GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Cijene platine ove godine padaju, ali...

Cijene platine ove godine padaju, ali...
PLEMENITI METALI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 26.09.2020 / 22:35
Autor: SEEbiz / Klix.ba
LONDON - Cijene zlata povećale su se za 20 posto u 2020. godini, a ranije ove godine dostigle su svoj rekord. Srebro i paladij također su sve skuplji, dok je cijena platine pala za gotovo 15 posto. Ipak, stručnjaci kažu da bi platina uskoro mogla prestići svoje rivale.

Investitori često hrle za zlatom i drugim vrijednim metalima u vrijeme financijske neizvjesnosti. Većina plemenitih metala stoga je profitirala od nestabilnosti kakvu je donijela globalna recesija proteklih mjeseci, uzrokovana pandemijom koronavirusa.

Kako je oporavak ekonomije od posljedica pandemije prilično spor, investitori se okreću investiranju u sigurnije oblike imovine, poput plemenitih metala, ali i kriptovaluta koje su i nastale tokom posljednje ekonomske krize 2009. godine.

Međutim, dok su cijene zlata i srebra vrtoglavo rasle proteklih mjeseci, platina je zaostajala. Jedan od ključnih razloga je taj što se više koristi u industriji od ostalih metala, najviše za proizvodnju nakita, piše CNN Business. Platina je i ključna komponenta katalizatora u automobilima koji se koriste za smanjenje emisije ispušnih plinova. Tako je pad prodaje automobila širom svijeta, zajedno s porastom kupovine električnih vozila, naštetio potražnji za platinom.

Međutim, pojedini stručnjaci smatraju da je platina sada spremna za održivi povratak. Nakon što je krajem ožujka cijena platine po uncu iznosila tek 600 dolara, sada se cijena povećala na 840 dolara.

Predsjednik Federalnih rezervi SAD-a (FED) Jerome Powell nagovijestio je da će Centralna banka vjerojatno zadržati kamate na nuli još nekoliko godina, što bi trebalo umanjiti vrijednost dolara.

Stoga, kako kaže prodavatelj zlata Ed Moy, investitori bi mogli ponovo pohrliti prema alternativnoj imovini poput platine.

Pad vrijednosti dolara utjecat će na porast potražnje za svim metalima, ali platina ima puno više prostora za sustizanje zlata koje se trenutno kreće oko 1.850 dolara po unci. Will Rhind, izvršni direktor kompanije GraniteShares, kazao je da je platina trenutno izuzetno potcijenjena u usporedbi sa zlatom, što će se promijeniti u skorije vrijeme.

Stručnjak za plemenite metale Everett Millman ističe da su cijene platine 50 posto ispod prosjeka u odnosu na proteklo desetljeće. Ipak, potražnja za platinom mogla bi se povećati kada proizvođači shvate da je ovaj metal puno jeftinija alternativa paladiju, a koji sada košta više od 2.200 dolara po unci. Više proizvođača stoga bi se moglo prebaciti na platinu.

Tagovi: platina, paladij, zlato, plemeniti metali, srebro, auto industrija
PROČITAJ I OVO
Žigman: Bilo bi poželjno sva buduća izdanja obveznica ostanu na domaćem tržištu
OBVEZNICE
Žigman: Bilo bi poželjno sva buduća izdanja obveznica ostanu na domaćem tržištu
OPATIJA - U sklopu dvodnevne konferencije „Financijsko tržište“ koju tradicionalno organiziraju HUB, HNB i HANFA, svoje poglede na aktualnu financijsku situaciju i izazove iznijeli su ugledni ekonomosti, među kojima je i predsjednik je Upravnog vijeća HANFA-e Ante Žigman.
Venecija: Prvog dana naplaćeno 15.700 ulaznica
KAZNE
Venecija: Prvog dana naplaćeno 15.700 ulaznica
VENECIJA - U Veneciji je u četvrtak turistima naplaćena ulaznica za prvi posjet gradu. Prema podacima gradskih vlasti, ulaznicu je platilo 15.700 posjetitelja. Gradonačelnik Venecije Luigi Brugnaro je nakon prvog dana probno uvođenje poreza ocijenio uspješnim. Neki su stanovnici ipak bili manje zadovoljni, pa su svoje nezadovoljstvo iskazali prosvjedom.
Mraz u Srbiji značajno oštetio voće, neće biti rekordna rodna godina
ŠTETE
Mraz u Srbiji značajno oštetio voće, neće biti rekordna rodna godina
BEOGRAD - Mrazevi i sneg u velikoj meri oštetili su voće u pojedinim regionima Srbije, pa se neće ostvariti prognoza o rekordno rodnoj godini, rekao je danas profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu Zoran Keserović.
BiH uvozi 250.000 litara mlijeka iz Crne Gore
MLIJEKO
BiH uvozi 250.000 litara mlijeka iz Crne Gore
PODGORICA - Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Crne Gore saopštilo je da će Bosna i Hercegovina otkupiti višak od 250.000 litara mlijeka crnogorskih proizvođača i prerađivača mlijeka.
Banka Japana zadržava nepromijenjenu monetarnu politiku, predviđa malo višu inflaciju u fiskalnoj 2024.
ODLUKE
Banka Japana zadržava nepromijenjenu monetarnu politiku, predviđa malo višu inflaciju u fiskalnoj 2024.
TOKYO - Banka Japana zadržala je svoju referentnu kamatnu stopu nepromijenjenom u petak nakon sastanka o monetarnoj politici, držeći svoju referentnu kamatnu stopu na 0%-0,1%.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE