GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Amsterdam u siječnju prometom na tržištima dionica pretekao London

Amsterdam u siječnju prometom na tržištima dionica pretekao London
TRŽIŠTE KAPITALA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 11.02.2021 / 16:05
Autor: SEEbiz / H
AMSTERDAM - Amsterdam je u siječnju bio sjedište najdinamičnije trgovine dionicama u Europi, svrgnuvši s trona London, kojeg su sustigle posljedice brexita, pokazuju u četvrtak objavljeni podaci.

Dnevni je promet u trgovini dionicama na Euronextovoj burzi u Amsterdamu i nizozemskim podružnicama CBOE Europea i Turqoisea u siječnju iznosio 9,2 milijarde eura, pokazuju podaci CBOE Global Marketsa, u koje je uvid dobila agencija dpa.

Iznos je četiri puta veći nego u prosincu 2020.

Na londonskoj je burzi dnevni promet u prvom ovogodišnjem mjesecu pao na prosječnih 8,6 milijardi eura, nakon što je Velika Britanija 31. siječnja 2020. napustila jedinstveno tržište Europske unije.

Na trećem je mjestu burza u Parizu s prosječnim dnevnim prometom u siječnju od šest milijardi eura, na četvrtom je frankfurtsko tržište s 5,8 milijardi a na petom milansko s 2,6 milijarde eura.

London bi mogao smanjiti zaostatak za Amsterdamom budući da se prošlog tjedna ponovo počelo trgovati švicarskim dionicama. U lipnju 2019., kada je trgovina obustavljena, prosječni je promet iznosio 250 milijuna dnevno a očekuje se da bi mogao porasti prema milijardu eura.

U 2020. prosječni je dnevni promet u trgovini dionicama na londonskoj burzi iznosio 17,5 milijardi eura, što joj je osiguralo status vodećeg tržišta u Europi, Na drugom je mjestu bio Frankfurt s 5,9 milijardi, dok je Amsterdam bio na šestom s 2,6 milijardi eura, navodi CBOE.

Nakon izlaska Britanije iz EU-a trgovina dionicama u vrijednosti oko 6,5 milijardi eura dnevno preselila je iz Londona u Europu buući da dvije strane nisu postigle dogovor o financijskim uslugama.

Financijske institucije EU-a više ne mogu trgovati dionicama u Londonu jer Bruxelles više ne priznaje britanske burze i trgovinske kuće, objašnjava dpa.

Tagovi: #Amsterdamska burza, #Londonska burza, #Brexit, #tržište kapitala
PROČITAJ I OVO
Wall Street: Indeksi pali na početku tjedna
AMERIČKO TRŽIŠTE
Wall Street: Indeksi pali na početku tjedna
NEW YORK - Dow Jones Industrial Average pao je u ponedjeljak čak i nakon što su se napetosti između SAD-a i Irana pojačale tijekom vikenda, a trgovci su se kladili da će dvije zemlje na kraju postići kompromis.
Zagrebačka burza: Pad indeksa, u fokusu Končar i Adris
CLOSING BELL ZSE
Zagrebačka burza: Pad indeksa, u fokusu Končar i Adris
ZAGREB - Na Zagrebačkoj burzi u ponedjeljak su Crobexi pali, uz pad prometa u odnosu na prethodni trgovinski dan, a u fokusu investitora i dalje su dionice Končar grupe i Adris grupe.
Hormuški tjesnac gotovo prazan
BLOKADA
Hormuški tjesnac gotovo prazan
TEHERAN - Hormuški tjesnac treći je dan zaredom gotovo bez prometa, dok Iran i SAD i dalje ne mogu postići dogovor oko plovidbe kroz Zaljev.
Slovenski turisti i ove godine udarni gosti Hrvatske
TURIZAM
Slovenski turisti i ove godine udarni gosti Hrvatske
LJUBLJANA - Za sada, poskupljenja goriva i neizvjesni uvjeti ne utječu na odluke Slovenaca o odmoru u Hrvatskoj. Rezervacije ostaju, a broj noćenja se povećava, što ukazuje na snažnu lojalnost jednoj od najpopularnijih ljetnih destinacija za odmor.
Azijska tržišta: Indeksi rastu, napetosti između SAD-a i Irana eskaliraju nakon zapljene broda
TRŽIŠTE KAPITALA
Azijska tržišta: Indeksi rastu, napetosti između SAD-a i Irana eskaliraju nakon zapljene broda
SEUL - Azijsko-pacifička tržišta uglavnom su u ponedjeljak bila u porastu, dok investitori i dalje oprezno prate događaje na Bliskom istoku usred obnovljenih napetosti između Irana i SAD-a.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE