GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

HTZ: Pozitivni trendovi fizičkog turističkog prometa do kraja travnja i 1. svibnja

HTZ: Pozitivni trendovi fizičkog turističkog prometa do kraja travnja i 1. svibnja
TURIZAM
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 04.05.2022 / 10:28
Autor: SEEbiz / H
ZAGREB - U hrvatskom turizmu u travnju su se nastavili ovogodišnji pozitivni trendovi s 867,6 tisuća dolazaka turista i 2,8 milijuna noćenja, što je 260 i 231 posto više nego u lanjskom travnju, i što je pridonijelo da i prva četiri mjeseca završe sa 171 posto više turista i 150 posto više noćenja, doznaje se iz HTZ-a.

Ukupno je u prva četiri mjeseca u Hrvatskoj, po podacima HTZ-a iz sustava eVisitor i eCrew, boravilo 1,6 milijuna turista ili spomenutih 171 posto više nego u isto vrijeme 2021. godine, dok je porast od 150 posto ostvaren s nešto malo više od pet milijuna noćenja.

Kada se, pak, usporede ti rezultati s istim razdobljem 2019., ove je godine u travnju ostvareno 75 posto dolazaka turista i 85 posto noćenja iz te zadnje predpandemijske godine, dok je na razini prva četiri mjeseca dosegnuto 76 posto rezultata u dolascima i 89 posto u noćenjima iz 2019. godine.

U travnju su najviše noćenja, 472,2 tisuće, ostvarili turisti iz Njemačke, dok su drugi domaći turisti (iz Hrvatske) s gotovo 470 tisuća noćenja, a treći Slovenci sa 423,3 tisuće. Slijede ih u noćenjima Austrijanci i turisti iz Ujedinjenog Kraljevstva.

Među regijama/županijama, daleko najviše noćenja u travnju ili 959 tisuća ostvareno je u Istri, zatim na Kvarneru, 447 tisuća, i u Splitsko-dalmatinskoj županiji, 397 tisuća.

U prvih pet su još i Dubrovačko-neretvanska županija i Grad Zagreb, u kojemu je ostvareno 171 tisuću noćenja ili više nego u svim ostalima na kontinentu (ukupno 156,2 tisuće).

Sličan poredak tržišta i najposjećenjih regija je i u prva četiri mjeseca ove godine, s razlikom da su najviše noćenja u tom razdoblju ostvarili domaći turisti, 1,3 milijuna, dok su Slovenci drugi sa 643,3 tisuće noćenja, a Nijemci treći sa 638,3 tisuće. U prvih pet su još i noćenja turista iz Austrije i BiH.

Istra je i u četiri mjeseca imala najviše noćenja, 1,5 milijuna, a zatim Kvarner 827,9 tisuća i Splitsko-dalmatisnka županija 675,4 tisuće noćenja.

Grad Zagreb je četvrti s 517,6 tisuća noćenja, što je opet dosta više od 460 tisuća noćenja ostvarenih u svim ostalim kontinentalnim županijama, a Zagreb slijedi Dubrovačka-neretvanska županija sa 434,5 tisuća noćenja.

Za 1. svibanj u zemlji oko 175 tisuća turista

Iz HTZ-a na upit iznose i da je na Praznika rada, 1. svibnja (nedjelja) u Hrvatskoj bilo oko 175 tisuća turista, što je znatno više od njih 48 tisuća koliko ih je bilo na taj dan prošle godine, ali i još nešto manje nego njih 197 tisuća koliko ih je bilo za 1. svibnja 2019. godine, pri čemu iz HTZ-a napominju da su uvjeti na tržištu tada bili drugačiji, bez covida i rata u Ukrajini, ali i drugi dani u tjednu, a ne nedjelja kao ove godine.

Od ukupnog broja turista za ovogodišnji 1. svibnja, većina su ili njih više od 150 tisuća bili stranci, kojih je pak daleko najviše došlo iz Slovenije, 72 tisuće, a zatim iz Njemačke, Austrije i Poljske. Domaći su turisti po brojnosti bili na drugom mjestu, iza Slovenaca i ispred Nijemaca.

Od smještaja turisti su najviše birali hotele, gdje ih je boravilo oko 73 tisuće, te kampove gdje ih je bilo oko 50 tisuća, dok ih se u privatnom smještaju smjestilo oko 26 tisuća.

Po županijama, najviše turista je i 1. svibnja bilo u Istri, a zatim na Kvarneru, Splitsko-dalmatinskoj, Zadarskoj i Dubrovačko-neretvanskoj županiji, a među destinacijama najposjećenije su bili Poreč, Rovinj, Dubrovnik, Umag i Medulin.

Tagovi: hrvatski turizam, Dubrovnik, Zagorje, Rovinj, Poreč, Istra, Zagreb, Hrvatska turistička zajednica
PROČITAJ I OVO
Žigman: Bilo bi poželjno sva buduća izdanja obveznica ostanu na domaćem tržištu
OBVEZNICE
Žigman: Bilo bi poželjno sva buduća izdanja obveznica ostanu na domaćem tržištu
OPATIJA - U sklopu dvodnevne konferencije „Financijsko tržište“ koju tradicionalno organiziraju HUB, HNB i HANFA, svoje poglede na aktualnu financijsku situaciju i izazove iznijeli su ugledni ekonomosti, među kojima je i predsjednik je Upravnog vijeća HANFA-e Ante Žigman.
Venecija: Prvog dana naplaćeno 15.700 ulaznica
KAZNE
Venecija: Prvog dana naplaćeno 15.700 ulaznica
VENECIJA - U Veneciji je u četvrtak turistima naplaćena ulaznica za prvi posjet gradu. Prema podacima gradskih vlasti, ulaznicu je platilo 15.700 posjetitelja. Gradonačelnik Venecije Luigi Brugnaro je nakon prvog dana probno uvođenje poreza ocijenio uspješnim. Neki su stanovnici ipak bili manje zadovoljni, pa su svoje nezadovoljstvo iskazali prosvjedom.
Mraz u Srbiji značajno oštetio voće, neće biti rekordna rodna godina
ŠTETE
Mraz u Srbiji značajno oštetio voće, neće biti rekordna rodna godina
BEOGRAD - Mrazevi i sneg u velikoj meri oštetili su voće u pojedinim regionima Srbije, pa se neće ostvariti prognoza o rekordno rodnoj godini, rekao je danas profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu Zoran Keserović.
BiH uvozi 250.000 litara mlijeka iz Crne Gore
MLIJEKO
BiH uvozi 250.000 litara mlijeka iz Crne Gore
PODGORICA - Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Crne Gore saopštilo je da će Bosna i Hercegovina otkupiti višak od 250.000 litara mlijeka crnogorskih proizvođača i prerađivača mlijeka.
Banka Japana zadržava nepromijenjenu monetarnu politiku, predviđa malo višu inflaciju u fiskalnoj 2024.
ODLUKE
Banka Japana zadržava nepromijenjenu monetarnu politiku, predviđa malo višu inflaciju u fiskalnoj 2024.
TOKYO - Banka Japana zadržala je svoju referentnu kamatnu stopu nepromijenjenom u petak nakon sastanka o monetarnoj politici, držeći svoju referentnu kamatnu stopu na 0%-0,1%.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE