali i povratak na razine od prije 20 godina, što je izravna posljedica koronavirusa i ograničenja putovanja, ističu iz DZS-a.

"Nakon što je u 2019. dosegnuta najveća vrijednost od 91 milijun noćenja turista u komercijalnom smještaju u Hrvatskoj, broj noćenja u 2020. vratio se na razinu od prije 20 godina", komentiraju dodatno uz podatke o fizičkom turističkom prometu u komercijalnom smještaju u 2020. iz DZS-a (Državni zavod za statistiku).

Stranih turista je u tim objektima unatoč svim ograničenjima putovanja i u 2020. bilo više nego domaćih, odnosno stranaca je došlo 5,5 milijuna, koji su ostvarili 35,4 milijuna noćenja, što je pad od 68 odnosno od 58 posto u usporedbi s 2019.

Pad fizičkog turističkog prometa u 2020. u komercijalnim smještajnim objektima 'ublažili' su pak domaći turisti, kojih je bilo 1,5 milijuna, a njihovih noćenja 5,4 milijuna, čime su u manjku od 34,2 posto odnosno oko 24 posto.

Gotovo jednak broj kao domaćih, 1,5 milijuna, prošle je godine u komercijalne objekte stiglo i turista iz Njemačke, koji su tradicionalno ostvarili i najviše noćenje među svim turistima, 11,7 milijuna, čime su zadržali prvo mjesto u hrvatskom turizmu. Njih je u odnosu na 2019. došlo oko 49 posto manje, a noćenja su imali oko 40 posto manje, pri čemu iz DZS-a napominju da su njemački turisti najviše svojih noćenja ili gotovo 44 posto ostvarili u objektima u Istarskoj županiji.

Veliki minusi zabilježeni su i s drugih tržišta, s kojih su turisti u 2020. dolazili u Hrvatsku, a nakon Nijemaca po udjelu u noćenjima slijede Slovenci, Poljaci, Česi, Austrijanci i Talijani.

Istra je regija/županija u koju je osim Nijemaca prošle godine i ukupno došlo najviše turista, 1,7 milijuna, što je 75 posto manje nego u 2019., a i ukupno noćenja je u toj regiji bilo najaviše, 11,5 milijuna ili 72 posto manje.

S 1,3 milijuna turista Istru slijedi Primorsko-goranska županije te Splitsko-dalmatinska sa 1,2 milijuna turista, ali koja je na drugom mjestu, iza Istre, sa gotovo 8 milijuna noćenja, dok ih je u Primorsko-goranskoj bilo 7,8 milijuna.

I po vrstama smještajnih komercijalnih objekata Istra je u 2020. imala najveću posjećenost i najviše noćenja u svim vrstama među svim županijama, a ukupno je najviše noćenja među svim vrstama smještaja, 60,4 posto od ukupnih ili 24,6 milijuna, ostvareno u odmaralištima i sličnim objektima za kraći odmor, u što ulazi i privatni smještaj. Time je broj noćenja u tom smještaju smanjen za 46,6 posto.

Kampovi i prostori za kampiranje su na drugom mjestu sa 9,1 milijun noćenja, što je pad od 52,3 posto, dok su treći hoteli sa 7 milijuna noćenja ili minusom od 73 posto.

Od ukupnih milijun kreveta raspoloživih za turista, najviše ih je i u 2020., kao i ranijih godina, bilo u objektima iz skupine odmarališta i slični - gotovo 640 tisuća, što je i 61 posto od ukupnog broja, dok je u hotelima bilo dostupno 153 tisuće kreveta ili udjel od 14,6 posto.

Rovinj prvi među odredištima

Dugogodišnji 'šampion' hrvatskog turizma Rovinj i u 2020. je upio zabilježiti najviše noćenja među svim odredištima u Hrvatskoj, 1,7 milijuna, a sa po 1,2 milijuna slijede ga Medulin i Poreč, dok je Dubrovnik imao 776 tisuća noćenja. Za sve te gradove to je u odnosu na 2019. i veliki pad noćenja - za Rovinj od 55 posto, za Poreč od 62 posto, za Medulin od 51,4 posto, a za Dubrovnik najveći od 82 posto.

Tagovi: komercijalni smještaj, hrvatski turizam, Rovinj, Dubrovnik, Opatija, otok Krk
PROČITAJ I OVO
Mraz u Srbiji značajno oštetio voće, neće biti rekordna rodna godina
ŠTETE
Mraz u Srbiji značajno oštetio voće, neće biti rekordna rodna godina
BEOGRAD - Mrazevi i sneg u velikoj meri oštetili su voće u pojedinim regionima Srbije, pa se neće ostvariti prognoza o rekordno rodnoj godini, rekao je danas profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu Zoran Keserović.
BiH uvozi 250.000 litara mlijeka iz Crne Gore
MLIJEKO
BiH uvozi 250.000 litara mlijeka iz Crne Gore
PODGORICA - Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Crne Gore saopštilo je da će Bosna i Hercegovina otkupiti višak od 250.000 litara mlijeka crnogorskih proizvođača i prerađivača mlijeka.
Banka Japana zadržava nepromijenjenu monetarnu politiku, predviđa malo višu inflaciju u fiskalnoj 2024.
ODLUKE
Banka Japana zadržava nepromijenjenu monetarnu politiku, predviđa malo višu inflaciju u fiskalnoj 2024.
TOKYO - Banka Japana zadržala je svoju referentnu kamatnu stopu nepromijenjenom u petak nakon sastanka o monetarnoj politici, držeći svoju referentnu kamatnu stopu na 0%-0,1%.
Azijska tržišta: Tehnološki sektor zaslužan za rast
TRŽIŠTE KAPITALA
Azijska tržišta: Tehnološki sektor zaslužan za rast
ŠANGAJ - Azijske tehnološke dionice porasle su nakon sjajnih izvješća o zaradi Microsoft Corp. i Alphabet Inc. preko noći. Jen je oslabio na najnižu razinu u 34 godine nakon što je Banka Japana zadržala svoju ključnu kamatnu stopu nepromijenjenom.
Wall Street pao nakon slabih makroekonomskih podataka
PAD
Wall Street pao nakon slabih makroekonomskih podataka
NEW YORK – Na Wall Streetu su u četvrtak burzovni indeksi pali nakon što su novi podaci pokazali da je u prvom tromjesečju američko gospodarstvo poraslo manje nego što se očekivalo, dok je inflacija porasla.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE