GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Euro u šest mjeseci ojačao osam posto u odnosu na dolar

Euro u šest mjeseci ojačao osam posto u odnosu na dolar
VALUTE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 05.12.2020 / 19:37
Autor: SEEbiz / Ilirika
ANALIZA - Unatoč europskim slabostima, američki je dolar oslabio prema euru, uglavnom zahvaljujući snažnoj monetarnoj ekspanziji koju je predvodila Američka centralna banka (FED), za kojom Europska središnja banka (ECB) nažalost ponovno zaostaje.

Tečaj EUR/USD za manje od tjedan dana povećan je dva posto, a u posljednjih šest mjeseci više od osam posto. Ako se stopa rasta eura prema dolaru nastavi, to bi postalo pitanje za zabrinutost i ECB bi morao ponovno sniziti kamatnu stopu na još negativnije područje i / ili ubrzati monetarnu ekspanziju putem mehanizma kao što su otkupi vrijednosnih papira.

Stoga ne čudi da je Philip R. Lane, glavni ekonomist ECB-a izjavio kako još uvijek ima mjesta za daljnje snižavanje kamatnih stopa u eurozoni. Sljedeći ćemo tjedan moći vidjeti hoće li ECB samo ubrzati monetarnu ekspanziju u prosincu i tako obuzdati rast valute eura.

Zbog vijesti o učinkovitim cjepivima iz AstraZenece, Pfizer-BioNTecha i Moderne, svjedoci smo i porastu cijena nafte preko 45 dolara po barelu u studenom, s najrazornijim sektorima gospodarstva (industrija, financije i energetika) i volatilnošću koja je ove godine dobila na vrijednosti. I dalje svjedočimo rastu tvorničke proizvodnje, što dokazuju američki (57,5), njemački (57,8) i europski (53,8) PMI indeksi proizvodnje za studeni, koji svi pokazuju da su industrijski sektori sinhrono u usponu.

S obzirom na činjenicu da se, nakon pada u ožujku, rast globalnog BDP-a također značajno ojačao u trećem tromjesečju, sada možemo potvrditi da smo na putu oporavka u obliku slova "V" u svjetskoj ekonomiji. Naravno, s obzirom na prirodu trenutne krize, ovaj put obilježavaju snažne razlike između gospodarskih sektora.

Vijesti o učinkovitim cjepivima su poboljšale izglede za sljedeću godinu, ali sada će postupno dolaziti do izražaja pitanja vezana uz financiranje snažnog deficita državnog proračuna. Ovdje će najvažnije biti da zemlje eurozone reguliraju svoje bilance na takav način da nećemo morati ponovno prolaziti kroz razdoblje stezanja remena, čemu smo svjedočili u eurozoni mnogo godina nakon financijske krize 2008. godine. Kome treba još jedno izgubljeno desetljeće?

Tagovi: euro, dolar, Europska središnja banka, AstraZeneca, Pfizer, Moderna, Federalne rezerve
PROČITAJ I OVO
Zagrebačka burza: Zvečevo nastavilo uzlet, indeksi rasli
CLOSING BELL ZSE
Zagrebačka burza: Zvečevo nastavilo uzlet, indeksi rasli
ZAGREB - Kraj tjedna donio je rast indeksa na Zagrebačkoj burzi uz solidan promet.
Žigman: Bilo bi poželjno sva buduća izdanja obveznica ostanu na domaćem tržištu
OBVEZNICE
Žigman: Bilo bi poželjno sva buduća izdanja obveznica ostanu na domaćem tržištu
OPATIJA - U sklopu dvodnevne konferencije „Financijsko tržište“ koju tradicionalno organiziraju HUB, HNB i HANFA, svoje poglede na aktualnu financijsku situaciju i izazove iznijeli su ugledni ekonomosti, među kojima je i predsjednik je Upravnog vijeća HANFA-e Ante Žigman.
Venecija: Prvog dana naplaćeno 15.700 ulaznica
KAZNE
Venecija: Prvog dana naplaćeno 15.700 ulaznica
VENECIJA - U Veneciji je u četvrtak turistima naplaćena ulaznica za prvi posjet gradu. Prema podacima gradskih vlasti, ulaznicu je platilo 15.700 posjetitelja. Gradonačelnik Venecije Luigi Brugnaro je nakon prvog dana probno uvođenje poreza ocijenio uspješnim. Neki su stanovnici ipak bili manje zadovoljni, pa su svoje nezadovoljstvo iskazali prosvjedom.
Mraz u Srbiji značajno oštetio voće, neće biti rekordna rodna godina
ŠTETE
Mraz u Srbiji značajno oštetio voće, neće biti rekordna rodna godina
BEOGRAD - Mrazevi i sneg u velikoj meri oštetili su voće u pojedinim regionima Srbije, pa se neće ostvariti prognoza o rekordno rodnoj godini, rekao je danas profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu Zoran Keserović.
BiH uvozi 250.000 litara mlijeka iz Crne Gore
MLIJEKO
BiH uvozi 250.000 litara mlijeka iz Crne Gore
PODGORICA - Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Crne Gore saopštilo je da će Bosna i Hercegovina otkupiti višak od 250.000 litara mlijeka crnogorskih proizvođača i prerađivača mlijeka.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE